Jaronwoj Blog Warszawa Polska


PiS nawołuje do niepodpisywania umowy gazowej i grozi Trybunałem

PiS nawołuje do niepodpisywania umowy gazowej i grozi Trybunałem

Eurodeputowany PiS Paweł Kowal pytał z kolei dlaczego szczegóły umowy, którą mamy podpisać ze stroną rosyjska nie są znane opinii publicznej. „Jaki ma sens pytanie w UE o solidarność energetyczną, skoro sami decydujemy się na to, żeby uzależnić się na trwało i na długi czas od dostaw gazu z Rosji?” – pytał.

Kowal jest zdania, że rząd zdecydował się zmienić kurs polityki energetycznej i zaniechać działań zmierzających do zdywersyfikowania źródeł dostaw surowców energetycznych.

Politycy nie chcieli potwierdzić nieoficjalnych doniesień medialnych, że jeśli kontrakt zostanie zawarty, PiS będzie wnioskowało o postawienie premiera Donalda Tuska oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka przed Trybunałem Stanu.

10 grudnia Polska i Rosja uzgodniły w Moskwie treść porozumienia międzyrządowego w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat, do 2037 roku. Jednak w piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ogłosił, że wynegocjowane międzyrządowe porozumienie nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami – PGNiG i Gazpromem.

„Mamy podejrzenie, że chodzi o to, żeby znaleźć jakikolwiek pretekst do tego, żeby wycofać się z tej umowy. Jeśli tak, to bardzo dobrze” – komentował stanowisko wicepremiera Błaszczak.

Na konferencji przytoczono dane dotyczące kilku krajów europejskich, z których wynika, że Polska jest dużo bardziej od nich uzależniona od dostaw gazu z Rosji. „To są twarde dane, które mówią wprost, że podpisanie tej umowy uzależniałoby nasz kraj od dostaw gazu w 92 proc. ze strony rosyjskiej. To jest sprzeczne z polityką bezpieczeństwa naszego kraju” – przekonywał Błaszczak. Jego zdaniem to podstawa do tego, żeby tej umowy z Rosją nie podpisywać.
PAP/WNP.pl

O co toczy się gra pomiędzy PiS i PO w sprawie gazu z Rosji i umowy gazowej

J. Kowalski z KAncelarii prezydenta  twierdzi, że oznacza to, iż gaz z jednego kraju konkuruje z gazem z innego kraju powodując spadek cen błękitnego paliwa. Według Międzynarodowej Agencji Energii taka sytuacja powinna utrzymywać się co najmniej do 2020 r. Polski rząd przedstawia, jako sukces przedłużenie o 15 lat kontraktu jamalskiego, którego formuła cenowa oparta jest na cenie ropy naftowej. Problem z tym sukcesem polega na tym, że cena gazu ziemnego, w szczególności w kontraktach krótkoterminowych, oderwała się zupełnie od powiązania (korelacji) z cenami ropy naftowej.
 

—- *** ——-

Spójrzmy na prognozy dotyczące zaledwie 2015 roku. Według „Polityki Energetycznej do roku 2030” przyjętej przez Radę Ministrów 10 listopada, do roku 2015 ma powstać 200 MW mocy opalanej gazem, a konsumpcja w tymże roku ma wynosić 15,4 mld m sześc. PGNiG S.A. w opublikowanej w listopadzie 2008 r. (czyli rok przed uchwaleniem dokumentu rządowego) własnej strategii zakłada wzrost konsumpcji gazu do 18,4 mld m sześc. w roku 2015 r. Różnica w prognozach wynosi „skromne” 3 mld m sześc. gazu ziemnego. Doświadczenia ostatnich lat wskazują jednak, że konsumpcja gazu ziemnego w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie.

SPOJRZENIE NA RYNEK KRAJOWY I STRUKTURĘ

Bilans gazu ziemnego wysokometanowego (2007)

Wydobycie: 1838 mln m3

Odmetanowanie kopalń: 379 mln m3

Z odazotowania gazu: 914 mln m3

Zakup z zagranicy: 9598 mln m3

Sprzedaż za granicę: 42 mln m3

Zmiana zapasów: -266 mln m3

Zużycie krajowe: 12 953 mln m3
w tym:
– zużycie na cele produkcyjne: 7754 mln m3
– zużycie w gospodarstwach domowych: 3374 mln m3
– do przetwarzania na inne paliwa gazowe: 66 mln m3
– straty przesyłu i dystrybucji: 56 mln m3

Dane http://rynekgazu.pl/index.html?id=89

KONLUZJA

Rzecznik prasowy rządu zapewnia o właściowości i należytym celu zapewnenia dostaw gazu z Rosji, opozycja jest odwrotnego zdania. Czyli gazu jest za dużo czy zamało?

Co do  projektu umowy gazowej  większość wypowiadajacych się polityków nie czytała , więc i ja poczekam parę dni.

Cena gazu z kontraktu jamalskiego (objeta tajemnicą) wg. eksperta rynku paliw red. Andrzeja Szcześniaka wynosi $ 300 USD za  1000 m3. Jak jest prawda?

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

You know, I could have sworn I’ve visited this blog before on but upon looking at some of the pieces I realized it’s new to
me. Still, I’m going to bookmark this blog and start coming here regularly.

Komentarz - autor: http://www.social-diner.com/?q=comment/reply/101569
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: