Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kilka prawd o biopaliwach w Polsce

Kilka prawd o biopaliwach w Polsce

Nieprawdą jest, że kierowcy nie chcą kupować paliw typu B100, B20 i E85.Sukces rynkowy paliw typu B100 i B20 jest niepodważalny. Szczególnie widoczne jest to w przypadku B100 sprzedawanego na stacjach Bliska oraz dla odbiorców instytucjonalnych – kiedy na rynku występują okresowe jego braki wynikające z niewystarczającej wielkości podaży – wobec popytu zgłaszanego przez kierowców. Regionalni dystrybutorzy nie są natomiast w stanie zrealizować wszystkich zamówień płynących od klientów.

Natomiast koncerny byłyby w stanie oferować jeszcze lepsze warunki cenowe dla kierowców w przypadku notyfikacji zmian w przepisach akcyzowych i zniesieniu akcyzy na B100. Proszę jednak pamiętać, iż korzystanie z ulg akcyzowych daje koncernom ogromne przychody – tylko w 2008r. uzyskały one z tego tytułu niemal 900mln zł. (z kolei prognozy na rok 2009 mówią o 1,2 – 1,35mld zł ulg akcyzowych).

Nie jest również prawdą, iż paliwa B7 i E10 będą musiały być odpowiednio oznakowane i wyróżnione. Po wprowadzeniu przepisów implementujących zapisy dyrektywy z dnia 29 kwietnia 2009r. odnoszącej się do specyfikacji benzyny i olejów napędowych – takie wymaganie pojawi się w stosunku do paliw zawierających wyższy dodatek biokomponentów niż 7% w oleju napędowym i 10% w etylinie.
 

Na początku roku Lotos oficjalnie proponował ministrowi gospodarki obniżenie ustalonego na b.r. NCW – nie bacząc na to, że nakłania konstytucyjnego ministra do złamania obowiązującego prawa. Należy bowiem pamiętać, iż art. 24, pkt 2 ww. ustawy w sposób precyzyjny określa sytuację, w której dopuszcza się obniżenie ustalonego uprzednio poziomu NCW na dany rok. W myśl tego przepisu Rada Ministrów może obniżyć, w drodze rozporządzenia, Narodowy Cel Wskaźnikowy wyznaczony na dany rok kalendarzowy tylko w sytuacji wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących problemami z zaopatrzeniem w surowce rolnicze lub biomasę do produkcji biokomponentów, i dotyczy to sytuacji na całym rynku UE.

Tomasz Pańczyszyn
Sekretarz Zarządu
Dyrektor Generalny
Krajowa Izba Biopaliw
PETROEXPRESS 

Poprzednio przedstawiłem w poście  sytuacją w biopaliwach w zakresie objemujacym  Narodowy Cel Wskaźnikowy wyznaczony na  rok  2009

Link  pt. Drakońskie kary za biopaliwa http://www.jaron.salon24.pl/114456,drakonskie-kary-za-biopaliwa-wsk-ncw-dla-koncernow

Koncerny naftowe co pewien czas przedstawiają czarne scenariusze dotyczące realizacji NCW oraz widmo ogromnych kar grożących im z tytułu braku realizacji zobowiązań jakie nakłada na nasz kraj ustawodawstwo europejskie. Później okazuje się, że problem jest wyolbrzymiony a precyzyjnie przygotowana akcja medialna ma na celu wprowadzenie zmian korzystnych dla kilku firm paliwowych a nie całej gospodarki krajowej.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: