Jaronwoj Blog Warszawa Polska


XV Przystanek Woodstock – Jurek Owsiak show
Lipiec 14, 2009, 4:22 am
Filed under: Uncategorized

XV Przystanek Woodstock – Jurek Owsiak show

XV Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Jest to niekomercyjny, niebiletowany festiwal rockowy organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako podziękowanie dla polskiej młodzieży za udział w styczniowym Finale. Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali rockowych, odwiedzany rokrocznie przez kilkaset tysięcy młodych Polaków, oraz kilkadziesiąt tysięcy osób z wielu krajów europejskich. W tym roku na gigantycznej, głównej scenie festiwalu zobaczyć będzie można koncerty takich wykonawców jak The Subways, The Futureheads, Guano Apes, Shame69, Conflict, czy liderów polskiej sceny – Voo Voo, Dżem, Leszek Możdżer, Blenders czy Tomek Budzyński z projektem Luna. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych z uczestnikami festiwalu spotkają się m.in. Prezydent Lech Wałęsa, Premier Tadeusz Mazowiecki, Rzecznik Praw Obywatelskich dr. Janusz Kochanowski, Stanisław Tym, Bohdan Łazuka czy pomysłodawca i współorganizator amerykańskiego festiwalu Woodstock’69 – Michael Lang.

Wszelkie informacje o festiwalu znajdują się na  stronie http://www.wosp.org.pl/przystanek/2009

 Na imprezie będa obecni blogerzy z z S24.pl

 

KRYTYKA JURKA OWSIAKA W MEDIACH

 

Na zdjęciu: widok na dużą scenę z namiotu sztabowego.
Kontrowersyjny wyrok wrocławskiego sądu w sprawie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kontra Fundacja Lux Veritatis, właściciel Telewizji Trwam, na antenie której wyemitowano reportaż ukazujący prawdziwy obraz „Przystanku Woodstock”, wywołał falę komentarzy. Znawcy mediów twierdzą, że cenzurowanie dziennikarskiej opinii, która nie przekroczyła zasad prawa, jest niedopuszczalną i niepokojącą praktyką. Psychologowie i socjolodzy podnoszą, że krytyczne opinie o tego typu imprezach, adresowanych m. in. do nieletnich, powinny być szczególnie nagłaśniane, ponieważ oddziałują wychowawczo z racji ukazywania niepożądanych zachowań. A media mają wręcz obowiązek rzetelnie informować i uprzedzać o działaniach, które mogą być społecznie szkodliwe, tym bardziej że są finansowane z publicznych pieniędzy.

– Komentarz w filmie jest indywidualną sprawą dziennikarza czy reportażysty i jeżeli nie przekroczył zasad prawa, to nie ma powodu, żeby ten komentarz zmieniać – powiedziała nam prof. Krystyna Czuba, specjalista od prawa mediów. – Prawo prasowe nic nie mówi o tym, że komentarz musi być specjalnie łagodny czy też specjalnie ostry – dodała.
Redaktor Wojciech Reszczyński stwierdził w rozmowie z nami, że pokazany przez Telewizję Trwam film o „Przystanku Woodstock” stanowił przejaw realizacji swobody wypowiedzi tej stacji i uczyniono to w interesie społecznym. Reszczyński podkreślił, że żaden komentarz ze strony Jerzego Owsiaka nie był konieczny. – Jakiekolwiek tłumaczenie ze strony Owsiaka nie wniosłoby do reportażu kompletnie nic – ocenił. – Dlatego że organizując tę masową imprezę, zakłada, że pojawią się na niej przedstawiciele różnych subkultur, i zaprasza zespoły, które mają uznanie wśród tego typu grup – dodał. – Owsiak doskonale zdaje sobie sprawę, że ta młodzież będzie sięgać po narkotyki i alkohol. Te grupy, które za jego sprawą pojawiają się na koncertach, siłą rzeczy wywołują pojawienie się tego typu zjawisk – konkluduje Reszczyński.

EWANGELIZACJA MŁODZIEŻY NA PRZYSTAKU WOODSTOCK

Tak wielkie zgromadzenie młodzieży nie mogło ujść uwagi Kościoła. Woodstock budzi mieszane uczucia, ale corocznie pojawia się na nim kilkuset ewangelizatorów. Kościół nie mógł pominąć tej młodzieży, która w większości wyznaje katolicyzm.

Fragment dyskusji na łamach Tygodnika Powszchnego 28/2003

 

 JERZY OWSIAK: – Nie stawiaj sprawy w ten sposób, bo za chwilę zacznę się czuć winny. A my obaj ponosimy odpowiedzialność: Ty za to, że na „Przystanek Jezus” przyjeżdżają nieprzygotowani ludzie. Zakonnice, które podziwiam, które siedziały kilka lat w klasztornej celi, piszą potem, że widziały przedsionek piekła. Nie wiedzą, że czasem trzeba jakiemuś koleżce powiedzieć: „stary, zamknij się, bo cię pierdolnę, jak będziesz rozrabiał”. (…).KS. ANDRZEJ DRAGUŁA: –Ludzie pamiętają, czy Ty pamiętasz?

 

PRZYSTANEK JEZUS
 
Owsiak ostygł. Ostudził go arcybiskup Życiński. Lubelski metropolita zawsze bronił Owsiaka i zachęcał swoich diecezjan do hojności na rzecz WOŚP. Nigdy nie traktował akcji Owsiaka jako konkurencji. Owsiak docenił życzliwość abp., zrozumiał też że na dłuższą metę nie może postponować Przystanka Jezus i generować kolejnych wrogów Woodstock.
Pomysł metropolity lubelskiego, z którym osobiście się spotkał, by wyjść z impasu na linii on – środowiska katolickie polegał na bardziej ekskluzywnym potraktowaniu akcji ewangelizacyjnej. To nie my wychodźmy do młodych vel narzucajmy się im. Niech oni przyjdą do nas.
Przyszli w liczbie kilkuset osób, wśród nich wielu ewangelizatorów. Arcybiskup, człowiek dialogu popisał się elokwencją. – Świat się zmieniamówił do zgromadzonych w namiocie. Są środowiska, które nie mogą się w nim odnaleźć, więc szukają wroga. Tak było z marksistami, którzy walczyli z wrogami klasowym, kułakami. Zamiast wartości, lepiej szukać wrogów. Niektórym właśnie to zostało z marksistowskiego myślenia.
Link http://www.kosciol.pl/article.php?story=20070805170329454

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: