Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Jak wyrocznia z Omaha zarobił 3 mld USD na kryzysie
Wrzesień 26, 2009, 10:28 am
Filed under: Fundusze inwestycyjne | Tagi: ,

Goldman zobowiązał się płacić Buffettowi 10 proc. rocznej dywidendy z akcji uprzywilejowanych, wynoszącej 500 mln USD, bez względu na wahania ceny rynkowej akcji banku. Ale umowa przewidywała jeszcze coś, co Buffett określał „premią”. Goldman dał słynnemu inwestorowi prawo do kupna w okresie pięciu lat swoich akcji zwykłych po kursie 115 USD za łączną kwotę 5 mld USD. Oznaczało to przyznanie mu prawie 43,5 tys. warrantów. Niedługo po ogłoszeniu transakcji akcje Goldman staniały do 47,41 USD. Wywołało to głosy, że “Wyrocznia z Omaha” być może straciła już smykałkę do biznesu. Do marca tego roku kurs banku zbliżył się jednak do 115 USD, a dziś notowane są one po ok. 186,50 USD. Oznacza to, że gdyby dziś Buffett zdecydował się zrealizować warranty, a następnie sprzedać objęte po 115 USD za sztukę akcje, osiągnąłby 3,1 mld USD.

MD, cnbc.com Puls Biznesu

CZEGO WARTO SIĘ NAUCZYĆ OD WARRENA BUFFETA

Tani obiad

Zhao Danyang, zarządzający funduszem inwestycyjnym Pureheart China Growth Investment Fund z siedzibą w Hongkongu, zaoferował za możliwość spożycia posiłku w towarzystwie Buffetta 2 110 100 dol.

Strategia na kryzys

Buffett po raz kolejny powtórzył, że nadeszła pora na kupowanie akcji amerykańskich spółek, i to pomimo kłopotów sektora finansowego, rosnącego bezrobocia i nieuchronnej, najprawdopodobniej głębokiej recesji. Analitycy jednak przypominają, że Buffett, którego firma osiągała rok po roku ponad 20-proc. zyski, jest przede wszystkim inwestorem długoterminowym. Nie jest jednocześnie w pełni odporny na kryzys.

Warren Buffett jest więc uważany za inwestycyjnego guru i najlepszego na świecie specjalistę przy wyborze akcji, w które należy lokować pieniądze. Jest twórcą nie tylko własnej fortuny, ale także tysięcy ludzi, którzy przez lata kopiowali zachowania miliardera. „Bezwstydnie kradłem jego pomysły i zarobiłem na tym ogromne pieniądze” – przyznał niedawno inwestor Mohnish Pabrai, który kilka miesięcy temu zdecydował się zapłacić 630 tys. dol. za przyjemność zjedzenia lunchu z Buffettem. Pieniądze przeznaczano na cele charytatywne. Inwestycji w GE i Goldman Sachs nie będzie można powielić, ponieważ Buffett wynegocjował przejęcie preferowanych akcji, niedostępnych dla zwykłego zjadacza chleba.

Recepta dla Polski np. Ministerstwo Finansów powinno wylicytować obiad z Warrenem Buffetem i wysłać kompetentnego człowieka ( Balcerowicz?) – przynajmiej WIG by podskoczył na warszawskiej giełdzie

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: