Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Nord Stream budowa Gazpromu części lądowej – START
Styczeń 18, 2010, 10:36 am
Filed under: Gazprom, rurociągi | Tagi: , , ,

Nord Stream budowa Gazpromu części lądowej – START

Z dokumentów projektowych z Giprospecgaz, spółkę-córkę Gazpromu, wynika, że długość magistrali Griazowiec-Wyborg, za pośrednictwem której Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej, wyniesie 917 km. 512 km rury przypadnie na obwód wołogdzki, a 405 km na leningradzki. Koszt ułożenia magistrali Griazowiec-Wyborg wyniesie 6,5 mld dolarów, w tym 2,2 mld USD w obwodzie wołogdzkim i 4,3 mld dolarów w leningradzkim. Kwoty te nie uwzględniają wydatków na wykonanie odgałęzień do lokalnych odbiorców. Planuje się wybudowanie siedmiu tłoczni gazu: trzech w obwodzie wołogdzkim (Griazowieckaja, Szeksinskaja oraz Babajewskaja) i czterech w leningradzkim (Pikalewskaja, Wołochowskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja). Griazowieckaja, Szeksinskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja mają być oddane do eksploatacji w trzecim kwartale 2010 roku, a Babajewskaja, Pikalewskaja i Wołochowskaja – w 2012 roku.

PAP 04.08.2006
 
Mapa cześci lądowej Nord Stream na terytorium Rosji
 
 
www.gazprom.com/f/posts/69/824859/img31012.jpeg
 
Budowa stacji kompresorowej gazu dla NordStream o ciśnieniu 220 atm nad zatoką Portovaja koło miasta Vyborg Moc docelowa sprężarek to 366 MW  dla6 agregatów GPU po 52 MW i dwa GPU po 27 MW zasilane gazem.
System podgrzewania i odwadniania  gazu z system  (GTU) pozwoli na podniesienie niezawodności rurociągu w rejonie zamarzania . Zdolność logistyczna tłoczenia 55 mld m3 gazu rocznie.
 
KONKLUZJA
 
Budowa Nord Stream rusza , budowa terminala LNG Świnoujście rusza. Technologia jednorazowego tloczenia gazu na długim dystansie  dla Nord STREAM BARDZO NOWOCZESNA, terminal LNG w Świnoujściu typowy.
 
Walka o gaz i wpływ poprzez poliykę energetyczną trwa.
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: