Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Fala represji czy praworządności w Rosji -zapowiedź
Styczeń 14, 2010, 8:43 am
Filed under: bezprawie | Tagi: , , , , , ,

Fala represji czy praworządności w Rosji -zapowiedź

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew postawił przed strukturami siłowymi zadanie kontynuowania surowej linii metodycznego likwidowania bandytów na Północnym Kaukazie.

Na piątkowym spotkaniu z dyrektorem FSB Aleksandrem Bortnikowem prezydent powiedział:

„W tym, co dotyczy bandytów, nasza polityka pozostaje niezmienna. Należy ich po prostu zlikwidować, działać surowo i systematycznie, regularnie, ponieważ, niestety, bandyckie podziemie wciąż jeszcze istnieje i nie wolno przymykać na to oczu, mówić o jakichś cyfrach, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Należy metodycznie działać na całym terytorium, jeśli gdzieś pojawi się jakiś ślad bandytów, to trzeba go prześledzić i zlikwidować ich”.

Dmitrij Miedwiediew powiedział także, że należy stworzyć normalne środowisko do życia na terenie republik południowej Rosji. Według słów prezydenta, oznacza to rozwój społeczno-gospodarczy, stworzenie nowych miejsc pracy, nowych zakładów przemysłowych i uruchomienie inwestycji.

Ze swojej strony dyrektor FSB Aleksander Bortnikow zapewnił, że istnieje już system walki z terrorystami na Kaukazie Północnym. Wyraził przekonanie, że system będzie funkcjonować efektywnie. Aleksander Bortnikow zrelacjonował prezydentowi śledztwo w sprawie zamachu terrorystycznego, do jakiego doszło 6 stycznia w stolicy Dagestanu, Machaczkale:
 

RUSSIA VOICE

http://ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=9348&cid=106&p=08.01.2010

Terrorystów należy likwidować bez emocji i wahań – powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na naradzie ws. sytuacji na Kaukazie Północnym.

– Należy z nimi dalej walczyć, bez ceremonii, likwidując ich bez emocji i wahań, bo w przeciwnym razie sukcesów nie będzie – powiedział prezydent w Stawropolu na naradzie poświęconej „stabilizacji w regionie Kaukazu Północnego i neutralizowaniu tam zagrożeń terrorystycznych i ekstremistycznych”.
PAP

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6943130,Miedwiediew_po_zamachu__Terrorystow_nalezy_likwidowac_.html

W zależności od dalszych celów wyróżniamy terroryzm:

 • polityczny– przejęcie władzy, zmiana systemu politycznego, uzyskanie niepodległości, oderwanie części terytorium jakiegoś państwa, uwolnienie innych terrorystów,

•ideologiczny –pokazanie determinacji w niszczeniu wroga, zawładnięcie społeczeństwem i skupienie go wokół agresywnej ideologii (np. „święta wojna” fundamentalistów islamskich przeciw „zgniłemu komunizmowi”),

•kryminalny– zdobycie samodzielnego obszaru władania; taki terror stosują mafie i grupy przestępcze, które chcą  wyeliminować „konkurencję”, zastraszyć społeczność i poddać swym wpływom lokalną władzę i policję ” krysza„.

Zamachy terrorystyczne są poważnym problemem w Rosji. Od początku wojny w Czeczenii niemal każdego roku dochodzi do kilku-kilkunastu zamachów terrorystycznych na terenie Rosji. Większość wybuchów jest na terenie Kaukazu i Przykaukazia, a nieliczne, acz najbardziej nagłośnione przeprowadzane są w Moskwie. Pozostałe obszary Rosji są raczej wolne od tego typu zagrożeń. Najwięcej przestępstw dokonywanych na ludności cywilnej dokonywanych jest na terytorium Czeczenii, Dagestanu i sąsiadujących z tymi republikami obszarów. Podróż w te regiony jest systematycznie odradzana przez polskie MSZ. Do najczęstszych przestępstw należą porwania dla okupu, narażeni na nie są szczególnie obcokrajowcy.

INNE SPOJRZENIE NA TERRORYZM W ROSJI

Powodem katastrofy „Newskiego Ekspresu” był zamach terrorystyczny, naturalnym podejrzanym są raczej służby bezpieczeństwa Rosji.

Milicja i służby specjalne są w kryzysie, już nawet sami ich funcjonariusze przerywając zmowę milczenia mówią głośno o bezprawiu i nadużyciach, jakich dopuszczają się ich koledzy po fachu. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o ofiarach policyjnej przemocy, w tym osobach zakatowanych na śmierć na komisariatach. Sytuacja jest tak zła, że jeden z deputowanych do Dumy Państwowej zaproponował kilka dni temu całkowitą likwidację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i podległych mu służb tłumacząc, że instytucje te są tak przeżarte korupcją i nepotyzmem, że niemożliwe jest ich zreformowanie.

W tej sytuacji spektakulary zamach terrorystyczny, a następnie szybkie wykrycie i przykładne ukaranie jego „sprawców” nie tylko odwróci uwagę społeczeństwa od nadużyć popełnionych przez aparat bezpieczeństwa, pozwoli też na, częściwe przynajmniej, przywrócenie zaufania do „służb” i udowodni konieczność ich istnienia i wszechwładzy. Być może przy okazji służba bezpieczeństwa rozprawi się ze skrajnie prawicowym podziemiem, którego działania przez wiele lat skrycie wspierała. Neonazistowskie bojówki terroryzujące mniejszości etniczne zamieszkujące Rosję i lewicowych aktywistów były wszak na rękę aparatowi bezpieczeństwa, wyręczając go w zadaniach, w które oficjalnie nie mógł się angażować.

Link http://www.czsz.bzzz.net/czarny/node/2428

Zamach podkreśla porażkę Rosji na polu bezpieczeństwa.

Organy ścigania muszą mieć na uwadze, że każde niezapobieżenie śmiertelnemu atakowi, w którym rolę gra nienawiść rasowa lub religijna, musi zwiększyć napięcia rasowe i religijne w kraju, który jest domem dla ponad 100 różnych narodów, i który wciąż dochodzi do siebie po krwawych próbach etnicznego secesjonizmu lat 90-tych.Rosyjskie służby bezpieczeństwa i organy ścigania powinny bardziej przenieść swoją uwagę i środki z atrybucji na prewencję i przechwytywanie we wszystkich rosyjskich regionach narażonych na takie ataki. Dobrym tego przykładem było przechwycenie grupy wysłanej z Północnego Kaukazu do Moskwy w celu przeprowadzenia zamachu samobójczego w rosyjskiej stolicy we wrześniu 2009 roku.Prewencja terroryzmu powinna też obejmować wzmożone wysiłki na rzecz usunięcia podstawowych przyczyn i czynników przyczyniających się do ostatniego wzrostu terroryzmu i innych form przemocy motywowanej politycznie. Nowa koncepcja Medwiediewa dotycząca przeciwdziałania terroryzmowi i jego decyzja o powołaniu przedstawiciela ds. Północnego Kaukazu są krokami we właściwym kierunku w ciężkiej walce o zredukowanie zagrożeń bezpieczeństwa emanujących z tego regionu i jego ostateczną stabilizację, ale wiele bardziej praktycznych kroków należy zrobić zanim Rosja zobaczy wierzchołek góry w tej walce.

http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/kraj,Rosja,problemy,Terroryzm

Kejow

Ps. Hipokryzja polityki , hipokryzja władzy absolutnej – czy jest coś więcej dla usprawiedliwienia terroru i odwetu terrprystycznego

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: