Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gazprom zbliża się do umowy gazowej z Polską
Październik 26, 2009, 8:45 pm
Filed under: Gazprom, Polityka energetyczna, rurociągi, Uncategorized | Tagi:

Gazprom zbliża się do umowy gazowej z Polską

Rosyjski koncern gazowy Gazprom liczy na to, że w środę podczas rozmów z polskim PGNiG zostaną uregulowane wszystkie kwestie związane z dostawami gazu – powiedział w poniedziałek zastępca szefa Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. „Z eksportu gazu do krajów tzw. dalekiej zagranicy oczekujemy rocznych wpływów przekraczających 40 mld dolarów” – powiedział Miedwiediew (po rozpadzie ZSRR nieprecyzyjnego terminu „daleka zagranica” używa się m.in. w stosunku do Polski – PAP). Aleksandr Miedwiediew powiedział, że niedawno doszło do rozmów stron w obecności ministra energetyki Siergieja Szmatko i wicepremiera Polski Waldemara Pawlaka.
PAP/WNP

Europejscy odbiorcy będą zadłużeni wobec Gazpromu (Polacy wyczekali na pozornym musiku)
Europejscy odbiorcy na podstawie wyników roku będą zadłużeni wobec Gazpromu. Ich zadłużenie będzie wynosić blisko 2,5 miliarda dolarów w ramach długofalowych transakcji dotyczących dostaw „błękitnego paliwa”. Podała to dziś ukazująca się w Londynie amerykańska gazeta „The Wall street Journal Europe”. Zużycie rosyjskiego gazu przez największych europejskich partnerów w tym roku zmalało o 10 miliardów metrów sześciennych wskutek ogólnego spadku popytu pod wpływem kryzysu – podkreśla gazeta. Warunki umowy – jak pisze ona dalej – przewidują, że odbiorcy muszą zapłacić za gaz, którego nie zabiorą w ramach kontraktu. Analitycy wskazują, że sytuacja, w której europejscy odbiorcy okazują się zadłużeni wobec Gazpromu, nie ma precedensu. Przedstawiciel Gazpromu powiedział, że spółka może przenieść te nie odebrane wielkości na następny rok pod warunkiem, że w przyszłym roku odbiorą o 10 miliardów metrów sześciennych więcej od tego, co określone jest w umowie na ten okres.

Russia Voice

KONKLUZJA

W interesie ekonomicznym i politycznym doprowadzenie do stosunkowo niedużego niedoboru gazu na rynkach UE i pozorów blokady politycznej , kontrolując jednocześnie infrastrukturę dostawczą handlową przez agentów wpływu. Granicę tego sztucznego niedoboru można skomentować , używając teorii gry: Musi być on na tyle duży, aby maksymalizował ceny gazu, lecz jednak ograniczony bieżącą opłacalnością budowy infrastruktury alternatywnych dostaw gazu czy też inwestowania w alternatywne źródła energii. Ostatni kryzys ukraiński dał o sobie znać i szarpał nerwy zakręcanie kurka na granicy z Białorusią. Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: