Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Wojenka białorusko – rosyjska Odsłona dyplomatyczna
Styczeń 11, 2010, 10:14 am
Filed under: polityka, Ropa naftowa, rurociągi | Tagi: , ,

Rosja i Białoruś ponownie nie potrafiły osiągnąć porozumienia o dostawach ropy naftowej

Moskwa i Mińsk nie potrafiły osiągnąć kompromisowej decyzji dotyczącej warunków dostaw ropy naftowej na Białoruś, ale gotowe są kontynuować rozmowy. Powiadomił o tym sekretarz prasowy premiera Białorusi Aleksandr Timoszenko. Delegacja białoruska wyjechała z Moskwy do Mińska na konsultacje.
Jednakże tranzyt rosyjskiej ropy naftowej przez Białoruś do Europy trwa nadal, podobnie jak i dostawy dla rafinerii tego kraju. Rosja proponuje i nadal dostarczanie Białorusi 6 milionów 300 tysięcy ton ropy rocznie bez opłaty cła, tylko dla wewnętrznych potrzeb. Przypomnimy,że z taką propozycją wystąpił prezydent Dmitrij Miedwiediew biorąc za podstawę szczególny charakter stosunków między narodami rosyjskim i białoruskim. Oznacza to gotowość subsydiowania gospodarki Białorusi w wysokości miliarda 800 milionów dolarów rocznie. Przy czym ta kwota może ulec zwiększeniu, ponieważ cena ropy naftowej wzrasta.
Niemniej jednak partnerowi rokowań to nie wystarcza – Białoruś pragnie otrzymać pięć razy więcej ropy naftowej, oświadczając, że w przeciwnym razie Rosja będzie płaciła za tranzyt tony ropy 45 dolarów, zamiast obecnych czterech. Rosyjska inicjatywa zapewne nie odpowiada Mińskowi z powodu głębokich powiązań kierownictwa republiki z mnóstwem pośredników, którzy zarabiają na przerobie rosyjskiej ropy i eksporcie produktów naftowych do sąsiednich krajów. 10.01.2010

Russia VOICE

http://ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=9384&cid=54&p=10.01.2010

PAP INFORMUJE W DUCHU BIAŁORUSKIM O BRAKU POROZUMIENIA

Delegacja białoruska wyjechała z Moskwy nie osiągnąwszy porozumienia ze stroną rosyjską w kwestii opłat za ropę naftową, chociaż obie strony minimalizowały w piątek znaczenie załamania się rozmów – pisze z Mińska agencja Associated Press.

Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Irina Jesipowa potwierdziła agencji AP, że negocjacje w Moskwie zakończyły się w czwartek, lecz „będą kontynuowane na odległość”. Rzecznik rządu białoruskiego Alaksandr Cimoszenka powiedział AP, że rozmowy są kontynuowane. Żadna ze stron nie wyjawiła punktów spornych.

PAP/WNP http://nafta.wnp.pl/rosja-i-bialorus-nie-porozumialy-sie-w-sprawie-ropy,98583_1_0_0.html

PROGNOZA wg. Ośrodka Studiów Wschodnich

Ze względu na budowane przez Rosję rurociągi – gazociąg Nord Stream i ropociąg BTS-2 (mają być uruchomione w roku 2011 lub 2012), które pozwolą zredukować, a być może nawet czasowo wstrzymać tranzyt ropy lub gazu przez Białoruś – czas gra na niekorzyść strony białoruskiej. Władze Białorusi będą jednak wykorzystywały wszystkie dostępne atuty do maksymalnego odsunięcia w czasie trudnych decyzji w kwestii sprzedaży pakietów większościowych w strategicznych przedsiębiorstwach.

Jednocześnie spodziewane kolejne ustępstwa będą umacniały rosyjskie wpływy w białoruskiej gospodarce, co przełoży się na osłabienie pozycji Aleksandra Łukaszenki wobec Moskwy. Rezygnując z kontroli nad rafinerią, rząd straci możliwość utrzymywania niższych cen paliwa na rynku wewnętrznym, co może pociągnąć za sobą podwyżki także innych produktów. Znacznie zredukowane zostanie również tzw. krzyżowe subsydiowanie w gospodarce (tzn. wspieranie nierentownych sektorów przez bardziej dochodowe, w tym petrochemię). Z kolei sprzedaż białoruskiego odcinka Drużby pozbawi Mińsk możliwości

rozgrywania w relacjach z Moskwą wysokości opłaty za tranzyt ropy.

Tydzień na Wschodzie OSW nr.119 01/2010

KOMENTARZ
Prezydent Łukaszenko jest  twardy graczem , już pare razy przeciwstawił się Moskwie.

Główną stawką w tej grze jest przejęcie przez Rosję aktywów strategicznych białoruskich

przedsiębiorstw z branży energetycznej. Wywierając presję, Moskwa i oligarchowie z  Kremla usiłują skłonić władze Białorusi do sprzedaży pakietu większościowego zakładów petrochemicznych Polimir-Naftan.

Poprzednio pisałem o sprawie tzw. Wojenki białorusko – rosyjskiej

http://jaron.salon24.pl/147937,wojenka-energetyczna-rosja-bialorus-i-starcie

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: