Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Jutro 26.11 umowa gazowa z Rosją – ryzyka , szanse , krytyka

Jutro 26.11 umowa gazowa z Rosją – ryzyka , szanse , krytyka

Rząd poinformował  – 26 listopada odbędą się w Warszawie polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski – poinformował dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

PGNiG informowało niedawno, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku. Jednak ustalenia spółek muszą jeszcze parafować rządy Polski i Rosji.

Zwiększenie dostaw wymaga aneksowania nie tylko kontraktu jamalskiego między PGNiG i Gazpromem, ale także porozumienia między rządami Polski i Rosji w sprawie długoterminowych dostaw gazu do Polski z 1993 r. Instrukcję negocjacyjną polski rząd przyjął w tej sprawie 10 listopada.
WNP/PAP

PANEL – Bezpieczeństwo energetyczne KPRM 20.11.2009r.

Bezpieczeństwo energetyczne to pewność dostaw po akceptowalnej cenie. Dywersyfikacja jest narzędziem do realizacji tego celu – rozpoczął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zapotrzebowanie na gaz w Polsce - mat. inf KPRM 20.11.2009

Zapotrzebowanie na gaz w Polsce - mat. inf KPRM 20.11.2009

Prognoza zużycia gazu wg. V-ce Premiera Waldemara Pawlaka ( mat. Informacyjne  z panelu)

 

Posłowie PiS skrytykowali w środę rząd za plany zaakceptowania polsko-rosyjskiej umowy na dostawy gazu. 

Uzależnimy się od dostawcy nie ukrywającego swoich intencji. W strategii z 2003 roku Federacja Rosyjska przyznała, że polityka energetyczna będzie wykorzystywana do realizacji polityki zagranicznej tego kraju” Natalli-Świat zwróciła uwagę, że aż 92 proc. importowanego przez nasz kraj gazu pochodzi z Rosji, podczas gdy w Czechach jest to 75 procent.

Paweł Poncyljusz (PiS) zaznaczył, że umowa gazowa z Rosją, poprzez monopol jaki zdobędzie Gazprom, będzie skutkowała wzrostem cen tego surowca dla odbiorców oraz zagrożenie naszego bezpieczeństwa energetycznego. „Podpisanie umowy oznacza uzależnienie Polski na 28 lat. Dzisiaj Polska ma kontrakt jamalski do 2020 roku. Nie ma pilnej potrzeby w kategoriach czasowych, aby renegocjować ten kontrakt” – argumentował Paweł Poncyljusz (PiS).

WNP/PAP

GŁOS FACHOWCA  – red. Witold Michałowski czasopismo RUROCIĄGI


słuchaj

zapisz

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=19127

KOMENTARZ

Akcja informacyjna agencji rządowych i  PR  PGNiG  jest prowadzona bardzo starannie i systematycznie. Przejrzystość i transparentność została za kurtyną tajemnicy handlowej. Nikt nie potępia agentów wpływu rosyjskiego lobby gazowego.

Kejow

 

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: