Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Zielone światło dla ropociagu Odessa-Brody dotacja dla inwestycji

Zielone światło dla ropociagu Odessa-Brody dotacja dla inwestycji

 

Walne zgromadzenie Nowej Sarmatii zgodziło się podnieść kapitał zakładowy spółki o 5 mln zł – poinformował TVN CNBC Biznes prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Te pieniądze zostaną przeznaczone na badania i analizy konieczne do podjęcia unijnej dotacji jaka została przyznana spółce w zeszłym roku. 500 mln zł dotacji ma zostać przeznaczone na budowę odcinka rurociągu z Ukrainy do Polski.
Wykorzystanie unijnej dotacji przez Sarmatię stało pod znakiem zapytania, bo podczas Walnego Zgromadzenia w listopadzie akcjonariusze spółki nie zgodzili się na podniesienie kapitału spółki. Dodatkowym czynnikiem komplikującym sytuację był fakt, że spółka do końca stycznia miała czas na podjęcie unijnych pieniędzy.

http://nafta.wnp.pl/zielone-swiatlo-dla-rurociagu-odessa-brody-plock,99600_1_0_0.html

Ropa dla Polski ma pochodzić ze złóż w Azerbejdżanie. Surowiec ma być transportowany rurociągiem Baku-Tbilisi-Supsa, stamtąd tankowcami do portu w Odessie. W Odessie ropa ma być wtłaczana do rurociągu Odessa-Brody-Płock. Początkowa przepustowość rurociągu planowa na jest na 15 mln ton ropy rocznie (MTA), docelowo ma być 25 MTA

Spółka Nowa Sarmatia jest tworzona przez pięć koncernów z Polski, Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Litwy.

Link  http://logistyka.pb.pl/1973311,9912,500-mln-zl-na-odesse-brody-plock?ref=col3

Sarmatia potrzebuje 80 mln zł na zezwolenia budowlane i inne prace związane z przygotowaniem przedłużenia ropociągu z Ukrainy do Polski. Za dokapitalizowaniem spółki są wszyscy udziałowcy – powiedział nam Jastrzębski. Podkreśla, że rozpoczęcie dostaw kaspijskiej ropy nie wymaga dużych inwestycji, bo najpierw surowiec popłynie istniejącymi już rurami przez Ukrainę i Słowację.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,6726607,Kaspijska_ropa_kontra_rosyjska_rura_dookola_Polski.html

PODSUMOWANIE

Inicjatywa grupy prezydenta Kaczyńskiego ma nowy wymiar i jest przygotowana na szczyt w Baku gdzie głównym tematem rozmów prezydentów jest projekt przedłużenia ropociągu Odessa-Brody, którym w przyszłości w stronę Europy miałaby popłynąć płynąć kaspijska ropa. Projekt ten ma poparcie Unii Europejskiej

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: