Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Geopolityczny wymiar rywalizacji o gaz w Azji Centralnej

Geopolityczny wymiar rywalizacji o gaz w Azji Centralnej

Gazociąg Turkmenistan–Chiny jest obok istniejącego ropociągu Kazachstan– Chiny elementem chińskiej strategii zdobywania wpływów poprzez rozwój współpracy gospodarczej i budowę infrastruktury energetycznej z regionem (strategia ta została zrealizowana w latach 2005–2009).

Jego powstanie w niemal nieodwracalny sposób zmienia układ geopolityczny w Azji Centralnej. W dającej się przewidzieć perspektywie wprowadza Chiny jako głównego obok Rosji (i znacznie mocniej zakorzenionego niż USA czy UE) gracza w regionie, mającego w nim swoje ekonomicznie interesy o charakterze strategicznym (bezpieczeństwo dostaw gazu, wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę oraz złoża surowców). Oznacza to, że znaczenie Azji Centralnej dla Chin rośnie, co z kolei jest równoznaczne z większą determinacją do obrony przez Pekin swoich interesów w regionie.

Co więcej, w wymiarze gospodarczym Chiny stają się głównym obok Rosji odbiorcą gazu z Azji Centralnej, co w przyszłości wraz z ponownym wzrostem spożycia w Europie, a co za tym idzie zapotrzebowania Gazpromu na surowce centralno azjatyckie może doprowadzić do ostrej konkurencji o charakterze nie tylko ekonomicznym. Dla Rosji powstanie gazociągu oznacza klęskę jej polityki monopolizacji tras eksportu gazu z Azji Centralnej i utrzymywania zależności politycznej państw regionu (najbardziej jaskrawy przykład to Turkmenistan). Poza tym, jeszcze silniejsza pozycja Chin w Azji Centralnej powoduje, że także mniejsze państwa regionu, niezasobne w surowce energetyczne – Tadżykistan oraz Kirgistan (do tej pory zależne politycznie od Rosji) coraz aktywniej będą pogłębiać współpracę z Państwem Środka. Powstanie trasy eksportu gazu do Chin ma także konsekwencje dla prób Zachodu uzyskania dostępu do zasobów gazu w Azji Centralnej. Pozytywnym efektem zaangażowania Chin jest rozszerzenie pola manewru państw regionu i potencjalnie większa chęć dywersyfikacji tras eksportu surowców energetycznych. Negatywną konsekwencją jest z kolei konieczność dorównania przez Zachód ofercie chińskiej, a więc przede wszystkim – olbrzymiego zaangażowania finansowego i zgody na turkmeńskie czy też kazaskie warunki współpracy.
OSW nr. 43 (118)
MAPA RUROCIĄGU
http://en.wiki/File:CentralAsiaChinapipeline.pngwikipedia.org/
Źródło Wikipedia
 
ROSJA I GAZPROM WOBEC DOSTAW Z TURKMENISTANU
 
Pojawiające się kontury konkurencji o dostęp do zasobów energetycznych w Azji Centralnej są też inne czarne  chmury na horyzoncie dla Gazpromu. Przewiduje strategię znacznych  wzrostów  zakupów gazu z Azji Środkowej. Vladimir Milov, z Instytutu Polityki Energetycznej, wyjaśnił  w briefingu w Carnegie  Endowment w Waszyngtonie, w dniu 16 marca 2008 , że Gazprom nie będzie miał środków do wyrównania spadku krajowej produkcji gazu na początku 2008 r. i 2010 r. będzie zakupie 100 bcm gazu z Azji Środkowej. Gazprom liczy na Turkmenistanu w celu zapewnienia, że część gazu z zakupem trafi, aby przejść do 70-80 mld metrów sześciennych rocznie już w 2007-2008.
 
Plany na przyszłość Gazpromu zakładają, że Turkmenistan sprzedaje praktycznie wszystkie jego produkcję na eksport do Rosji (Gazprom) . Ale projekt porozumienia między Chinami i Turkmenistanem wynika, że jeśli nowy gazociąg staje się rzeczywistością, może to być zobowiązania priorytet Turkmenistanu. Gaz  na eksport do Chin będzie pochodzić z pola na prawym brzegu rzeki Amu-darii, ale dodaje: „Jeżeli dodatkowe ilości gazu są niezbędne do budowy gazociągu Turkmenistan-Chiny, obok Turkmenistanu może przesyłania gazu gwarancji z innych pól gazowych.
 
Radio Free Europe http://www.rferl.org/content/article/1067535.html
KOMENTARZ
Prezydent Miedwiedem ma się udać pilnie do Turkmenistanu jeszcze w tym miesiącu na rozmowy objęte  tematem energii i przerwanych dostaw dla Gazpromu  wskutek eksplozji rurociągu…
Chiny ze swej strony, pomogły  Turkmenistanowi częściowo zrekompensować straty, dając mu 3 miliardów dolarów pożyczki na rozwój Strefy Południowego Lolotan, jednego z pięciu największych na świecie złóż gazu ziemnego.
Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

There’s certainly a great deal to know about this topic.
I really like all of the points you made.

Komentarz - autor: warszawa
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: