Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Opinia ekspertów nowy podatek od gier – strata dla budżetu
Październik 16, 2009, 7:05 pm
Filed under: polityka | Tagi: , ,

Opinia ekspertów nowy podatek od gier – strata dla budżetu

 

OPINIE O HAZARDZIE

W opinii dr Mirosława Roguskiego, b. prezesa Totalizatora Sportowego, dopłaty to – o czym się powszechnie nie mówi – przede wszystkim podatek nałożony na społeczeństwo. „To nie jest podatek nakładany na operatorów, na szara strefę. To jest dodatkowy podatek nakładany na obywateli, który ma służyć budowie obiektów sportowych” – powiedział. Zaznaczył też, że powinny powstać założenia rządu dot. legislacji na rynku hazardowym. „To jest duży rynek i jest rzeczą dziwną, że w 40 mln kraju nie ma odrębnego systemu nadzoru nad nim. (…)Regulator rynku, jakim jest ministerstwo finansów, nie ma wizji, jakie funkcje ma spełniać monopol państwa w branży hazardu” – podsumował.

SPADEK WPŁYWU DO BUDŻETU

Jak powiedział Jacek Fundowicz z IBnGR na piątkowej konferencji poświęconej nowelizacji ustawy hazardowej, wprowadzenie dopłat stałoby się dodatkowym ciężarem dla branży hazardowej i doprowadziłby do spadku dochodów budżetowych z tytułu hazardu w ciągu 5 lat.
 

files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/oc/2008/sierpien_2008/odpowiedzgra001.pdf?PortalMF=

Jego zdaniem, że obecnie obciążona jest ona podatkiem od gier (według jego szacunków w 2008 r. wszystkie firmy hazardowe z tytułu tego podatku wpłaciły do budżetu 700 mln zł), podatkiem dochodowym (ponad 30 mln zł w 2008 r.) oraz opłatami za prowadzenie działalności i świadectwa zawodowe. Zaznaczył, że podatek dochodowy płacą też firmy, które współpracują z branżą – przedsiębiorstwa konserwujące maszyny oraz bary i kawiarnie, w których są automaty.

Dodał, że straty budżetu w przypadku wprowadzenia dopłat będą „narastały dynamicznie”. „W 2014 r. może to być (…) nawet ok. 1,5 mld zł. To jest kwota porównywalna z możliwością budowy kilkuset małych boisk do gry w piłkę nożną – orlików” – ocenił.
 

Link  PAP/WNP

http://finanse.wnp.pl/eksperci-wprowadzenie-doplat-do-gier-to-mniejsze-wplywy-do-budzetu,91676_1_0_0.html

STANOWISKO POLSKIEGO STOWARZYSZENIA ODPOWIEDZIALNEJ GRY

1. Problemy Ministerstwa Finansów z ustalenie definicji gry hazardowej

2. definicja wideoloterii

3. dlaczego Ministerstwo Finansów nie upublicznia wyników badań i opinii z USA i Kanady

4. brak ustawowego rozrównienia pomiędzy automatami a wideoloterią

Link http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/oc/2008/sierpien_2008/odpowiedzgra001.pdf?PortalMF=

POLITYKA i CBA   W OPINII

Zdaniem prof. Kazimierza Kika premier wyciągnął wnioski ze swych wcześniejszych, nieco pochopnych decyzji np. w sprawie ministra Ćwiąkalskiego, kiedy to szybka dymisja została odebrana jako błąd. – Poza tym widać, że afera hazardowa jest inspirowana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Tusk nie chce stworzyć precedensu, że poddaje się tego rodzaju politycznym manipulacjom, bez żadnej dyskusji, debaty, przeprowadzenia dochodzenia. Gdyby afera hazardowa nie miała znamion insynuacji i gry politycznej, to Tusk podjąłby decyzję szybciej. Powinnyśmy jednak pamiętać, że premier Tusk wiedział o całej sprawie już od sierpnia i nie może być mowy o zaskoczeniu i zdziwieniu z jego strony. Jego zachowanie teraz jest więc pewnego rodzaju przedstawieniem dla publiczności – uważa Kik.

GW

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7107578,Gra_na_czas___eksperci_i_politycy_nt__Drzewieckiego.html
 

Podsumowanie

Ścieżka legislacyjna wymaga wiele  trudów i narazona jes na liczne zasadzki. Ministerstwo Finansów było w przeszłości autorem wielu kntów prawnych w randze rozporzadzeń i całkowicie bezkarne w okresie transformacji i prawa „powielaczowego” jako tzw. pisma MF.

.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarz



Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s



%d blogerów lubi to: