Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Robert Gwiazdowski na konferencji wnp.pl Nafta- Gaz- Chemia 2009

Robert Gwiazdowski na konferencji wnp.pl Nafta- Gaz- Chemia

Ograniczenie emisji CO2 tylko przez kraje Unii Europejskiej doprowadzi do upadku wielu przedsiębiorstw z „nowych” krajów członkowskich – ocenia Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

– Wielkość emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka jest niższa od wielkości emisji naturalnej. Unia Europejska odpowiada za mniej niż 20 proc. emisji człowieka. Jeżeli UE zmniejszy swoją emisję o 20 proc., zarzynając się przy tym finansowo, a zwłaszcza zarzynając biedniejsze kraje UE, to przełoży się to na zmniejszenie emisji człowieka zaledwie o ok. 3 proc. Jeżeli ograniczymy emisję o 3 proc. emisji ludzkiej to dla klimatu będzie to żadna zmiana, nawet jeżeli prawdą jest, że to działalność człowieka wpływa na zmiany klimatyczne. Efekt tego będzie taki, że wiele przedsiębiorstw z „nowych” krajów Unii Europejskiej padnie – mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W ocenie Roberta Gwiazdowskiego będzie to widoczne np. w branży chemicznej. Bogate koncerny chemiczne z krajów Europy zachodniej w ostatnich 50 latach emitowały do atmosfery tyle CO2 ile chciały, dziś mają wystarczające środki, aby przenieść swoje zakłady emitujące CO2 np. do Chin, gdzie limitów nie ma. W Europie chcą skoncentrować się na czystych technologiach o wyższej marży i wyższej stopie zwrotu.

 
WNP.pl
 
Ostatnie wydarzenia wokół branży chemicznej nie będą sprzyjały osiągnięciu wysokiej ceny za prywatyzowane zakłady – uważa Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. PGNiG będzie dysponował nadwyżką gazu. Może to zmusić firmę do obniżki cen wówczas odetchnęła by także chemia a to oznaczałoby także większą jej atrakcyjność – uważa Gwiazdowski. Zgodnie z planami rządowymi w pierwszy etapie prywatyzacji miałyby zostać sprywatyzowane zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie. Prywatyzacja w tym etapie dotyczyłaby także Ciechu. Kolejny etap prywatyzacji to sprzedaż aktywów Polic i Puław.
 
WNP.pl
 
Z BLOGU GWIAZDOWSKIEGO
 
„zachwiał się niewzruszony dotąd dogmat o szkodliwej roli państwa”
. Żeby go mogli w sobie odbudować. Otóż „instytucje państwa narodowego”   regulują rynek gazu. Regulują go tak, że PGNiG musi dopłacać do sprzedaży gazu odbiorcom detalicznym, ale za to może się „odkuć” na odbiorcach przemysłowych. W efekcie mają oni o wiele wyższe ceny gazu, niż konkurencja zagraniczna. Odbiorcy detaliczni, którzy chodzą głosować, nie mogą zacząć płacić drożej za gaz, bo jeszcze zagłosowali by na opozycję. Więc muszą płacić drożej za wyroby przemysłu chemicznego, dla którego gaz jest podstawowym surowcem. „Instytucje państwa narodowego” liczą jednak – całkiem słusznie – że tego zabiegu „wyborcy detaliczni” nie zauważą. Ale wyborcy z innych krajów mają lepsze porównanie i większy wybór. Więc eksport droższych, na skutek wyższych cen gazu, wyrobów polskiego przemysłu chemicznego słabnie. 
 
http://chemia.wnp.pl/spotkanie-pgnig-ze-spolkami-chemicznymi-liberalizacja-rynku-gazu-jest-bardzo-potrzebna,94874_1_0_0.html
 
http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=699
 
 
 
PODSUMOWANIE  WŁASNE
 
Robert Gwiazdowski był zawsze żywym i aktywnym uczestnikiem obrad na wszystkich konferencjach.
 Przypomniał o prywatyzacji chemii  CIECHU , ZA Tarnów i Z.A. Kędzierzyna z tzw. I grupy   co wzbudziło kolejne reakcji przedstawicieli Skarbu Państwa wiceprezesa Nafty Polskiej Wiesław Skwarko. Wystąpienie wiceministra skarbu Adam Leszkiewicza spowodowało ożywienie na sali gdy wytknął także przespanie przez SP najlepszego czasu na prywatyzację polskiej chemii w 2007r.
Sprawa prywatyzacji kolejnej grupy zakładów chemicznych ZA Puławy i ZA Police , stoi pod znakiem zapytania , z uwagi na ceny gazu i koszty produkcji mocznika do nawozów sztucznych. Poruszona sprawa utraty konkurencyjności polskich firm z uwagi na emisję CO2, też ma istotne znaczenie stanu polskiej gospodarki.
 
Ceny krajowe gazu to zbrodnia urzednicza na polskim przemyśle dokonanarękami regulatora URE.
 
Kejow
 
Link z wystąpieniem Roberta Gwiazdowskiego ( wideo)
 
http://www.megavideo.com/?v=EKH4C0SQ

Video TV TOP CAnal Warszawa

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: