Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Narodowy Cel Wskaźnikowy – kolejna pułapka UE dla paliwowców
Wrzesień 30, 2009, 7:17 am
Filed under: biopaliwa, ekologia, Paliwa | Tagi: , , , ,

Narodowy Cel Wskaźnikowy – kolejna pułapka UE dla paliwowców

Firmy naftowe nie informują już tak chętnie o tym, ile zarabiają na blendowaniu bioetanolu z benzyną, czy produkcji paliw ETBE –  koszt zakupu jednego litra biokomponentu przez producenta paliw oscylował w minionym roku na poziomie 1,88-1,95 zł, podczas gdy ulga akcyzowa pozwala na odzyskanie z tej kwoty ok. 1,5 zł. To oznacza, że w rzeczywistości dla producentów paliw koszt biokomponentu dodawanego do tradycyjnych paliw (przepisy normalizacyjne PN-EN-228 oraz krajowe wymagania jakości paliw dopuszczają obecnie do 5 proc. takich dodatków pod względem objętościowym) wynosi zaledwie 38-45 groszy na litrze

WNP/Apanowicz

OPLACALNOŚĆ BIODIESLA

Sprzedaż paliwa B100, czyli estrów rzepakowych po prostu nie opłaca się.

                    …….. * * * ……………..

Polskie przepisy są najbardziej restrykcyjne w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o sankcje za niespełnienie Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) w dziedzinie biopaliw.

Tylko w pierwszym półroczu 2009 roku PKN Orlen wprowadził na rynek ok. 3 mln ton oleju napędowego i 1,5 mln ton benzyn zawierających biokomponenty.

ZMIENIEJSZYĆ NCW

Ministerstwo Gospodarki powinno jak najszybciej zainicjować zmianę rozporządzenia zmniejszając poziom NCW na 2009 r. z 4,60 do poziomu 4,05 proc., czyli poziomu, w którym bez zbędnych nakładów można wykonać NCW. Przepisy dopuszczają taką możliwość w warunkach nadzwyczajnych. Naszym zadaniem takie warunki obecnie istnieją. I aby uzyskać pożądany skutek, takie rozporządzenie powinno wejść w życie do końca I kwartału 2009 r. Możliwa jest także szybka zmiana ustawy biopaliwowej wprowadzającej jako paliwo normatywne B7 i E10.

CEL WSKAŹNIKOWY
Obligatoryjny udział procentowy biokomponentów w rynku paliw ciekłych.
Harmonogram dochodzenia do NCW, liczonego według wartości opałowej paliw:

2008 r. – 3,46 proc.
2009 r. – 4,60 proc.
2010 r. – 5,75 proc.
2013 r. – 7,10 proc.
2020 r. – 10 proc.
 

UE wyraźnie stwierdza, że jedynym parametrem, które winny spełnić kraje członkowskie, jest osiągnięcie udziału biopaliw na poziomie 5,75 proc. w 2010 r. Jak kraje chcą dojść do tego poziomu, to ich sprawa. Teoretycznie dany kraj może mieć poziom zerowy w 2009 r., natomiast w 2010 r. musi osiągnąć wymagany poziom. I wiele państw wcale nie spieszy się tak jak my. Dla przykładu w 2009 r. Dania zakłada osiągnięcie poziomu 3 proc., Finlandia – 4 proc., Hiszpania – 3,40 proc., Wielka Brytania – 2,80 proc., Włochy – 2,50 proc. Polska w tym rankingu jest w ścisłej czołówce, jednak z tą różnicą, że w innych krajach zaleca się osiągnięcie wyższego poziomu, a u nas istnieje obowiązek jego wykonania. Niewykonanie w tych krajach zaleconego poziomu nie skutkuje sankcjami. W Polsce karami, najsroższymi w całej Unii.

Gazeta Prawna / e-petrol.pl

KONKLUZJA

Jest sprytny sposób na obejście NCW – firma produkujaca biopaliwa oraz dokonująca importu klasycznych paliw działa poniżej 1 roku poczym kończy działalność.  Nie obejmują ja przepisy o NCW ani o obowiazkowych zapasach. „Dziurka” legislacyjna dla biednych. Nadal jest brak wystarczającej produkcji ON ( oleju napędowego) , może aktywność Lotosu zmiejszy ten deficyt – na razie cała nadzieja w importerach.

KEJOW

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: