Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Noworoczne życzenia Benekta XVI dla Polaków zakcentami klimatycznymi

Noworocznie Benedykt XVI dla Polaków – klimatycznie

Papież nie zapomniał o Polakach, którzy tłumnie przyszli na pierwszą homilię w Nowym Roku. „Pozdrawiam Polaków tu obecnych i tych, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję” – powiedział po polsku. „Do siego roku!” – dodał Benedykt XVI, składając noworoczne życzenia.

Benedykt XVI powiedział po polsku: „Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wam tu obecnym, waszym rodakom w kraju i za granicą, składam najlepsze życzenia dobrego i owocnego Nowego Roku. Proszę Bożą Matkę, Królową Pokoju, by otaczała was swoją opieką. Trwajcie mocni w wierze! Niech Bóg wam błogosławi”.

Rozważanie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 1 stycznia 2010 na okoliczność zmian klimatycznych i wydobywania zasobów naturalnych

Drodzy bracia i siostry!

Dziś Pan pozwala nam rozpocząć nowy rok w swoje Imię i pod spojrzeniem Najświętszej Maryi, której Boże Rodzicielstwo właśnie obchodzimy. Rad jestem ze spotkania z wami z okazji tej pierwszej modlitwy Anioł Pański w 2010 roku. Zwracam się do was, którzy licznie przybyliście na Plac św. Piotra, ale także do tych, którzy przyłączają się do naszej modlitwy za pośrednictwem radia i telewizji: wszystkim życzę, aby rozpoczęty właśnie rok był czasem, w którym przy pomocy Pana będziemy mogli uczynić lepszym nasz wspólny dom, którym jest świat.

Celem podzielanym przez wszystkich, niezbędnym warunkiem pokoju jest sprawiedliwe i mądre zarządzanie zasobami naturalnymi Ziemi. „Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia”: temu bardzo aktualnemu tematowi poświęciłem swe Orędzie na dzisiejszy XLIII Światowy Dzień Pokoju. Gdy ukazało się to przesłanie, szefowie państw i rządów zgromadzeni byli w Kopenhadze na spotkaniu na szczycie w sprawie klimatu, gdzie raz jeszcze wyłoniła się pilna potrzeba działań w wymiarach globalnych. Teraz jednak chciałbym podkreślić znaczenie, jakie dla ochrony środowiska mają decyzje jednostek, rodzin i samorządów lokalnych. „Konieczna jest już zatem rzeczywista zmiana mentalności, która skłoni wszystkich do przyjęcia nowych stylów życia” (por. Orędzie, n. 11). Wszyscy bowiem odpowiedzialni jesteśmy za ochronę i troskę o stworzenie. Dlatego również na tym polu podstawowe znaczenie ma wychowanie: aby nauczyć się szanować przyrodę; nastawiać się coraz bardziej na „budowanie pokoju w oparciu o dalekowzroczne decyzje na poziomie osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i politycznym”

http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x819/rozwazanie-benedykta-xvi-przed-modlitwa-aniol-panski-stycznia/

PRZESŁANIE DO UCZESTNIKÓW KONFERENCJI  ONZ COP15 w KOPENHADZE

Istotne słowa napłynęły także z Watykanu. Benedykt XVI powiedział do uczestników konferencji: „Życzę, aby prace pomogły wskazać działania szanujące stworzenie i krzewiące solidarny rozwój, oparty na godności osoby ludzkiej i skierowany na dobro wspólne. Ochrona stworzenia domaga się przyjęcia wstrzemięźliwego i odpowiedzialnego stylu życia, przede wszystkim wobec biednych i wobec przyszłych pokoleń”.

Kejow

Ps. Zupa dla ubogich i powrót do ostrzeżenia o klimacie poprzez rozsądny styl życia nie konsumptcyjny to nowe elementy w wypowiedz B16. Dla mnie troska o zasoby naturalne to ostrzeżenie przed nadmierną eksploracją.

Ekologiczny apel Benedykta XVI Cytat:

Podczas pielgrzymki do Australii Benedykt XVI wygłosił apel do wiernych o ochronę środowiska naturalnego. Po raz pierwszy w historii Watykanu ekologia stała się jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez papieża podczas spotkań z wiernymi i politykami – pisze DZIENNIK.

„Ziemia jest pokryta bliznami po ranach, które zadali jej ludzie. Nasza niczym niezaspokojona konsumpcja doprowadziła do masowej wycinki lasów, splądrowania zasobów, zanieczyszczenia powietrza oraz oceanów” – mówił Benedykt XVI do 150 tysięcy pielgrzymów, którzy zebrali się wczoraj w Sydney na obchodach XXIII Światowych Dni Młodzieży. „Ochrona Ziemi to problem, z którym musimy się zmierzyć, by mogły się nią cieszyć również przyszłe pokolenia” – apelował do wiernych.

Choć Benedykt XVI po raz pierwszy tak zdecydowanie zabrał głos w sprawie ochrony środowiska, już kilkakrotnie dawał świadectwo, że problem zmian klimatycznych leży mu na sercu. W zeszłym roku ogłosił, że Watykan będzie w większym stopniu czerpać energię ze źródeł odnawialnych, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Po tym oświadczeniu amerykański tygodnik „Newsweek” nadał mu przydomek zielonego papieża.

A podczas podróży do Australii Benedykt XVI mówił, że koniecznie pragnie obudzić w katolikach świadomość, że naszej planecie zagraża katastrofa ekologiczna. Wezwał już także światowych przywódców do walki z ociepleniem klimatu i pochwalił starania australijskiego rządu, który planuje ograniczyć emisję tzw. gazów cieplarnianych o 60 proc. do 2050 roku.

„W słowach papieża nie ma niczego zaskakującego. Już Biblia mówi o ochronie Ziemi, aby mogła ona służyć przyszłym pokoleniom” – tak skomentował dla nas ekologiczny apel Benedykta ksiądz Kazimierz Sowa.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: