Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Monopolowa zagrywka LOTOSu i ORLENu przy 30% braku mocy produkcyjnych

Monopolowa zagrywka LOTOSu i ORLENu przy 30% braku mocy produkcy

Orlen i Lotos chcą zablokować projekt budowy rurociągu transportującego do Polski dwa razy tańszy niż krajowy olej napędowy z Białorusi – informuje „Gazeta Prawna”. Jak dowiedziała się „GP”, Operator Logistyczny Paliw Płynnych może wycofać się z korzystnego dla spółki projektu budowy rurociągu produktowego łączącego bazę w Małaszewiczach z systemem rurociągów białoruskich. Jak tłumaczy dziennik projekt okazał się zbyt dużym zagrożeniem dla Orlenu i Lotosu.  Z informacji „GP” wynika, że Ministerstwo Gospodarki, większościowy akcjonariusz we wszystkich trzech spółkach, uległo presji rodzimych rafinerii i wycofuje swoje poparcie dla projektu.

LINK GP/WNP.PL

KTO ZAPEWNI BRAKI DIESLA NA POLSKIM RYNKU

Popyt na olej napędowy czyli diesel na polskim rynku jest tak duży, ze krajowi producenci nie nastarczają z jego produkcją.

Niedobory trzeba uzupełniać poprzez import. Ten w ostatnich latach był coraz większy. Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), w roku 2006 udział importowanego diesla w zaopatrzeniu rynku oleju napędowego wyniósł 34 proc. (2,9 mln ton). Rok 2007 to już udział 37 proc. i 3,9 mln ton. Import w roku 2008 po 9 miesiącach wyniósł 2,6 mln ton, POPIHN szacuje więc, że import na koniec br. wyniesie około 3,5 mln ton. To będzie nadal stanowiło 30 procentowy udział importu w zaopatrzeniu rynku w diesla.

Warto tu przypomnieć kryzysowy przypadek na krajowym rynku paliwowym z jesieni 2006 r. Wtedy to oleju napędowego zaczęło dosłownie brakować. I nie pomagał nawet import. Na szczęście sytuacja ta była tylko przejściowa i więcej się nie powtórzyła.
PETROEXPRESS- Paweł Janas

Teraz dokładnie widać jak krajowi monopoliści niszczą konkurencję.

Pytanie prawnie czy bezprawnie – wersja korupcji politycznej nieodgadniona prawzór Standard Oil z USA (metoda Rockefellera).

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: