Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Koniec wsparcia rządu i ekonomiczny upadek biopaliw

Koniec wsparcia rządu i ekonomiczny upadek biopaliw

 

NA POCZATKU BYŁO PIĘKNIE

 

Korzyści dla rolników
 • poprawa struktury zasiewów – wzrost areału uprawy rzepaku spowoduje ograniczenie powierzchni zajętej przez zboża (korzystne działanie przedplonu rzepaku na plony zbóż uprawianych następczo, ograniczenie chorób podstawy źdźbła porażających zboża),
 • możliwość wykorzystania odłogów,
  poprawa samowystarczalności w zaopatrzeniu w białko roślinne,
 • poprawa opłacalności hodowli i produkcji mleka poprzez obniżenie ceny białka paszowego.
 Korzyści dla kraju
 
 • obniżka cen paliw,
 • nowe miejsca pracy (wg badań niemieckich 1 tys. t estrów to 16 miejsc pracy),
 • poprawa stanu środowiska naturalnego (mniejsza emisja m.in. siarki, dwutlenku węgla),
  poprawa niezależności energetycznej kraju,
 • wykorzystanie słomy rzepakowej do opalania, produkcji płyt ociepleniowych.

PROZA ŻYCIA W BIOPALIWACH PODATKOWA

Zgodnie z Informacją, od notyfikacji KE zależy praktyczne zastosowanie 2 ustaw uchwalonych przez Sejm RP w 2007 roku. Chodzi o ustawę z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz z 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw określa m.in. stawki podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej i oleju napędowego. Zgodnie z nią zastosowano obniżoną stawkę podatku akcyzowego dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa w wysokości 1 grosza na litr oraz zmniejszono obciążenia w akcyzie dla benzyny silnikowej, zawierającej powyżej 2 proc. biokomponentów. W związku z powyższym stawka akcyzy została obniżona o 1,565 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyny.

Ponadto zmniejszono obciążenia w akcyzie dla oleju napędowego, zawierającego powyżej 2 proc. biokomponentów, w wyniku czego stawka akcyzy została obniżona  o 1,048 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do oleju napędowego. Natomiast biokomponenty stanowiące samoistne paliwa zostały wyłączone z grupy wyrobów podlegających opłacie paliwowej, o której mowa w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.
 

Interpelacja nr.565  w sprawie przywrócenia zdrowych zasad regulacji rynku biokomponentów i biopaliw ( słodkie bajki) Min. Pawlak [PSL]

Rząd przywiązuje olbrzymie znaczenie do rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych, upatrując w nim istotny element zrównoważonego rozwoju prowadzący do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na stan środowiska, w szczególności przez redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Jednocześnie rozwój tego rynku przyczynia się do aktywizacji terenów wiejskich poprzez zwiększenie produkcji rolniczej na cele energetyczne (nieżywnościowe) oraz związane z tym tworzenie nowych miejsc pracy. Mając na uwadze wyżej wymienione zalety stosowania biokomponentów i biopaliw ciekłych, podjęte zostały działania, których wynikiem było uchwalenie ustaw z dnia 25 sierpnia 2006 r.: o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, jak również przyjęcie Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014.

Intencją rządu nie jest zatem tylko sam wzrost wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych, ale również dodatkowe korzyści z niego wynikające, związane z rozwojem terenów wiejskich, w tym poprawą sytuacji ekonomicznej rolników.
 

Z kolei w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis, zgodnie z którym wytwórcy biokomponentów mogą za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.
 

SMUTNY FINAŁ BIOPALIW

Polski rząd zobowiązał się do nieprzedłużania „Wieloletniego programu promocji biopaliw i innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014” poza datę 30 kwietnia 2011 r. Decyzja Rady Ministrów wiąże się wymogiem Komisji Europejskiej, która ma notyfikować program.
 

LinkWNP

ps. Nawet nie trzeba być cynicznym

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: