Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Prezydent RP zaniepokojony sytuacją z importem gazu

Prezydent RP zaniepokojony sytuacją z importem gazu

Obecne, coraz poważniejsze problemy z importem gazu z Rosji, potwierdzają słuszność obaw Prezydenta. Informacje o przedłużaniu się międzyrządowych negocjacji w sprawie dostaw surowca oraz sygnały o zapisach w projekcie porozumienia jeszcze bardziej uzależniających Polskę od rosyjskiego gazu skłoniły Prezydenta do zwrócenia się do Premiera Donalda Tuska z prośbą o wyjaśnienia w tej kwestii. W przesłanym w listopadzie ub. r. piśmie Prezydent wyraził głębokie zaniepokojenie możliwymi skutkami zapowiadanych decyzji dla bezpieczeństwa energetycznego RP w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat.

Udzielonej odpowiedzi na postawione pytania nie można uznać za satysfakcjonującą.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/najnowsze-informacje/art,1105,bezpieczenstwo-energetyczne-priorytet-prezydenta.html

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System złożył wniosek do ministra gospodarki o uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. W magazynach PGNiG jest obecnie 1 mld 50 mln m sześc. gazu, z tego 413 mln m sześc. pozostaje w dyspozycji ministra gospodarki.

Jak powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska, „obecnie w ramach obowiązującego kontraktu jamalskiego do Polski trafiają zwiększone ilości gazu z Rosji o ok. 10 mln m sześc. gazu na dobę”. W sumie to mniej więcej tyle, ile otrzymywaliśmy, gdy funkcjonował także kontrakt z RosUkrEnergo. „Dzięki temu możemy pobierać mniej gazu z magazynów” – zaznaczyła Zakrzewska. Zastrzegła jednocześnie, że jest to doraźny środek; nie wiadomo, jak długo Gazprom utrzyma zwiększone dostawy.

W połowie grudnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że wynegocjowane przez rząd 10 grudnia porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do Polski nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami – PGNiG i Gazpromem. Ze względu na trwające Boże Narodzenie w Rosji, termin spotkania między spółkami ma być ustalony po 10 stycznia.

WNP / PAP http://gazownictwo.wnp.pl/prezydent-jest-zaniepokojony-deficytem-gazu,98626_1_0_1.html

18.12.2009 Oświadczenie Biura Prasowego PGNiG SA
Spółka nie ma zwyczaju komentować wypowiedzi przedstawicieli Rządu. Natomiast jeśli chodzi o negocjacje na poziomie firm (PGNiG i Gazprom), to Ministerstwo Gospodarki jest o ich przebiegu na bieżąco informowane.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie sprawy podnoszone w trakcie prowadzonych rozmów leżą w kompetencji PGNiG SA, bo wymagają decyzji korporacyjnych samej spółki EuRoPol GAZ, a niektóre oczekiwania strony rosyjskiej mogą okazać się trudne do spełnienia.

http://www.pgnig.pl/pgnig/com/8387?r%2Cnews%2CpageNumber=0&r%2Cnews%2CdateTo=&r%2Cnews%2CdateFrom=&r%2Cnews%2CnewsId=14311

PODSUMOWANIE

W cieniu walk politycznych krajowych pozostaje pGNiG które może ponieść olbrzymie straty w kazdym przypadku. Niepokój pprezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest uzasadniony , przedłużający się brak umowy jest faktem bezspornym.

Mam odczucie że Ministerstwo Gospodarki szykuje niezwykle trudny moment dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: