Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rakiety Patriot z USA dla Morąga a w Rosji-szok?
Styczeń 24, 2010, 7:50 pm
Filed under: Geopolityka, polityka | Tagi: , ,

Rakiety Patriot z USA dla Morąga a w Rosji-szok?

W Warszawie decyzja polskiego resortu obronnego o rozmieszczeniu baterii amerykańskich rakiet „Patriot” w Morągu stała się wiadomością dnia.

Natomiast dla prowincjonalnego Morąga ta nowość nie była niespodzianką. Jeszcze latem po jego ulicach paradował Murzyn w amerykańskim mundurze, a mieszkańcy zakładali, że to coś znaczy. Spokojne, niezakłócane niczym życie miasteczka, zamieszkałego przez 15 tysięcy osób, ewentualnie ulegnie ożywieniu, kiedy pojawią się tu chłopcy zza oceanu. Nie można wkluczać prawdopodobieństwa zmniejszenia liczby bezrobotnych, których jest dość wielu wśród miejscowej ludności. Jednak dotyczy to zaledwie niedużego miasteczka, położonego w odległości 70 kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim w Rosji. Wydarzenie to, jak może się wydawać, na skalę miejscową za granicą może być ocenione inaczej. Są tam bowiem eksperci wojskowi, którzy świetnie wiedzą, że radar tego systemu rakietowego potrafi śledzić jedynie obiekty nadlatujące z konkretnego sektora, ze zdefiniowanego kierunku. Polscy stratedzy uznali więc, że najbardziej prawdopodobny jest atak z kierunku północno-wschodniego, wobec tego wybrano Morąg. Niech tym problemem zajmują się specjaliści wojskowi w Warszawie, Moskwie, ewentualnie, również w Waszyngtonie. W tej chwili mogę jedynie powiedzieć naszym szanownym słuchaczom, że nie są planowane zmiany w składzie bojowym i osobowym Marynarki Wojennej na Bałtyku w związku z zainstalowaniem rakiet Patriot. Agencja Interfaks dowiedziała się o tym w Zarządzie ds. Służby Prasowej i Informacji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. „Dane, podawane przez szereg środków masowego przekazu na temat rzekomego nasilenia nadwodnej, podwodnej i lotniczej części składowych Floty Bałtyckiej, nie zgadzają się z rzeczywistością”.

Co nad Potomakiem? Zakładam, że zaciera się tam ręce. Znalazł się bowiem nabywca na praktycznie usunięte z produkcji rakiety Patriot. Koszty jednej baterii wynoszą w przybliżeniu jeden miliard dolarów. Ewentualne polskie zamówienie – a chodzi o 10 baterii – zapowiada świetny interes.

 
http://ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=9613&cid=50&p=21.01.2010
 
 
KOMUNIKAT MON
* * *
11 grudnia 2009 r. podpisana została Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. umowa uzupełniająca SOFA – od ang. Status of Forces Agreement). Celem Umowy jest stworzenie kompleksowej i szczegółowej podstawy prawnej dla pobytu, w tym długoterminowego, sił zbrojnych USA na terytorium RP. Rząd RP wyraził zgodę na rozmieszczenie na terytorium naszego kraju amerykańskiej lądowej bazy pocisków SM-3, stanowiącej element amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Umową zajmie się teraz Parlament RP. Została ona skierowana w trybie przyspieszonym do Komisji Obrony Narodowej.
 
http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/8501
 
ROSYJSKIE OFICJALNE KOMENATRZE
 
* * *
Ławrow oświadczył, że „istnieją na pewno przyczyny, dla których rakiety znajdą się właśnie tam, a nie gdzie indziej”. Jego zdaniem, na podstawie dotychczasowych informacji w tej sprawie, „pojawia się pytanie, dlaczego trzeba koniecznie coś robić, aby stworzyć wrażenie, że Polska wzmacnia się militarnie przeciwko Rosji”. „To dla mnie niepojęte, ale będziemy analizować tę sytuację, jeśli dostaniemy dodatkowe informacje”- powiedział na konferencji prasowej Siergiej Ławrow.
Tymczasem „Rossijskaja Gazieta” ocenia, że zapowiedź rozmieszczenia w Morągu – 100 kilometrów od obwodu kaliningradzkiego- amerykańskich rakiet „Patriot” jest raczej krokiem politycznym, niż wojskowym. Rządowy rosyjski dziennik uważa, że to gest Waszyngtonu wobec polskich władz po rezygnacji z budowy w naszym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
„Rossijskaja Gazieta” informuje, że plany rozmieszczenia w Polsce „Patriotów” „nie wzbudziły entuzjazmu rosyjskich generałów”. Jednak resort obrony w Moskwie nie zamierza z tego faktu robić tragedii.
Miejscowi eksperci już przeanalizowali możliwe następstwa umieszczenia w Polsce amerykańskich rakiet i „nie stwierdzili poważnego zagrożenia dla Rosji”. Anatolioj Kornukow, były dowódca wojsk lotniczych Rosji uważa, że Amerykanie dostarczą Polsce nie zmodernizowane wersje „Patriotów”, ale ich starsze modele, które „znajdą się w strefie rażenia rosyjskich taktycznych rakiet „Toczka-U”.
„Rossijskaja Gazieta”, podobnie jak dziennik „Wremia Nowostiej”, uważa przy tym, że kwestia dostawy rakiet „Patriot” do Polski może skomplikować rosyjsko-amerykańskie rozmowy w sprawie nowego porozumienia o redukcji broni startegicznej, które zamieni układ START-1.
http://www.psz.pl/tekst-26951/Rosja-chce-wyjasnien-w-sprawie-planow-rozmieszczenia-w-Polsce-systemu-Patriot
 
 
CO TO JEST RAKIETA PATRIOT
 
MIM-104 Patriot – amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej. MIM-104 opracowany został jako system obrony teatru działań, którego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w terminalnej fazie wrogiego ataku. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. W ograniczonym zakresie służy także do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Mobilność systemu zapewnia łatwy transport zarówno drogowy, jak też powietrzny.
 

 

Zestawienie cech głównych modeli pocisku Patriot
MODEL
MIM-104A
PAC-2 MIM-104C
PAC-3 MSE[5]
Typ:
Jednoczłonowa, ziemia-powietrze, na podwoziu samochodowym,
Jednoczłonowa, ziemia-powietrze, na podwoziu samochodowym,
Jednoczłonowa, ziemia-powietrze, na podwoziu samochodowym,
Wyrzutnia:
Czterorurowa, ciężarówka z naczepą
Czterorurowa, ciężarówka z naczepą
Ośmiorurowa, ciężarówka z naczepą
Producent:
Raytheon (główny producent), Lockheed Martin, Siemens, Mitsubishi
Aktualna produkcja:
Nie
Tak
Tak
Długość:
5,3 m
5,18
5,2
Średnica:
41 cm
41 cm
25 cm
Rozpiętość skrzydeł:
81 cm[2]
92 cm
50 cm
Stateczniki:
4 w układzie Delta
4 w układzie Delta
(dane niedostępne)
Waga startowa:
914 kg
900 kg
321 kg
Napęd:
Silnik Thiokol TX-486-1 na paliwo stałe
Paliwo stałe
Paliwo stałe, silnik z systemem kontroli pułapu dla celów manewrowania w locie
Naprowadzanie::
Komendami z półaktywnym samonaprowadzaniem
Komendami z półaktywnym samonaprowadzaniem
Inercyjne, z samonaprowadzającym radarem o długości fali 1 mm
Rodzaj głowicy:
90 kg, wybuchowa.
91 kg (84 kg[6]) odłamkowa z zapalnikiem zbliżeniowym
hit-to-kill (ERINT) albo 73 kg wybuchowa z zapalnikiem zbliżeniowym
Prędkość maksymalna:
Ponad 3 Ma
5 Ma
5 Ma
Czas lotu:
(dane niedostępne)
minimum 9 sekund, maksimum 3,5 min.
(dane niedostępne)
Pułap minimalny:
(dane niedostępne)
60 metrów
(dane niedostępne)
Pułap maksymalny:
24 km
24 km
10-15 km
Minimalny zasięg:
(dane niedostępne)
3 km
(dane niedostępne)
Maksymalny zasięg:
70 km
160 km
15 km (20 km[6]) , przeciwrakietowy: 15-45 km[7]
Słabe strony:
Kąt podniesienia wyrzutni 38° co powoduje konieczność właściwego ustawienia pojazdu z wyrzutnią względem celu, co zwiększa czas niezbędny na przygotowanie systemu do odpalenia pocisku[8].
 
MARIAN ZACHARSKI a dokumentacja PARIOT
 
Do najgłośniejszych w tym zakresie należy sprawa nielegalnego zakupu planów systemu Patriot przez oficera polskiego wywiadu Mariana Zacharskiego, przekazanych następnie przez PRL służbom wywiadowczym ZSRR. Choć brak jest na to bezpośrednich dowodów, podejrzewa się, że na podstawie planów Patriot, również Chiny opracowały swój system przeciwlotniczo-antyrakietowy HQ-9.
 
ZRÓDŁO WIKIPEDIA  http://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
 
Największym osiągnięciem wywiadowczym Mariana Zacharskiego było zdobycie podczas pobytu w USA w latach 1975 — 81 informacji o systemie obrony powietrznej NATO, rakietach Patriot, udoskonalonej rakiecie ziemia — powietrze Hawk oraz o rakiecie powietrze — powietrze Phoenix. W 1981 roku został aresztowany w USA i skazany za działalność szpiegowską na dożywocie. W 1985 roku, wraz trzema innymi szpiegami z Europy Wschodniej, został wymieniony na 25 agentów z krajów NATO aresztowanych w państwach Układu Warszawskiego. Marian Zacharski pojawił się w Stanach Zjednoczonych w roku 1977, oficjalnie jako przedstawiciel Polish American Machinery Co, zarejestrowanego w Elk Grove w stanie Illinois przedsiębiorstwa będącego własnością rządu PRL. Nieoficjalnie Marian Zacharski był agentem wywiadu PRL.
Podczas pobytu w Kalifornii Zacharski poznał Williama Bella, szefa projektu w Radar Systems Group of Hughes Aircraft. Kiedy Bell w roku 1978 zwierzył się Zacharskiemu ze swoich chronicznych problemów finansowych — Marian Zacharski miał mu najpierw przekazać 5, a następnie 7 tysięcy dolarów za sfotografowanie tajnych materiałów związanych z technologią radarową korporacji Hughes oraz plany rakiet antyczołgowych TOW. Zaklasyfikowanie Bella dawało mu dostęp do tajnych, jednak nie do supertajnych materiałów — stąd rewelacje, jakoby Zacharski zdobył tajemnice antyrakiet Patriot produkowanych przez całkiem inną korporację, są przesadzone. William Bell otrzymał od Zacharskiego i innych agentów wywiadu PRL w sumie 110 tysięcy dolarów.
 
http://new-arch.rp.pl/artykul/23926_Informacje.html
 
Polski konstruktor rakiety Patriot
 
Link http://www.polishdailynews.com/wyw.php?id=4551

TRUDNE PYTANIE

Jak Rosjanie wobec Trczy w Polsce oznajmili że w Kalingradzie postawią rakiety ISKANDER , to polacy teraz stawiają Pariot. Jaka gra bedzie dalej – polityczna, techniczna – strategiczna?

Reklamy

4 Komentarze so far
Dodaj komentarz

Kolejne instalacje amerykańskie mają być w Rumuni i Bułgar ( za Głosem Rosji). W normalnych okolicznościach nazywałoby się to podciąganiem wojsk do granicy przeciwnika przed jego zaatakowaniem. Zatem czy Ameryka szykuje się do zniszczenia Rosji?

Komentarz - autor: Adm

Teza wypowiedzi z Russia Voice , sposób myślenia według zasad sojuszu NATO są oczywiście przeciwne. Istnieje zagrożenie atakami rakietowymi i naturalną potrzebą jest obrona. Zbrojenie w czasie pokoju jest normalną czynnością każdego państwa. Czy w ogóle można Rosję zniszczyć?

Komentarz - autor: jaronwoj

Popełniłem błąd pisząc … czy Ameryka szykuje się do zniszczenia Rosji?…
Miałem na myśli, czy Ameryka zamierza zaatakować Rosję?
Zbrojenie w czasie pokoju jest normalną czynnością każdego państwa, ale gdy przekracza potrzeby obronne, rodzą się podejrzenia, że szykuje się do wojny. Budżet obronny Ameryki na rok bieżący wielkością znów przewyzszył wszystkie poprzednie, ponad 638 miliardów ( jeśli dobrze pamiętam)

Komentarz - autor: Adm

Pokojowy budżet USA i zmiejszenie budżetu wojskowego w Rosji są widoczne. Atak na Rosję w sensie militarnym jest raczej nieprawdopodobny – walka surowcowo – kapitałowa jest wazniejsza – tylko rakiety moga sprawę zdestabilizować.

Komentarz - autor: jaronwoj
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: