Jaronwoj Blog Warszawa Polska


„Scenariusz awaryjny” Min. Pawlaka na rosyjski gaz
Wrzesień 26, 2009, 6:54 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, gaz, Gazprom, polityka, Polityka energetyczna, rurociągi | Tagi: ,

Wicepremier Waldemar Pawlak nie wyklucza, że w przypadku braku rozstrzygnięć w polsko-rosyjskich negocjacjach na temat dostaw gazu, konieczne będzie przygotowanie „scenariuszy awaryjnych”.
„Niewykluczone, że potrzebne będzie też przygotowanie scenariuszy awaryjnych, gdyby nastąpiło przedłużanie bądź niepowodzenie w negocjacjach” – powiedział w piątek Pawlak dziennikarzom w Katowicach.

„Trwa korespondencja. Możemy się spodziewać jeszcze na początku października rozstrzygnięć” – ocenił minister gospodarki, pytany o terminy i postępy negocjacji gazowych.

Na początku września, po rozmowach z premierem Rosji Władimirem Putinem, premier Donald Tusk ocenił, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu do Polski.
PAP/WNP

SPÓR O GAZ TOCZY SIĘ CIĄGLE

Polsce zależy na kupnie dodatkowych ilości gazu, Rosjanom na uproszczeniu struktury własnościowej EuRoPol Gazu. Każda ze stron ma w tych negocjacjach coś do załatwienia, ale nie są to sprzeczne interesy, dlatego porozumienie na jesieni jest bardzo prawdopodobne – powiedział główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego Maciej Woźniak.

Polski rząd szuka pomocy w gazowych negocjacjach z Rosjanami w Komisji Europejskiej

Polska strona daje sobie czas na samodzielne prowadzenie negocjacji do końca października. Potem będzie szukać pomocy w Brukseli. Tymczasem Komisja Europejska jest na razie wstrzemięźliwa w ocenie możliwości swojej interwencji. Jak powiedział „Rz” Ferran Tarradellas Espuny, rzecznik KE, na razie jest to spór między dwoma państwami, a konkretnie między dwoma przedsiębiorstwami, więc nie ma miejsca na mediowanie Komisji.

Rzeczpopolita

ALTERNATYWNY GAZOCIAG Z NIEMIEC

Każde połączenie z granicą zachodnią wpisuje się politykę dywersyfikacji – powiedział „Rzeczpospolitej” Maciej Kaliski, dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki.

Chodzi o gazociąg biegnący z rejonu Szczecina do okolic Berlina. PGNiG ma od 4 lat czterech lat umowę o współpracy z niemieckim koncernem VNG w sprawie tej inwestycji i obie firmy nawet utworzyły spółkę. Ale jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, strona niemiecka, która jest bliska uzyskania pozwoleń na budowę, chce mieć pewność, że rurociąg faktycznie zostanie wybudowany i będzie wykorzystywany. Gazociąg mógłby transportować ponad 2 mld m sześc. gazu rocznie;

PODSUMOWANIE

Na ostaniej wrześniowej konferencji NAFTA GAZ 2009 poruszano ten temat na wiele sposobów – moim zdaniem o gazie mówiono tylko przez 15% czasu konferencji reszta to

•polityka
•historia stosunków polsko – rosyjskich
•rozwój i zmiana dalszych stosunków dla istniejących systemów dystrybucji gazu – stosunki wlasnościowe.
Jest trudne pytanie – jakie jest naprawdę ryzyko na okres zimy 2009/2010 w polskiej gospodarce energetycznej.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: