Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Insider trading w PGNiG przestępstwo czy gazowa hucpa
Lipiec 22, 2009, 8:01 am
Filed under: Paliwa

Insider trading w PGNiG przestępstwo czy gazowa hucpa

 

Komisja Nadzoru Finansowego, prokuratura i Centralne Biuro Śledcze prowadzą największe w historii polskiego rynku kapitałowego dochodzenie dotyczące wykorzystania informacji poufnych.

W sprawę zamieszanych jest kilkanaście osób, które dokonywały transakcji o wartości ok. 30 mln zł. Feralny dzień nastąpił 6 sierpnia 2008 r. Wówczas, jak twierdzi KNF, doszło do wycieku poufnej informacji ze spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Warta 25 mld zł firma to największa spółka z branży w kraju, wyłączny importer gazu do Polski.

Według komisji pracownik koncernu odpowiedzialny za relacje z inwestorami finansowymi poinformował jednego z analityków, tydzień przed oficjalną publikacją, że wyniki firmy za drugi kwartał 2008 roku będą znacznie gorsze, niż oczekiwano.

Informacja, która nie miała prawa ujrzeć światła dziennego, błyskawicznie rozeszła się wśród dużych instytucji finansowych i – jak sądzi prokuratura – została wykorzystana m.in. przez pracowników ING i PZU

Rzeczpospolita

 

Co to jest Insider trading

 Insider trading to po polsku wykorzystanie informacji poufnej, która jeszcze nie została opublikowana, a której wykorzystanie może wpłynąć na cenę papieru wartościowego (lub na cenę powiązanych z nim instrumentów pochodnych).

Schemat działania jest prosty – przed ogłoszeniem korzystnej dla spółki informacji ktoś wiedząc o tym kupuje akcje. Później, gdy po jej ogłoszeniu kurs walorów rośnie, sprzedaje zyskując na różnicy kursów. Takie działanie to z angielska insider trading, czyli wykorzystanie w obrocie akcjami informacji poufnych. Ponieważ narusza ono równość szans, jest przestępstwem, za które grozi grzywna do 5 mln zł i kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Niestety najczęściej tylko w teorii. W  roku 2007 Komisja Nadzoru Finansowego, której jednym z zadań jest właśnie wykrywanie tego rodzaju przestępstw, prowadziła w sumie 58 postępowań wyjaśniających. Dziewięć z nich dotyczyło ujawnienia i wykorzystania informacji poufnej bądź manipulacji kursem. Pięć skończyło się zawiadomieniem prokuratury, trzy zamknięto, a jedno nadal trwa.

 

ANALIZA

Etyka biznesu zajęła się zatem problemami, które bulwersowały  opinię publiczną, dotyczącymi przede wszystkim władzy wielkich firm i wywoływanymi przez nich skandalami, takimi jak Wall Street insider trading

Ramy moralnego minimum brokerów, maklerów i agentów składającego się z zasady:

  • nie szkodzić innym, respektować prawa człowieka,
  • nie kłamać
  •  nie oszukiwać,
  • dotrzymywać obietnic zawartych w kontraktach.

 

Stosowanie tych zasad w praktyce jest trudne, ponieważ istnieją:

1)      wewnętrzne konflikty między tymi zasadami,

2)      sprzeczności między efektywnością ekonomiczną a tymi zasadami,

3)      zewnętrzne konflikty z zasadami innych osób ( grupy interesu).

Według metodyki Bożeny Klimczak

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one
is sharing data, that’s in fact fine, keep up writing.

Komentarz - autor: XM 口座開設
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: