Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kopenhaga niesie ryzyka dla Polski

Kopenhaga niesie ryzyka dla Polski

Jeżeli Kopenhaga zostanie przyjęta przez UE w obecnej postaci to będzie to miało ogromny wpływ na cała unijną gospodarkę – mówi dr Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
 
– Kopenhaga będzie miała ogromny wpływ nie tylko dla branży energetycznej i tych emisyjnych. Przyjęcie pakietu klimatycznego i konsekwencje techniczne i technologiczne spowoduje wzrost kosztów wytwarzania a wzrost kosztów energii jest to wzrost podstawowego komponentu. Zmieniamy wiec strukturę całych kosztów – mówi nasz rozmówca.

Jego zdaniem nie możemy teraz powiedzieć jakie miałoby to konsekwencje dal naszego eksportu. Istnieje poważne ryzyko stracenia konkurencyjności, podczas gdy ciągle eksport odgrywa dużą rolę i nasz wzrost gospodarczy jest w znacznym stopniu na nim oparty.

 

Rodzi się więc pytanie o sens przyjęcia pakietu jeśli nie zrobią tego inne kraje?

– To trudny problem. Z jednej strony nie możemy dopuścić do dalszych zmian klimatycznych. Z drugiej nie możemy stworzyć wyspy gospodarczej, która będzie miała inne formalno-prawne działania niż reszta światowej gospodarki – wyjaśnia dr Ściążko.

Jak dodaje Polska w świetle obecnej sytuacji nie powinna popierać bezwzględnie całej idei jako obowiązku, ponieważ nie ma on sensu w skali światowej.
 

WNPgornictwo.wnp.pl/kopenhaga-niesie-ryzyka,95279_1_0_0.html

W debacie o pakiecie klimatycznym, być może nie powinniśmy wychodzić do przodu i wspierać jako rząd CCS, bo wówczas automatycznie akceptujemy politykę UE w całej sferze walki ze zmianami klimatycznymi – mówi dr Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
Jak zaznacza z drugiej strony rząd powinien ustanowić program operacyjny wdrożenia czystych technologii węglowych, bo jeśli tego nie spróbujemy nie będziemy mieć jednostek demonstracyjnych tracimy przewagę negocjacyjna z pozostałymi krajami Unii. Ten dylemat jest trudny do rozwiązania politycznie.
 
 
 

W poprzednim poście opisałem zasadnicze elementy oszustwa klimatologicznego

Link Salon 24.pl

 http://jaron.salon24.pl/140994,konferencja-onz-klimatyczna-w-kopenhadze-fakty-i-mity

http://jaron.salon24.pl/140794,jak-usmiercic-ekologicznie-2-mld-ludzi-wg-onz

 

Pełny wykład Lorda Moncktona http://www.youtube.com/v/stij8sUybx0 (1 godz. 35 min). Monckton m.in. przedstawił dowody, że ocieplenie nie jest wynikiem działania człowieka. Przedstawił prezentację faktów naukowych obalających mit o ociepleniu spowodowanym przez człowieka. 
-Na Youtube są setki skrótów i kompilacji wykładu Lorda Moncktona – na przykładhttp://www.youtube.com/v/PMe5dOgbu40 ( 4.13 min ) zatytułowany ,,Obama zrzecze się suwerenności USA” . Łącznie wykład Lorda Moncktona był oglądany 3.5 miliona razy w ciągu kilku tygodni.
-nowe wykłady Lorda Moncktona na zlecenie organizacji wyborców ,,Minnesota Majority”
-http://www.youtube.com/watch?v=avgYKMvfnfk     część 4 – 21.11.2009
-http://www.youtube.com/watch?v=s7knN8RLW5g   część 3 –
-http://www.youtube.com/watch?v=iyVX3vl4a5M    część 2 – 20.10.2009
 
filmy z polskimi napisami :
-http://www.youtube.com/watch?v=LkKVX8hiu08 ,,Uwaga uwaga nadchodzi” (4 min.)
 
 
CODEX ALIMMENTARUS – ZAGŁĄDY MILIARDÓW LUDZI NA ZIEMI

(miliardy umrą po wejściu w życie ,,Codex Alimentarius”
 ( Codex Alimentarius szybki kurs )
 
   audycja radia TOK FM o Codex Alimentarius 46 minut
 
 

 

Dalsze odcinki pózniej

 

Kejow

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

KOMUNIKAT PAP
Przeważająca większość Polaków (84 proc.) uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać – wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Jednak – według badania, które PAP otrzymała w niedzielę – poparcie dla walki ze zmianami klimatu w porównaniu z jesienią ubiegłego roku spadło o 8 proc.

Co trzeci badany wierzy, że podczas konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze, która zaczyna się na początku grudnia, uda się osiągnąć kompromis w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Trzy czwarte (75 proc.) ankietowanych jest zdania, że to UE powinna odgrywać rolę światowego lidera w walce ze zmianami klimatycznymi, a ponad dwie trzecie (67 proc.) badanych deklaruje, że byliby skłonni zapłacić więcej za czystą energię, choć niemal jednak trzecia się na to nie zgadza.

Ponad dwie trzecie Polaków (69 proc.) jest przekonanych, że ze zmianami klimatycznymi należy walczyć, nawet gdyby miało to hamować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, w ciągu minionego roku (z 20 proc. do 26 proc.) wzrósł odsetek osób, które są przeciwnego zdania.

Główną korzyścią wynikającą – zdaniem Polaków – z walki ze zmianami klimatycznymi jest czystsze środowisko (64 proc.). Uboczne skutki walki ze zmianami klimatycznymi to według respondentów przede wszystkim wzrost cen energii (59 proc.).

Ponad połowa ankietowanych uważa, że każde państwo członkowskie powinno samodzielnie decydować, jakie działania związane z walką ze zmianami klimatycznymi może wprowadzić, zaś dla 37 proc. z nas byłoby lepiej, gdyby decyzje w tej kwestii były podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej.

Co drugi Polak (50 proc.) słyszał o pakiecie klimatycznym UE. Spośród jego poszczególnych założeń Polacy najczęściej słyszeli o tym, że biopaliwa do 2020 roku mają zaspokajać 10 proc. potrzeb sektora transportowego oraz o tym, że do 2020 roku o 20 proc. ma wzrosnąć wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej.

Komentarz - autor: jaronwoj
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: