Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Palenie zbóż na cele ogrzewania – mały skandal
Sierpień 25, 2009, 8:22 pm
Filed under: biopaliwa, ekologia, emisja, Uncategorized | Tagi:

Palenie zbóż na cele ogrzewania – mały skandal

Jedna z grup energetycznych przeprowadziła już pierwsze testy. Wyniki spalania zbóż słabej jakości są bardzo zadawalające – podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Federacja, której członkom przewodniczy, od kilku tygodni rozmawia z wieloma elektrociepłowniami i przedstawicielami branży energetycznej. Chce umożliwić rolnikom sprzedaż ziaren słabej jakości na cele energetyczne. Dzięki temu możliwe byłoby ustalenie ceny minimalnej, którą rolnicy otrzymywaliby za zboża. Według wyliczeń prezesa, tonę ziaren producenci mogliby sprzedawać za ok. 380 zł. Obecnie proponowane ceny zbóż dostarczonych do skupu sięgają nawet 180-200 zł/t.

portalspozywczy.pl

Plon ich ogrzewa

Pan Mieczysław z powiatu żnińskiego mówi, że jest gospodarzem starej daty. – I pewnie dlatego trudno mi zrozumieć, że tona nawozu jest dziś tyle warta co trzy tony pszenicy – mówi rolnik. – Porównanie z ceną węgla, czy miału węglowego też kiepsko wypada, więc w tym roku dołączyłem do tych gospodarzy, którzy palą w piecu zbożem. Nie jest to przyjemne uczucie , ale nie mam innego wyjścia. Moje niewielkie gospodarstwo stoi na skraju bankructwa.

Gazeta Pomorska

Ministerstwo Rolnictwa nie komentuje pomysłu federacji.

Zdaniem Józefa Klima, posła PO, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa, pomysł jest niefortunny. – Zboża powinny być wykorzystywane na żywność, paszę albo ewentualnie biopaliwa. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby uruchomić w większym stopniu produkcję biopaliw.
 

GW

PROSTA ANALIZA RYNKOWA CEN ZBÓŻ

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w tygodniu 27 lipca – 2 sierpnia, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny zbóż konsumpcyjnych obniżyły się o 8-9 proc.
W dniach 27.07-02.08. br. za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio 508 zł/t, a za żyto konsumpcyjne 302 zł/t. Ziarno to było tańsze niż przed miesiącem odpowiednio: o 11 proc. i o ponad 15 proc. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. pszenica była tańsza o ok. 20 proc., a żyto o blisko 43 proc.

W analizowanym okresie jęczmień paszowy był o ok. 8 proc. tańszy niż na początku lipca br., pomimo 5,8 proc. wzrostu cen w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Przeciętnie za ziarno to uzyskiwano 389 zł/t. Cena ta była o prawie 28 proc. niższa niż przed rokiem.
 

CENY WĘGLA i MIAŁU

Podaje ceny wegla w róznych asortymentach za  m-c sierpien 2009

LINK

Zarzucano niszczenie zboża przeze mnie, człowieka wychowanego w kulturze i tradycji uszanowania każdego kłosa i każdej kromki chleba. To jest zarzut absurdalny. Dla człowieka, który przynajmniej 43 razy w swoim życiu siał, zbierał osobiście w trudzie i znoju, niszczenie zboża jest rzeczą karygodną, oczywiście niszczenie zboża, a nie niemieckich śmieci. (Oklaski)

Link Sejm 4 kadencja 58 posiedzenie Poseł Alfred Budner

Ps. Poprawi sie zyskowność niektórych gorzelni

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: