Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Klęski idą na Polskę – zabraknie gazu zimą ?-15oC
Październik 16, 2009, 5:35 am
Filed under: gaz, Gazprom | Tagi: , ,

Klęski idą na Polskę – zabraknie gazu zimą ?-15oC

NOWA REGULACJA KE W ZAKRESIE KRYZYSOWYCH DOSTAW GAZU W UE

 

Planowane zmiany

 

● wprowadzenie tzw. współczynnika N-1 (w przypadku awarii części systemu przesyłowego lub wstrzymania dostaw z głównego źródła zaopatrzenia w gaz inne rurociągi i terminale LNG muszą zapewnić Europie poziom dostaw odpowiadający popytowi),

 

● wszystkie nowo budowane gazociągi muszą uwzględnić konieczność przepływu gazu w dwóch kierunkach,

 

● rozszerzenie chronionej grupy odbiorców, czyli tych, którym nie może zabraknąć gazu (konsumenci indywidualni) o szkoły, szpitale oraz małe i średnie  przedsiebiorstwa.

 

● nie będzie obligatoryjnego tworzenia zapasów gazu w krajach członkowskich,

 

● odejście od procentowego określania sytuacji kryzysowych na rzecz weryfikacji sytuacji zaistniałej w jednym z krajów członkowskich, prowadzonej przez KE na wniosek tego kraju.

 

Różnica interesów krajów członkowskich jest tak wielka, że trudno uwierzyć, by – w sytuacji gdybyśmy znów mieli problem z surowcem – KE jednomyślnie podjęła decyzję o ogłoszeniu stanu kryzysowego.

 

GP/ Michał Duszczyk

 

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/334399,polska_moze_nie_dostac_pomocy_od_ue_gdy_zabraknie_gazu.html

 

 

Jak ocenia sytuację na zimę krajowy monopolista PGNiG

Tatela Zródło Forsal

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. – Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. – poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Wykres Zródło MONEY

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zima;zabraknie;nam;gazu,78,0,544590.html

 

 Jeśli nadejdą długotrwałe mrozy, można spodziewać się poważnych problemów z zaopatrzeniem w gaz – ostrzegają eksperci. Według różnych źródeł w sezonie zimowym może brakować nam nawet 500–700 mln m sześc. surowca. To około 4 proc. rocznych potrzeb. „Jednym z rozpatrywanych wariantów może być ograniczenie dostaw dla największych odbiorców przemysłowych” – przyznaje Joanna Zakrzewska z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). To jednak czarny scenariusz. „Niezależnie od rozwoju sytuacji klienci indywidualni i odbiorcy instytucjonalni, m.in. szkoły, przedszkola, szpitale, nie są zagrożeni” – zapewnia Joanna Zakrzewska.

Gazu brakuje już od dziesięciu miesięcy. W lecie zapotrzebowanie na to paliwo było niewielkie. PGNiG udało się zgromadzić spore rezerwy. Gaz z rezerw jest w stanie zaspokoić 12 proc. krajowego zużycia.

Zródlo Dziennik

http://www.dziennik.pl/gospodarka/forsal/article458290/Bedzie_zima_zabraknie_gazu.html

Prognoza  na zimę 2009/2010nie istnieje

Długoterminowa prognoza pogody to wróżenie z fusów – twierdzą klimatolodzy. Według ich przewidywań w trzecim tygodniu października będzie ciepło. A co dalej? Czas pokaże

– Długoterminowa prognoza pogody, której można wierzyć, to prognoza na maksymalnie tydzień – mówi dr Marek Klejna z zakładu klimatologii Instytutu Geografii UMK.

NEEWSWEK

http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/polska/dlugoterminowa-prognoza-pogody-najwyzej-na-tydzien,47319,1

PODSUMOWANIE

Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu po 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE) , nawet siłą spokoju Minister Gospodarki Waldemar Pawlak jest sceptyczny co do szybkiego zawarcia umowy z Gazppromem.

Sprawa połaceń dodatkowych z zachodnim systemem gazociągów poprzez „interkonektory  jest  niesłychanie ważna. Zagrożenie deficytem gazu istnieje , prognozy na zimę raczej polityczne iniż meteo.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: