Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Interkonektory,błędy w polityce gazowej rządu wytyka raport Szczygły

Interkonektory,błędy w polityce gazowej wytyka raport Szczygły

 

Ogólnie budowa połączeń międzysystemowych z Niemcami, Czechami, a także z Austrią zanim powstanie gazoport, zyskuje krytyczną opinię BBN. Wyjątkiem jest połączenie z Niemcami w ramach zwiększenia przepustowości istniejącego połączenia w Lasowie na Dolnym Śląsku. Tylko jednak w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany „zgodnie z rządową deklaracją” w sytuacjach awaryjnych.

W przeciwnym razie, pisze BBN „połączenie międzysytemowe: Berlin – Szczecin z Niemcami, Gaz Moravia z Czech do Polski i w przyszłości połączenie Austria – Polska zdywersyfikują szlak transportowy, pozostawiając najprawdopodobniej to samo źródło gazu ziemnego”.

„W konsekwencji może zostać pogłębione uzależnienie Polski od rosyjskich węglowodorów”, podsumowuje raport BBN, wskazując na jedyny pozytywny aspekt działalności obecnego rządu, czyli kontynuację budowy gazoportu.

BBN ostrzega jednak, że październikowa umowa z Rosjanami dotyczący nowego „kontraktu jamalskiego” może utrudnić podpisanie kolejnych kontraktów na gaz skroplony.
 

Pełny tekst Raportu BBN

 

BIURO BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
        ANALIZA
nt. oceny działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państwa w obszarze gazu ziemnego realizowanych przez struktury administracji rządowej RP i spółki energetyczne.
                                                 – ……………….-
Podsumowanie.
 
  • ·        Obowiązująca rządowa „Polityka dla przemysłu gazu ziemnego” z marca 2007 r. zakładała że głównymi działaniami wzmacniającymi bezpieczeństwo energetyczne państwa będą: terminal do odbioru gazu skroplonego, bezpośrednie połączenia gazociągiem ze złożami skandynawskimi (Baltic Pipe), zawarcie kontraktów długoterminowych na dostawy gazu ze źródeł innych niż rosyjskie.
  • ·        Z rządowej polityki wynika, że budowa jakiegokolwiek połączenia międzystemowego Polski z innym krajem, do czasu oddania do użytku terminala LNG i gazociągu transportującego gaz z Norwegii będzie skutkować dalszym uzależnieniem dostaw gazu do Polski od jednego dostawcy (Federacji Rosyjskiej) lub podmiotów od niej zależnych.
  • ·        Wstrzymanie budowy interkonektora gazowego Baltic Pipe łączącego Polskę z Danią ma negatywne konsekwencje dla polityki dywersyfikacji dostaw gazu do kraju. Utrudnia transport surowca z pól gazowych spółki PGNiG S.A. położonych na szelfie norweskim. Zablokowanie budowy połączenia Polska – Dania nastąpiło w konsekwencji wstrzymania przez Norwegię budowy podmorskiego gazociągu Skanled, mającego dostarczyć surowiec dla Baltic Pipe i jest niezależne od działań podejmowanych przez stronę polską.
  • ·        Za pozytywne należy uznać podjęcie przez administrację rządową, spółkę PGNiG S.A. i OGP Gaz – System S.A. działań mających za cel wybudowanie terminala do odbioru gazu skroplonego. Kontrakt na dostawy gazu skroplonego z Kataru jest stosunkowo niewielki, pokrywa ok. 27 % planowanych technicznych możliwości regazyfikacyjnych szczecińskiego gazoportu. Budowa połączeń międzystemowych z Niemcami, Czechami i Austrią a także zwiększenie do Polski dostaw gazu w wyniku renegocjacji tzw. „kontraktu jamalskiego”, z października 2009 r. może nasycić rynek krajowy gazem przed wybudowaniem gazoportu w Świnoujściu i tym samym utrudnić podpisanie kolejnych kontraktów na gaz skroplony. Wymienione czynniki będą wpływać na to, czy terminal LNG zostanie ważnym instrumentem dywersyfikacji, czy też jego wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie umiarkowany.
  • ·        Niezgodna z obowiązującą rządową „Polityką dla przemysłu gazu ziemnego” z marca 2007 r. jest budowa połączeń międzystemowych z Niemcami, Czechami i w przyszłości z Austrią przed oddaniem do użytku gazoportu.
  • ·        Proponowana przez Radę Ministrów rozbudowa połączenia międzystemowego Polska – Niemcy w Lasowie na Dolnym Śląsku, choć jest niezgodna z rządową „Polityką dla przemysłu gazu w Polsce” z 2007 r., to jednak może być uzasadniona o ile połączenie będzie wykorzystywane zgodnie z rządową deklarację do importu gazu w sytuacjach awaryjnych.
  • ·        Logika budowy połączeń międzystemowych jest taka, że najczęściej z każdym nowym połączeniem związane jest zobowiązanie do wieloletniego odbioru gazu ziemnego. Tym samym działania spółek: PGNiG S.A. i OGP Gaz ‑ System stwarzają niebezpieczeństwo kolejnych dostaw gazu od jednego dostawcy (Gazprom) lub podmiotów z nim współpracujących. Te działanie są sprzeczne z obowiązująca rządową polityką.
  • ·        Część projektów budowy nowych tras przesyłu gazu dokonuje jedynie pozornej dywersyfikacji dostaw. Budowa terminala do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu stanowi bezpośrednie połączenie ze złożami na Bliskim Wschodzie, realnie dywersyfikuje dostawy gazu. Połączenie międzystemowe: Berlin – Szczecin z Niemcami, Gaz Moravia z Czech do Polski i w przyszłości z połączenie Austria ‑ Polska zdywersyfikują szlak transportowy, pozostawiając najprawdopodobniej to samo źródło gazu ziemnego. W konsekwencji może zostać pogłębione uzależnienie Polski od rosyjskich węglowodorów.
 
 KONFRONTACJA OPINII
  • Plan gospodarki energetycznej do 2030 opracowany przez rząd Premiera Kaczyńskiego
  • Plan gospodarki energetycznej do 2030 opracowany przez rząd Premiera Kaczyńskiego
Plany różnią się ale generalnie nie upowazniją do tak dalekich ocen zawartych w raporcie , negatywna ocena braku i zaniechania działania w Baltic Pipe Scanled wydaje sie uzasadniona.
 
OPINIA ALEKSANDRA GUDZOWATEGO W TVN 24
 

„Wbrew polskiej racji stanu”

 Już najwyższa pora, żeby Donald Tusk zdał sobie sprawę, ze nie potrafi rządzić – mówił w TVN24 Aleksander Gudzowaty.

 

Gudzowaty: Umowa z Rosją  to nowa Targowica
 

W Moskwie dalszy ciąg negocjacji w sprawie dostaw gazu do Polski…. czytaj więcej »

Według Gudzowatego to narusza polską rację stanu.
– To jest szwindel, to narusza interes gospodarki polskiej i Polaków. Trzeba jak najszybciej znaleźć prokuratora i dać ich (obecny rząd – red.) pod Trybunał – mówił biznesmen. – Nikt nigdy nie sprecyzował, dlaczego Gudzowaty przeszkadza w EuRoPol Gazie – dodał. Przypomniał też, że poza obecnym premierem Rosji Władimirem Putinem, który dziwił się ostatnio obecności Bartimpexu w tym interesie, a nawet podejrzewał korupcję, to tylko Polacy zawsze domagali się usunięcia jego firmy z EuRoPol Gazu.

Jest artykuł na Gudzowatego. Reszta to kwestia ceny
 

Zgodnie z polskim kodeksem spółek handlowych Aleksander Gudzowaty dość… czytaj więcej »

– To Polacy pierwsi chcieli wywalić mnie z EuRoPol Gaz. Nie można wywalać takiego partnera. Ja się obracałem w tym towarzystwie, to ja to zbudowałem, zajmowałem się tam logistyką.
 Według niego zgodnie z literą prawa nie można usnąć Gas Tradingu z EuRoPol Gazu.
– Wyrzucenie mnie jest niezgodne z prawem. Nie mogę się nadziwić w jakim państwie żyjemy – mówił Gudzowaty.

TVN24

Nieoczekiwane poparcie ze strony Pawlaka

Wicepremier Waldemar Pawlak nieoczekiwanie poparł zarzuty Aleksandra Gudzowatego, który skarżył się, że kolejne rządy nie pozwalają mu zbudować gazociągu z niemieckiego Bernau do Szczecina.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7226732,Wicepremier_Pawlak_wspiera_Aleksandra_Gudzowatego.html

OPINIA AUTORA

W sytuacji presji monopolisty o tendencjach imperialnych w sprawach realizacji polityki gospodarczej zapewniającej określoną podległość czego dowodzi geopolityka bieżąca – nie ma 100% dobrego rozwiązania w tej sprawie. Rozbieżności stanowisk są znaczne i w chwili obecnej nie można ich rztelenie ocenić moim zdaniem.

 

KEJOW

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

My relatives always say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting experience every day
by reading thes pleasant content.

Komentarz - autor: programy optymalizujące system
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: