Jaronwoj Blog Warszawa Polska


W co grają Rosjanie z umowa gazową z Polską / PGNiG-rozbieżności
Listopad 30, 2009, 9:50 pm
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, gaz, Gazprom, polityka | Tagi: , , , ,

W co grają Rosjanie z umowa gazową z Polską / PGNiG-rozbieżności

Rosja chce umieścić niektóre zapisy z porozumienia gazowego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem w umowie międzyrządowej. Polska nie chce się na to zgodzić, stąd opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego ws. długoterminowych dostaw gazu do Polski – poinformował w poniedziałek dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

„Strona rosyjska chciałaby, żeby niektóre zapisy – które znajdują się w porozumieniu między spółkami PGNiG i Gazprom – znalazły się w umowie międzyrządowej. Natomiast my nie możemy się na to zgodzić, ponieważ naszym zdaniem umowa międzyrządowa ma zupełnie inny charakter niż porozumienie korporacyjne” – powiedział Kaliski. Dodał, że stąd wynika opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego, a zasadnicze kwestie są „dogadane”.

PAP/WNP

PAWLAK POWIEDZIAL W KRAKOWIE

Wicepremier ocenił, że w tej sytuacji jest „trudniej zrozumieć Rosjan”, bo już w lipcu można było dojść do porozumienia, pod koniec listopada była podobna sytuacja i „nagle pojawiły się nowe elementy”.

„Trudno się spodziewać, że w takim stylu można dojść szybko do porozumienia, tak więc zachęcam do pewnej cierpliwości, bo partner jest jak widać dość trudny” – podsumował Pawlak.

Według czwartkowych zapowiedzi resortu gospodarki, kolejna tura polsko-rosyjskich rozmów międzyrządowych odbędzie się w Moskwie „w tygodniu po 5 grudnia”.

Jak oceniła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, 90 proc. spraw zostało omówionych podczas ostatniego spotkania; pozostały natomiast „pewne szczegóły wymagające uzgodnień między PGNiG i Gazpromem”.
 

ZA WNP

http://gazownictwo.wnp.pl/pawlak-nie-jest-pewien-kontraktu-gazowego-z-rosja-w-tym-roku,95360_1_0_0.html

Bliżej podpisania umowy ws. dostaw gazu
 

 Link do Akualności Ministerstwa Gospodarki  http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/Blizej+podpisania+umowy+ws+dostaw+gazu.htm     

        PRAWDA WEDŁUG ROSYJSKIEGO GAZPROMU O PRZYCZYNACH

Ps. Skąd rozbieżność , cedzenie informacji a nawet dezinformacja – transparentna polityka informacyjna.  Pewnie Aleksander Gdzowaty rzucił zaklęcie i wszystko staneło.

Kejow

Gazprom and PGNiG settle cooperation issues in gas sector 30.10.2009 14:45

Gazprom and PGNiG have settled the Russian-Polish cooperation issues in the gas sector. The parties agreed to increase the volumes of Russian gas supply to Poland and to extend the existing supply contract until 2037.

 In addition, they resolved the issues relevant to EuRoPol GAZ management and its tariff policy when transmitting Russian hydrocarbons.

Nie rozwiazano istotnych kwestii dotyczacych EuroPOlGazu dotyczach zarzadzania i planów taryfowych dot. przesyłu rosyjskich weglowodorów.

http://www.gazprom.com/press/news/2009/october/article70291/

– Mamy zagwarantowane dostawy gazu w bezpiecznym i długoterminowym okresie. Jesteśmy też blisko podpisania umowy międzyrządowej na dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski – powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska po spotkaniu polsko-rosyjskiego zespołu negocjacyjnego, które odbyło się w 26 listopada br. w MG.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że podczas dzisiejszych rozmów strony uzgodniły większość spraw zawartych w porozumieniu międzyrządowym. – Określiliśmy m.in. wielkość dostaw gazu oraz okres obowiązywania dokumentu. Przedłużony został również termin obowiązywania umowy tranzytowej – powiedziała.

Wiceminister zaznaczyła jednocześnie, że umowa wymaga jeszcze doprecyzowania sformułowań prawnych i technicznych. – Rozmowy w tych kwestiach będą prowadzone w Moskwie po 5 grudnia br. – dodała.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: