Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Emisja CO2 w polskiej energetyce – zagrożenia

Ocena sytuacji w polskiej energetyce emisja CO2

Duży wzrost cen energii, spowodowany m.in. rosnącymi kosztami emisji CO2, będzie trudny do zaakceptowania ze względów gospodarczych i społecznych. Ograniczenie uprawnień pogorszy sytuację sektora energetycznego, gdyż ograniczy zdolność spółek energetycznych do finansowania modernizacji i nowych inwestycji i w efekcie obniży wartość spółek energetycznych. W ciągu najbliższych kilku lat wytwórcy muszą podjąć wyzwanie przebudowy technologicznej instalacji wytwórczych dla spełnienia wymogów ekologicznych, określonych prawem wspólnotowym. Ocena rozwoju sytuacji po roku 2012 jest w tej chwili bardzo trudna. Wydaje się, że zostanie uruchomiony rynek obrotu pozwoleniami na emisje. Prawdopodobne jest uzyskanie przez Polskę procedur przejściowych, np. stopniowanie okresu dochodzenia do pełnego udziału w rynku pozwoleń i ewentualnie tzw. derogacje imienne. Ustalenia poczynione na szczycie klimatycznym UE w Brukseli w grudniu 2008 już to przesądziły z dużą korzyścią dla Polski – wprowadzenie pełnego rynku emisji CO2 zostało odsunięte do 2019.

Wnioski specjalisty energetyki
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest poważnym wyzwaniem dla Polski. Realizacja tej polityki zgodnie z obowiązującymi zaleceniami i zapowiadanymi obostrzeniami stanowić będzie znaczne obciążenie polskiej gospodarki. Wymagania pakietu klimatycznego kumulują się z potrzebami inwestycyjnymi sektora energetycznego, co dodatkowo wzmacnia dynamikę wzrostu prognozowanych cen energii elektrycznej w nadchodzącej dekadzie. Klasyczne elektrownie oparte na węglu kamiennym lub brunatnym mogą być obciążone dużymi kosztami wynikającymi z konieczności zakupu pozwoleń na emisję CO2. Przewidywany wzrost cen za energię elektryczną z tego tytułu może zrównoważyć wysokie koszty wprowadzania nowych, tzw. „zeroemisyjnych” technologii z wychwytem i sekwestracją CO2. Klasyczne technologie spalania węgla w elektrowniach, przy pełnym obciążeniu kosztami pakietu klimatycznego, mogą nie być konkurencyjne w stosunku do innych technologii produkcji energii elektrycznej, w tym technologii CCS, jądrowej nowej generacji czy ze źródeł odnawialnych.

Autor: dr inż. Piotr Stawski – Instytut Automatyki Systemów Energetycznych

Link

http://www.solis.pl/index.php/oferta/wytwarzanie_energii_elektrycznej_i_emisja_co2

Interesująca tabela emisji CO2 w energetyce UE

tabela emitenci CO2

tabela emitenci CO2

Żródło: http://paliwa.blogspot.com/2009/07/najwieksi-emitenci-co2-polskie.html

Podczas szczytu w Kopenhadze kraje nie uzgodniły limitów redukcji emisji CO2. Popyt na prawa do emisji od razu spadł. Wciąż jest mniejszy niż w ubiegłym roku.

Źródło: Rzeczpospolita
HANDEL UPRAWNIENIAMI

 Ryzyka z obrotu uprawnieniami do emisji CO2 dla gospodarki:

  •  spekulacyjny handel europejskimi uprawnieniami w skali globalnej,
  •   niedobór uprawnień w Europie,
  •   niedobory uprawnień w uboższych państwach i firmach,
  •  wywindowane cen uprawnień w pierwszej fazie, gdy popyt będzie największy,
  •  silny spadek cen uprawnień po kilku/kilkunastu latach działania systemu i ograniczeniu funkcji przemysłów intensywnie zużywających energię.

 

SYSTEM ZIELONYCH INWESTYCJI

 System Zielonych Inwestycji GIS (Green Investment Scheme) zakłada sprzedaż tzw. kredytów węglowych (jednostek AAUs), które nie mogą być użyte w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (EU ETS). Funkcjonuje na podstawie art. 17 protokołu z Kioto. Środki finansowe pochodzące z tej sprzedaży są przeznaczone na realizację projektów i programów proekologicznych z zakresu przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatu i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych (tzw. zazielenienie jednostek – greening).

UE planuje wprowadzić w tzw. pakiecie klimatycznym, począwszy od 1 stycznia 2013 r. W projektowanych przepisach zakłada się m.in. aukcjonowanie uprawnień do emisji, które dotychczas były przyznawane za darmo poszczególnym instalacjom w systemie Krajowych Planów Rozdziału Uprawnień (KPRU).

Ryzyka związane z handlem emisjami na ogół mają charakter zagrożeń, a tylko niektóre mogą stać się szansą. Z ryzykami pozytywnymi – z szansami mamy zazwyczaj do czynienia dopiero po długim czasie, gdy firma poniosła stosunkowo duże nakłady w początkowej fazie udziału w ETS.

Link

http://forsal.pl/artykuly/167903,handel_uprawnieniami_do_emisji_co2_moze_byc_ryzykowny.html

Oszustwa w handlu emisjami

Link YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=oL-e33oaI94

PODSUMOWANIE

Po konferecji COP15 w Kopenhadze spadły ceny w handlu emisjami, uajwniono spekukacje i oszustwa w handlu emisjami.

Energetyka polska jest zagrożona brakiem opłacałności produkcji prądu a konsumenci będą wiecej płacić za prąd.

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Powinniśmy postawić na ekologię, a rząd musi się wreszcie tym zająć na poważnie.

Komentarz - autor: Przemyśł dla Ciebie
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: