Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Ceny mobilnego Internetu pod czujnym okiem UKE
Sierpień 28, 2009, 3:30 am
Filed under: podróże, polityka | Tagi: , , ,

Ceny mobilnego Internetu pod czujnym okiem UKE

 

UKE opublikowała interesujący raport o rynku usług mobilnego Internetu w Polsce

Pełny tekst i wykresami i tabelami Link UKE w pdf

 Z analizy wynika, że systematyczny wzrost zainteresowania konsumentów usługami mobilnego Internetu wymusza na operatorach aktywną walkę o potencjalnych klientów. W okresie od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku na krajowym rynku podwoiła się liczba modemów bezprzewodowego Internetu, a nasycenie usługami osiągnęło blisko 5 procent.

Rynkowe ceny aktywacji usługi w abonamencie wahają się w przedziale od 1 do189 zł z VAT. Średnia opłata miesięczna za korzystanie z usługi wynosi natomiast ok. 55 zł z VAT dla klienta post-paid oraz ok. 36 zł z VAT dla klienta biznesowego.

Zdecydowanie droższa jest usługa w systemie przedpłaconym. W przypadku ofert na kartę odpowiednikiem aktywacji jest zestaw startowy, w skład którego wchodzi karta SIM oraz starter z pierwszym doładowaniem konta. W wielu przypadkach modem trzeba zakupić oddzielenie i to po cenie poza promocją, przez co koszt aktywacji znacznie wzrasta. W konsekwencji opłata aktywacyjna w systemie pre-paid ma znacznie większy udział w średnim miesięcznym koszcie korzystania z usługi aniżeli w przypadku post-paid, gdzie dwuletni kontrakt gwarantuje operatowi zwrot z subsydiowanego urządzenia. Ceny aktywacji wraz z modemem w pre-paid wahały się w analizowanych ofertach od 249 nawet do 919 PLN z VAT. Samo miesięczne wykorzystanie usługi w systemie pre-paid jest już zdecydowanie tańsze i wymaga wydatku średnio ok. 19 zł z VAT miesięcznie, przy utrzymaniu aktywnego konta przez co najmniej dwa lata.

Z kolei miesięczne ceny abonamentów oscylują w przedziale 29-160 zł z VAT dla klientów post-paid oraz od 25 do 157 zł z VAT dla klientów biznesowych.

Link UKE

Ps. Od kilkunastu  lat posiadam Internet w Centertel-Orange jestem w marię zadowolony , raż na Słowacji za jeden dzień w roamingu nabiłem sobie 400 zł ale operator mnie ostrzegł. U uwagi na charakter cześtych wyjazdówczas spedzony w ekspresach wypełniam pracę i nie tylko polegajaca na serfowaniu w internecie.

Własny ranking tras PKP i Intercity dot. pokrycia dostępem do Internetu

1. W-wa Katowice (CMK) – niezły  wiekszość trasy GPRS na Sląsku i Zagłebiu 3G

2. W-wa Kraków (CMK) po stacji im. GOSIEWSKIEGO CZASEM ZRYWA w Krakowie luksus 3G nawet Skype z obrazem chodzi

3. Warszawa – Poznań – czasem zrywa prawie cały czas tylko GPRS

4. Warszawa – Trójmiasto– niezle ale koło Ciechanowa i Iławy w lasach zrywa głownie GPRS

RANKING CEN PORÓWNAWCZY

Polkomtel

Nazwa usługi: Plus MB Wielkości pakietu danych:  25 MB,  100 MB,  250 MB,  500 MB Cena za miesiąc (z VAT):  5 zł za 25 MB, 10 zł za 100 MB, 25 zł za 250 MB, 35 zł za 500 MB

Orange

Nazwa usługi: Orange Free na 1 dzień, Orange Free E-mail, Orange Free Standard Wielkości pakietu danych:  20 MB w Orange Free na jeden dzień, 150 MB w Orange Free E-mail oraz 1 GB w Orange Free Standard Cena za miesiąc (z VAT):  5 zł – Orange Free na 1 dzień, 30 zł – Orange Free e-mail, 60 zł – Orange Free Standard.

Polska Telefonia Cyfrowa

Nazwa usługi: blueonnect w telefonie Wielkości pakietu danych:  5 MB, 50 MB, 500 MB Cena za miesiąc (z VAT):  5 zł za 5 MB, 15 zł za 50 MB, 50 zł za 500 MB

Play

Nazwa usługi: Pakiet Internet  Wielkości pakietu danych:  5 MB  Cena za miesiąc (z VAT):  5 zł

Pozdrawiam

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: