Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kto zawinił kto stracił – kara dla J&S na polityczne zamówienie

Kto zawinił kto stracił – kara dla J&S na polityczne zamówienie

PKN Orlen i Lotos zostały zwolnione z obowiązku wypełnienia warunków ustawowych gromadzenia rezerw ropy naftowej i paliw a J&S nie ( korupcja czy lobbyzm)
Gorzeliński Kasprów tuby medialne J&S
Kiedy okazało się, że pierwsza kara nałożona została wadliwie siła populizmu zastosowanego przez PiS i zaprzyjaźnionych dziennikarzy wybuchła z nową mocą: konferencje prasowe pokazujące karetki pogotowia, nienakarmione dzieci (tak było w prezentacji PiS) i atmosfera antypawlakowej nagonki spowodowała, że wymusiła na rządzie brnięcie w nakładanie kolejnej kary. Zadyma kosztowała nas wszystkich 90 mln.
NSA zdecydowała o tym, że kara wraz z odsetkami powinna wrócić do J&S Energy. Oznacza to zwrot wraz z odsetkami ponad 530 mln. Tyle kosztowało nas polityczne awanturnictwo grupy sprawnych (trzeba to przyznać) ludzi uwielbiających stosowanie pułapek do osiągania politycznych celów.
Tymczasem licznik co dziennie nabija ponad 124 000 złotych.
 
ustawa o zapasach stanowi: Art. 66. 2. Kar pieniężnych nie nakłada się, jeżeli od stwierdzenia naruszeń ustawy, o których mowa w art. 63 ust. 1 pkt 1-3 oraz pkt 7, upłynął rok.
http://blog.marazm.pl/?p=208
To dopiero początek skandalu miedzynarodowego
Poza postępowaniem przed sądami krajowymi, pod koniec lipca ub. r. spółka matka J&S – Mercuria Energy Group wszczęła postępowanie arbitrażowe w sprawie dyskryminacji inwestycji Mercurii w Polsce. Powołując się na Traktat Karty Energetycznej, chroniący inwestorów w sektorze energetycznym przed nierównym traktowaniem, spółka domaga się 700 mln dolarów odszkodowania od polskiego rządu.
PA/WNP
http://nafta.wnp.pl/nsa-nie-uznal-skargi-mg-j-s-oczekuje-zwrotu-pieniedzy,91992_1_0_0.html
Sprawca szkody  b. prezes ARM Aleszczyk  do prokuratury
– Pawlak powinien na tej podstawie odwołać prezesa, a sprawę oddać do prokuratury – mówi nasz rozmówca znający się na rynku paliw. Podobnego zdania jest także Naimski. – Prezes, który nie zna procedur, nie powinien piastować takiego stanowiska. Pytanie także, czy błąd popełnił celowo, czy nie – zastanawia się były wiceminister.

Jednak resort gospodarki najprawdopodobniej Aleszczyka nie zdymisjonuje. – Nie będę wypowiadał się w tej kwestii – ucina rozmowę wicepremier Pawlak. Co na to sam prezes? – To nie jest niekompetencja. To tylko dywagacje prawnicze, a błędy proceduralne to jakaś dziecinada – mówi Aleszczyk.

Naimski podkreśla jednak, że błędy proceduralne mogą zostać szybko usunięte, a karę można nałożyć ponownie. – Powinniśmy pokazać, że nie patrzymy na łamanie prawa przez palce – dodaje.

Rzeczpospolita/ TVN
http://www.tvn24.pl/12692,1536784,wiadomosc.html
 
PODSUMOWANIE
Najwyższa Izba Kontroli zbadała już całą sprawę i postępowanie  prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, stojącego za nałożeniem kary na J&S, oceniła negatywnie stan zapasów w sektorze energetycznym.
Firma bez kapitału zagranicznego i wsparcia firmy matki w Polsce po tej drakońskiej karze po prostu musiałaby ogłosić upadłość . Kto niszczy sektor prywatny paliwowy w Polsce począwszy od stacji paliw po importerów – odpowiedź wydaje się trudna = lecz jej prostota zawiera się w hasle „pieniądze – władza- wpływy”
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: