Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Żarówki 100 watowe – ocena sytuacji na 3,5%
Sierpień 27, 2009, 6:55 am
Filed under: ekologia, emisja CO2 | Tagi: , ,

Żarówki 100 watowe – ocena sytuacji na 3,5%

 

Według dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” firmy Philips i Osram obserwują wzmożony popyt na tradycyjne żarówki jedynie w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Niemcom trudno przychodzi pożegnanie ze 100-watówką, bo energooszczędne świetlówki są droższe, emitują słabsze światło oraz nie można ich po prostu wyrzucić do śmietnika, gdyż zawierają m.in. rtęć.

Tradycyjne 100-watowe żarówki mogą być produkowane jeszcze przez niespełna dwa tygodnie. Zgodnie z dyrektywą UE od 1 września wprawdzie mogą być jeszcze w sprzedaży detalicznej na terenie UE, ale sklepy nie będą mogły ich więcej zamawiać. Do 2012 roku systematycznie wycofywane będą szklane żarówki o mniejszej mocy.
 

WNP

POLSKIE MINISTERSTWO WIDZI SAME OSZCZEDNOŚCI W WYMIANIE ŻARÓWEK

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że wymiana żarówek w 13 mln polskich gospodarstw domowych (średnio po 5 punktów świetlnych) pozwoliłaby zaoszczędzić 4 TWh, czyli ponad 3,5 proc. rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej netto. Wyższą cenę energooszczędnych świetlówek w pełni rekompensuje ich większa trwałość (do 8 lat) oraz efektywność (5-krotnie mniejsze zużycie energii).
Według resortu gospodarki polacy rzadko stosują energooszczędne świetlówki. W gospodarstwach domowych stanowią one zaledwie 2,5 proc. źródeł światła, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Energooszczędne technologie oświetleniowe (np. świetlówki kompaktowe) pozwalają zmniejszyć zużycie aż o 80 proc. Szacuje się, że zastąpienie tradycyjnej żarówki nowoczesną świetlówką kompaktową pozwoli każdemu obywatelowi zaoszczędzić w ciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisję CO2 o 62 kg.

 

Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Z informacji MG wynika, że modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisje CO2 o 15 mln ton rocznie. Są to oszczędności porównywalne z poziomem produkcji 10 elektrowni średniej wielkości.
 

WNP

JAK OSZCZEDZAĆ ENERGIĘ – MODEL ROZWIAZANIA ŻARÓWEK

Żarówka energooszczędna z czujnikiem zmierzchowym ELS 18 Watt

ELS plus to seria żarówek energooszczędnych posiadających czujnik zmierzchowy firmy Steinel. Dzięki zastosowanemu czujnikowi żarówka świetnie spełnia rolę sterowania oświetleniem w zależności od natężenia światła w jej otoczeniu.

 

Dane techniczne:

 

  • Zasilanie: 230-240V, 50Hz
  • Strumień światła/moc: 1100lm/18W (100 Watt ttradycyjnej żarówki)
  • Liczba fotorezystorów LDR: 1 LDR z 3 polami pomiaru światła
  • Czas użytkowania: około 15 000 godzin
  • Ustawianie progu czułości zmierzchowej: 2 – 2000 Lux
  • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 15,3 x 5,8 x 5,8 cm
  • Stopień ochrony: IP 30

 


Strona producenta żródło informacji :www.steinel.de

Nowe rozwiąnie JARZENIÓWKI LED

Link z porownaniem i opisem http://www.h2olifestyles.pl/files/Broszura_LED.pdf

CFL’s nowa techologia energo oszczedna.

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

a co ministerstwo zrobi z rtęcią po zużytych żarówkach energooszczędnych? – patrz problem stłuczki szklanej po zlikwidowanych zakładach Polam w Reszowie

Komentarz - autor: akcja "żarówka"
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: