Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Włoski strajk stacji paliw a szczyt G8 w L’Aquila
Lipiec 8, 2009, 6:30 am
Filed under: Paliwa

Włoski strajk stacji paliw a szczyt G8 w L’Aquila

Rozpoczął się dwudniowy strajk włoskich stacji paliwowych, zorganizowany przez związki zawodowe. Protest będzie trwał od godziny 19:30 (7 lipca) do godziny 07:00 (10 lipca). W tym okresie we włoskich miastach dystrybutory paliwowe będą nieczynne.

Na autostradach stacje paliwowe zostaną zamknięte 7 lipca o godzinie 22:00 i będą nieczynne do 9 lipca, do godz. 22:00. Strajk nie będzie dotyczył rejonów miasta L’Aquila, co ma związek z planowanym w dniach 8-10 lipca szczytem grupy G-8, który odbędzie się w tej miejscowości.
Zródło WNP

Protesty  przeciw G8

Polak jest wśród 36 osób, zatrzymanych w Rzymie w czasie protestu przeciwko rozpoczynającemu się w środę gospodarczemu szczytowi G8 w L’Aquili. Antyglobaliści i anarchiści podpalali tam pojemniki na śmiecie i zaatakowali radiowóz Gwardii Narodowej.

Według włoskiej agencja ANSA, która poinformowała o narodowości zatrzymanych, jest wśród nich 27 Włochów, a poza tym Niemcy, Szwedzi, i po jednym Polaku, Francuzie i Szwajcarze.

Konsulat RP w Rzymie został już zawiadomiony o zatrzymaniu polskiego obywatela i wyjaśnia okoliczności.

Uczestnictwo Polski na G8 na obradach  zaszyczytem

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że zaproszenie go na szczyt państw grupy G-8 podnosi prestiż Polski.

Szefowie dyplomacji ośmiu najbardziej wpływowych państw świata rozmawiali we włoskim Trieście przede wszystkim o sytuacji Afganistanie. Polska nie jest członkiem G-8, ale minister Radosław Sikorski jako pierwszy polski polityk został zaproszony na szczyt.

 

UE na szczycie G8 i prognozy BARROSO.

 

 
Przewodniczący Barroso powiedział:

 
Tegoroczny szczyt G8 odbywa się w szczególnie trudnych czasach. Europa podjęła się wiodącej roli w pokonywaniu różnych wyzwań, począwszy od nadzoru rynków finansowych, przez zrównoważoną politykę w zakresie klimatu aż po handel światowy. Szczyt ten jest okazją do podjęcia dalszych zobowiązań. Musimy szybko przeprowadzić reformę światowego systemu finansowego oraz podjąć zdecydowane kroki w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, a także ponownie potwierdzić i wypełnić nasze zobowiązania wobec najuboższych krajów świata”.
 
Oczekuje się poważnych rozmów na temat zmian klimatu zarówno podczas szczytu G8, jak i na forum przywódców największych gospodarek. Przewodniczący Barroso podkreśli, jak istotne znaczenie mają badania naukowe oraz utrzymanie wzrostu temperatury w granicach 2ºC, a także wezwie do ponownego potwierdzenia celu dotyczącego zmniejszenia do 2050 r. światowych emisji o przynajmniej 50%. Ponadto wszystkie kraje rozwinięte powinny być gotowe do zmniejszenia emisji o przynajmniej 80% do 2050 r. oraz wyraźnie do tego dążyć poprzez znaczne redukcje
emisji już w połowie tego okresu. Wszystkie kraje rozwinięte powinny podejmować porównywalne wysiłki w tym względzie. Działania tych krajów powinny z kolei skłonić główne gospodarki wschodzące do podjęcia starań na rzecz zbiorowego zmniejszenia swoich emisji poniżej zwykłego poziomu. Przewodniczący Barroso podkreśli również możliwości gospodarcze, jakie oferuje przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
 
ps.Pogratulować sprawności informacyjnej władzy RP na stronie internetowej MSZ jest ostrzeżenie o wyjeżdzie do Włoch podane przez Piotra  Paszkowskiego Rzecznika Prasowego MSZ.
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: