Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Nelson na kurku gazowym PGNiG vs. Z.A. Police
Listopad 20, 2009, 8:17 am
Filed under: gaz | Tagi: , , , ,

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa skierowało do Zakładów Chemicznych „Police” pismo zawierające decyzję o odstąpieniu od umowy sprzedaży gazu ziemnego.Powodem tej decyzji jest stale rosnące zadłużenie wobec PGNiG SA z tytułu nieuregulowanych przez Zakłady Chemiczne „Police” rachunków za dostawy gazu ziemnego.

Stan zobowiązań Zakładów Chemicznych „Police” wobec PGNiG na dzień 17 listopada 2009 roku znacznie przekracza wartość trzymiesięcznych dostaw paliwa gazowego dla tego przedsiębiorstwa (to jak nieoficjalnie wiadomo może być nawet 130 mln zł).

 

wnp.pl (Dariusz Malinowski)

Prezes Polic Zbigniew Miklewicz o decyzji PGNiG dowiedział się od nas. – Wierzę, że się dogadamy, spłacimy dług i nadal będziemy mieli gaz – komentował na gorąco.
Zaległe rachunki Police mają spłacić z kredytu, o który starają się od maja br. Chodzi o 190 mln zł, z których 150 mln zł obiecała poręczyć Agencja Rozwoju Przemysłu. Kiedy Police występowały o kredyt, miały 80 mln zł długu za gaz. Od tego czasu wzrósł o 55 mln zł.
– Ostateczną decyzję o wypłacie kredytu wstrzymała pogarszająca się sytuacja finansowa naszej spółki. Wierzę, że do końca grudnia pieniądze wpłyną i uregulujemy zaległości. Teraz za gaz płacimy na bieżąco – mówi Bogusław Kokotowski, wiceprezes i dyrektor handlowy Polic.

Gazeta Wyborcza Biznes

Rafał Kuźmiczonek, rzecznik Zakładów Chemicznych Police SA, powiedział w środę PAP, że spółka jest zaskoczona decyzją PGNiG.

„W naszej ocenie decyzja ta jest nieuzasadniona, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż obecne zobowiązania wobec PGNiG płacimy regularnie. Nie są też zagrożone kolejne płatności za gaz” – wyjaśnił Kuźmiczonek.

Rzecznik ZCh Police SA dodał, że PGNiG dobrze zna sytuację spółki, która obecnie na etapie finalizowania uruchomienia odnawialnego kredytu obrotowego w wysokości 190 mln zł z PKO BP. Kredytem tym ZCh Police chcą m.in. spłacić zaległe zobowiąznia.

PAP/Bankier

KOMENTARZ

Gaz jest podstawowym surowce do produkcji nawozów azotowych ,  W Policach pracuje 3  tysiące pracowników a w spółkach podległych  1,2 tysiąca.

Moje pytanie na konferencji w Hotelu Holiday Inn w Warszawie na początku bm.  „ Czy zakłady azotowe Puławy i Police , będą realizowały dostawy gazu bez marży PGNiG według zasady  TPA i Open Season  GAZ-SYSTEM , z uwagi na znaczne różnice cen regulowanych ( kontrolowanych przez regulatora URE w stosunku do cen rynkowych na  europejski rynku spotowym)

 

Od prawej Tomasz Zieliński ZA Police oraz przedstawiciele ZA Puławy

Od prawej Tomasz Zieliński ZA Police oraz przedstawiciele ZA Puławy

Foto Redakcja Rurociągi

Odpowiedzi udzielił Prezes ZA Puławy Zenon Pokojski  , TAK” było to ostanie pytanie konferencji – Prezes Zakładów Azotowych POLICE  Tomasz Zieliński poparł wypowiedź .

Widmo upadku ostatniego z dużych zakładów w zachodniopomorskim zwłaszcza po likwidacji stoczni to poważny cios na rynku pracy.

Znamienna była wypowiedź lepiej  aby zakłady azotowe pośredniczyły w imporcie mocznika z Rosji gdzie jest tańszy gaz , niż importował jego gazociągami w formie gazu.

Kejow

 

 

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Hello! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask.

Does operating a well-established blog like yours require a massive amount work?
I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary every day.
I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online.
Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new
aspiring bloggers. Thankyou!

Komentarz - autor: http://www.youtube.com
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: