Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Putin o tarczy w Polsce i Czechach wg. wskazówek Obamy
Październik 15, 2009, 6:00 am
Filed under: polityka | Tagi: , ,

Putin o tarczy w Polsce i Czechach wg. wskazówek Obamy

 

Kierownictwo Rosji w oświadczeniach w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej będzie kierować się tylko tym, co mówi Barack Obama – oświadczył premier Władimir Putin podczas konferencji prasowej w Pekinie, podsumowując wyniki swojej wyzyty w Chinach. Przypomniał on, że prezydent USA oznajmił, że w Czechach i Polsce nie będzie zainstalowany trzeci rejon pozycyjny systemu obrony przeciwrakietowej.

 „Jest to słuszna i śmiała decyzja prezydenta Baracka Obamy” – powiedział Władimir Putin.

„W każdym bądź razie Rosja będzie zapewniać swoje bezpieczeństwo i posiada środki dla tego celu. Jednak nie należy kierować rozwoju sytuacji do ślepej uliczki, gdyż dowolne jednostronne działania, naruszające bilans strategiczny, prowadzą do wyścigu zbrojeń” – ostrzegł rosyjski premier.

Russia Voice

 

Dziennik Delo pisze w oskarżycielskim tonie, że w debacie o tarczy antyrakietowej nikt nie mówi o jej kosztach i faktycznych korzyściach: „Chodzi tylko o to, czy decyzja [Baracka] Obamy była sprytnym posunięciem czy błędem strategicznym. Dla Europy jego decyzja jest dobra. … Poprzez planowany system obrony [George W.] Bush rozpoczął konflikt z Rosją. Obama zahamował zimną wojnę zapoczątkowaną przez Busha najpierw poprzez wycofanie się z traktatu ABM dotyczącego rakiet balistycznych, a potem przez odstąpienie od planowanej tarczy, która w Rosji postrzegana jest jako zagrożenie. W Waszyngtonie cały czas utrzymywano, że strach Rosji jest nieuzasadniony. Jednak obecne reakcje kręgów konserwatywnych, które twierdzą, że Obama zdradził swoich środkowoeuropejskich sojuszników i oddał zwycięstwo Rosji, wzbudzają wątpliwości co do szczerości wcześniejszych zapewnień.” (21/09/2009)

Delo – Słowenia

 

Czesi ty razem jakoś zdecydowani

Hospodářské noviny – Czechy

Według praskiego dziennika gospodarczego Hospodářské Noviny po porzuceniu przez prezydenta USA Baracka Obamę planów budowy tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej pojawiły się głosy nawołujące do skoordynowanego wycofania polskich i czeskich wojsk z Afganistanu.

Gazeta komentuje: „‚To nie nasza wojna, udaliśmy się tam przez wzgląd na Amerykanów, nawet jeśli jest to operacja NATO’, brzmi jeden z tych głosów. W końcu Barack Obama zaprzestając budowy tarczy w dramatyczny sposób zakwestionował podstawy strategicznego sojuszu.

W obu krajach w przyszłym roku odbędą się wybory, w Czechach parlamentarne, w Polsce- prezydenckie. Opinię publiczną z pewnością ucieszy powrót żołnierzy. Z politycznego punktu widzenia to kusząca perspektywa. W stosunkach z USA można by to porównać do nieco zbyt głośnego trzaśnięcia drzwiami, które potem trudno będzie ponownie otworzyć.” (21/09/2009)

KOMENTARZ

Faktycznie po przejrzeniu anglojęzycznej prasy zachodniejwynika że  Putin napawa się zwycięstwem z powodu odejścia przez administrację Obamy realizacji obrony przeciw rakiekowej Tarcza w Europie.

Pytanie sukces czy zwiększenie zagrożenia Polski –

Czy polacy sie niepokoją i dla czego ?

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: