Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Nord Stream blokada szlaku do terminala LNG [Cz1]
Styczeń 7, 2010, 9:08 am
Filed under: LNG, rurociągi | Tagi: , , , ,

 

Nord Stream blokada szlaku do terminala LNG [Cz1]

Nord Stream blokada szlaku do terminala LNG Świnoujście

 
Problemem pozostaje brak zabezpieczeń trasy Gazociągu Północnego, przecinającego tor wodny do portu w Świnoujściu i ograniczającego głębokość toru z 14,3 m do 12,9 m. Gazowce Q-Flex o zanurzeniu 12-12,5 m (przy pełnym załadunku) wymagają dla bezpieczeństwa żeglugi większej głębokości niż 12,9 m. Zatem Gazociąg Płn. może nie tylko przedłużyć kurs o kilkanaście mil trasy morskiej (w przypadku obrania innej trasy), ale zwiększyć ryzyko kolizji. Niemniej mało prawdopodobne wydaje się budowanie przez spółkę Nord Stream gazociągu bez zaworów odcinających na odcinku 1200 km z jego narażeniem na ewentualną awarię. Rosja i Niemcy miałyby zbyt wiele do stracenia, gdyby inwestycja miałaby być zagrożona ewentualną kolizją z przepływającym gazowcem. W interesie wszystkich zainteresowanych stron jest rewizja ułożenia rury na trasie przecinającej trasę żeglugi pod dno Morza Bałtyckiego oraz zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, podobnych do tych w pobliżu Gotlandii, gdzie występuje podobne krzyżowanie się tras. Zastrzeżenia Polski zgłaszane spółce Nord Stream już w 2007 r. powinny być wsparte stanowiskiem Brukseli
 
Nord Stream, który ma przez Bałtyk transportować gaz z Rosji do Niemiec, nie zagrozi statkom z LNG, płynącym do gazoportu w Świnjoujściu – uspokaja cytowany przez „Rzeczpospolitą” Zbigniew Rapciak, prezes spółki Polskie LNG.
Jak tłumaczy w dzienniku szef Polskiego LNG, spółki odpowiedzialnej za budowę terminalu w Świnoujściu, zanurzenie statków, które będą transportować gaz do Polski, wynosi ok. 12 m. Tymczasem gazociąg położony ma być na głębokości 14 – 15 m.
Link http://gazownictwo.wnp.pl/nord-stream-nie-grozny-dla-gazoportu,93658_1_0_0.html
 
 
 
Dyskusja na gazociągiem Nord Stream
 
 
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=s25rYvFX1HM
 
 Na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w tym tygodniu zadam pytanie Prezydencji Szwedzkiej w tej sprawie. Dlatego, że są dokumenty przygotowane przez administrację morską, a dokładnie Urząd Morski w Szczecinie i spółkę Portów Szczecin-Świnoujście, które wskazują jednoznacznie, że sposób w jaki jest projektowana budowa gazociągu, uniemożliwia wchodzenie statków do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Poseł do Parlamentu Europejskiego Sławomir Nitras był gościem programu „Studio Wschód” w TVP Info (07/11/2009). Zapraszamy do obejrzenia komentarza europosła Nitrasa na temat projektowanego przebiegu Gazociągu Północnego.

Wideo telacja link TVP Infor Poseł Nitras  http://www.nitras.pl/z-ostatnich-dni/europosel-nitras-nord-stream-zagraza-funkcjonowaniu-gazoportu-i-portow-w-szczecinie-i-swinou.html

Czy Nord Stream jest zagrożenie dla terminala LNG w porcie Świnoujście na szlaku wodnym na skrzyzowaniu z rurociagiem .

Odpowiedż w następnym odcinku

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: