Jaronwoj Blog Warszawa Polska


System wczesnego ostrzegania gazowego UE
Lipiec 15, 2009, 6:16 am
Filed under: Paliwa

System wczesnego ostrzegania gazowego UE

Komisja Europejska zamierza zaostrzyć system wczesnego ostrzegania o kłopotach z zaopatrzeniem w gaz – pisze we wtorek dziennik „Financial Times Deutschland”. W przyszłości stan alarmowy ogłaszany będzie, gdy dostawy gazu do UE spadną o 10 proc. W takim wypadku powinny zostać wdrożone odpowiednie działania, np. państwa UE musiałyby zagwarantować sąsiadom dostęp do swoich zapasów gazu – pisze „FTD”.
Komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs ma jeszcze w tym tygodniu przedłożyć projekt odpowiednich regulacji.
www.forsal 

Brakuje infrasturyry ……………….

Komisja proponuje wprowadzenie zasady N-1 przy określaniu sytuacji kryzysowej w dostawach gazu w danym kraju. N-1 oznacza sytuację, w której do danego kraju nie docierają dostawy z głównego źródła zaopatrzenia w gaz. Zgodnie z tą zasadą – w przypadku awarii części systemu przesyłowego lub wstrzymania dostaw – inne rurociągi i terminale LNG muszą zapewnić Europie poziom dostaw odpowiadający popytowi. Oznacza to konieczność budowy niezbędnej infrastruktury.

Według ekspertów, UE nie ma kłopotów z zagwarantowaniem dostaw.

– Problem tkwi w infrastrukturze – tłumaczy przedstawiciel KE, pragnący zachować anonimowość.

NOWA REGULACJA KE

 

Planowane zmiany

 ● wprowadzenie tzw. współczynnika N-1 (w przypadku awarii części systemu przesyłowego lub wstrzymania dostaw z głównego źródła zaopatrzenia w gaz inne rurociągi i terminale LNG muszą zapewnić Europie poziom dostaw odpowiadający popytowi),

 

● wszystkie nowo budowane gazociągi muszą uwzględnić konieczność przepływu gazu w dwóch kierunkach,

 

● rozszerzenie chronionej grupy odbiorców, czyli tych, którym nie może zabraknąć gazu (konsumenci indywidualni) o szkoły, szpitale oraz małe i średnie przedsiębiorstwa,

 

● nie będzie obligatoryjnego tworzenia zapasów gazu w krajach członkowskich,

 

● odejście od procentowego określania sytuacji kryzysowych na rzecz weryfikacji sytuacji zaistniałej w jednym z krajów członkowskich, prowadzonej przez KE na wniosek tego kraju.

 

Gazeta Prawna

 

Komisja proponuje wprowadzenie zasady N-1 — Nowa definicja

 

Komisja proponuje wprowadzenie zasady N-1 przy określaniu sytuacji kryzysowej w dostawach gazu w danym kraju. Jak wyjaśnił Espuny, N-1 oznacza sytuację, w której do danego kraju nie docierają dostawy z głównego źródła zaopatrzenia w gaz. „Definicja głównego dostawcy jest dyskutowana” – dodał.

Pytany, czy wystarczy, że jeden kraj byłby pozbawiony dostaw gazu z głównego źródła, aby ogłosić kryzys i działania koordynacyjne na poziomie UE, odparł, że „to jest kwestia, którą trzeba rozważyć, ale z pewnością bez względu na to, jaka będzie definicja N-1, należy się spodziewać, że w takiej sytuacji kryzys będzie brany pod uwagę”.

Zaznaczył jednak, że zgodnie z propozycją KE kraje członkowskie będą musiały same wyjść z rozwiązaniami, które mają zamiar podjąć, w sytuacji przerwania dostaw. „To, co my spróbujemy zrobić, to sprawdzić, jak kraje członkowskie mogą pomóc sobie nawzajem, jeśli zdarzy się taka sytuacja” – zapowiedział rzecznik.

Gazeta Prawna

KOMENTARZ WŁASNY

Fiaska licznych misji UE do głownego dostawcy powodują , że dostrzeżono w porę zagrożenienie. Polityczna ślepota Ukrainy spowowała po sugestii że za gaz dla Ukrainy  dług wobec Gazpromu pokryje UE spowodował salwy śmiechu u komisarzy unijnych.

Solidarnośc energetyczna w chwilach kryzysowych już się ujawniła przykład m.in. Grecji, która dostarczyła gaz LNG Bułgarii;  z Niemiec, które otrzymały gaz z Holandii, a następnie przesłały go m.in. Węgrom przez Austrię.

i dalej trochę na ślepo

——————————–

Rosyjski minister energii Siergiej Szmatko poczuł się pominięty w rozmowach UE – Ukraina. Wyraził „zdziwienie”, że podpisana deklaracja ani słowem nie wspomina o Rosji jako kraju-dostawcy i strategicznym partnerze UE. „Rosja zawsze jasno mówiła, że jest gotowa uczestniczyć w tej modernizacji, także finansowo” – oświadczył. Jego zdaniem, rozmawiając tylko z Ukrainą, UE naraża na szwank swoje bezpieczeństwo energetyczne, a podpisana deklaracja tak daleko zacieśnia współpracę energetyczną UE-Ukraina, że „bezpośrednio dotyka interesów Federacji Rosyjskiej”.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: