Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rosyjskie ustawianki naftowe na Ukrainie
Październik 10, 2009, 7:21 am
Filed under: polityka, ropa, Ropa naftowa, rurociągi | Tagi: , ,

Ukraina: ŁUKoil przeciwny dostawom azerskiej ropydla konkurencyjnej rafinerii

2 października kompania ŁUKoil wstrzymała produkcję w należącej do niej rafinerii w Odessie i zagroziła jej zamknięciem. Zaprotestowaław ten sposób przeciw decyzji operatora ukraińskiego systemu rurociągów Ukrtransnafta o odwróceniu kierunku szlaku Łysyczańsk–Odessa, którym do końca września dostarczana była ropa rosyjska do odeskiej rafinerii, w celu przesyłania nim surowca azerskiego do rafinerii w Krzemieńczuku. Oprócz motywów biznesowych decyzja ŁUKoilu może mieć także tło polityczne. Szczególny niepokój strony rosyjskiej może budzić zwiększenie dostaw azerskiej ropy na Ukrainę, a co za tym idzie –możliwości dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowiec.
Dotychczas jedynie rafinerie należące do firm rosyjskich (Odessa – do ŁUKoilui Łysyczańsk do TNK-BP) otrzymywały pełne zaopatrzenie w surowiec pochodzącyz Rosji. Był on przesyłany rurociągiem na trasie Łysyczańsk – Krzemieńczuk– Odessa. Natomiast rafineria w Krzemieńczuku – jedna z największych na Ukrainie – borykała się od dwóch lat z problemem dostaw surowca; wszelkie próby zakontraktowania ropy od firm rosyjskich kończyły się niepowodzeniem. Niedawne podpisanie kontraktu na dostawy ropy azerskiej tankowcami do portu w Odessie przez jednego z udziałowców rafinerii w Krzemieńczuku (UkrTatnieft’; pozostali udziałowcy to Skarb Państwa i Grupa Prywat Ihora Kołomyjskiego, sprawująca realnie kontrolę nad rafinerią) otworzyło możliwość wznowienia tam produkcji na dużą skalę, pod warunkiem zapewnienia dostaw rurociągiem na trasie Odessa–Krzemieńczuk.

Żródło Ośrodek Studiów Wschodnich nr.34/2009

LUKOIL KOMENTUJE -SIŁĄ SPOKOJU

Dla przykładu alternatywna droga od granicy białoruskiej rurociągiem z Brodów do Odessy zwiększyłaby koszty transportu dla Łukoila o 5,7 dolarów na tonie ropy. Ponadto zdaniem Łukoila rosyjski Transnieft nie jest w stanie, z technicznego punktu widzenia, zapewnić niezakłóconych dostaw do rafinerii w Odessie innymi drogami niż rurociągiem Lisichańsk – Kremieńczug w październiku tego roku.

„W rezultacie zostaliśmy zmuszeni do wstrzymania pracy rafinerii na czas nieokreślony i zaprzestać produkcji paliw w tym zakładzie” – głosi komunikat koncernu.

Łukoil przyznaje, że jeżeli dostawy ropy na efektywnych ekonomicznie warunkach nie zostaną wkrótce wznowione, rafineria będzie musiała zacząć zwalniać pracowników.

WNP

Ukraiński Naftogaz oskarżył Łukoil o „przejście na język szantażu”, wyjaśniając, żę przez ostatnie dwa miesiące proponował Rosjanom, różne warianty dostaw surowca. Zakładały one obniżenie stawek za transport i krótsze terminy dostaw.

PODSUMOWANIE

Szefowie Transnieft, przesyłający ropę rosyjskimi rurociągami, w tym i tej przeznaczonej na eksport, zapowiadali, że mogą zakręcić kurek na naftociągach biegnących na Ukrainę. Powód to zapowiadany przez Ukrainę – na większą skalę – import ropy kaspijskiej.

Polska i tak nie ma szans na uruchomienie rurociągu z ropą naftowa z Ukrainy z portu Odessa.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: