Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Paliwo z CO2 w Lublinie w technologii MTG

Paliwo z CO2 w Lublinie w technologii MTG

Wychwytywanie CO2 i przerabianie tego gazu do postaci metanolu. W drugim etapie – co będzie już przedmiotem dalszych uzgodnień – prowadzone mają być prace nad przetwarzaniem metanolu w paliwa w procesie MTG (methanol to gasoil).

Z 50 tys. ton dwutlenku węgla można wyprodukować ok. 38 tys. ton metanolu. A ten z kolei można zamienić na 19 tys. ton benzyny.

Technologię produkcji benzyny z CO2 opracował zespół prof. Dobiesława Nazimka z lubelskiego UMCS. Polega ona na produkcji paliw z dwutlenku węgla w drodze sztucznej fotosyntezy. Do procesu konieczne jest uzyskanie dwutlenku węgla o czystości 96 proc. Jak przekonuje prof. Nazimek, wyprodukowanie litra metanolu wymaga 0,75 kWh energii elektrycznej. Co może być uznane za opłacalne.

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki. Jak nas poinformowano w departamencie energetyki resortu, na początku lipca z prof. Nazimkiem spotkała się wiceminister Joanna Strzelec-Łobo­dzińska oraz szef departamen­tu energetyki Henryk Majch­rzak.
 

PŁACALNOŚĆ PROJEKTU

W Lublinie powstała też spółka celowa Ekobenz, która ma wdrażać technologię. Jej prezes Stanisław Jabłoński szacuje, że koszt produkcji litra benzyny w dwutlenku węgla to około 3 zł. Jednak doliczając 1,8 zł akcyzy i 22 proc. VAT, cena może przekroczyć 5 zł. Naukowcy liczą, że państwo potraktuje nowy produkt ulgowo. I podobnie jak w przypadku bio­paliw nie będzie on obłożony podatkiem akcyzowym. Wówczas cena litra benzyny nie przekraczałaby 4 zł. To byłoby już poważne zagrożenie dla lobby naftowego. Dziś cena Pb95 wynosi 4,6 zł.
MOTOFAKTY

Czy CO2 zrobi z Polski drugi Kuwejt?

Kiedy w takim razie będę mogła zatankować swój samochód benzyną wyprodukowaną Pańską metodą?

Wyliczyliśmy, że po to, by zakręcić kołem historii, potrzeba nam trzech lat i 100 mln złotych. W pierwszym roku chcielibyśmy tylko kontynuować badania. Teraz pracujemy na bardzo czystych składnikach. Nie wiemy, jak na przebieg procesu mogą wpłynąć, nieuniknione przecież w warunkach przemysłowych, zanieczyszczenia. Pytanie też, co by się działo, gdyby (tak jak to jest „w naturze”) CO2 był zmieszany z powietrzem. Dane wskazują, że wydajność przekształcania w metanol spada, ale proces biegnie. Aż się prosi, żeby dokładnie przebadać takie funkcje. Rok badań jest konieczny, żeby prawidłowo zaprojektować prototyp instalacji.

WNP/NAtional Geographic

 

Gratuluję fazy  labolatoryjnej , jest szansa na sukces w skali technicznej za 100 mln złotych to podwójny sukces nauki w czasach recesji gospodarki

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: