Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Fantasmagoria energetyczna

Fantasmagoria energetyczna

Urząd Prezydenta RP jest jedynym ośrodkiem strategii energetycznej w Polsce, jest niczym innym jak tylko klasyczną fantasmagorią  zdaniem Szymańskiego  posła [PiS]  do PE.

Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego bezpieczeństwo energetyczne naszej ojczyzny traktuje jako absolutny priorytet.

Nikt dziś w Polsce nie uwierzy, panie pośle [Szymański] , że polityka wschodnia i bezpieczeństwo energetyczne nie są absolutnym i strategicznym celem rządu premiera Donalda Tuska.

Zapewniał  na swoim blogu poseł Krzysztof Lisek [PO]

Link do blogu

Jakie cele państwa w polityce enegetycznej do 2030

W dokumencie nie zostały precyzyjnie zdefiniowane cele Państwa. Mówi on, że to jednak Skarb Państwa będzie znaczącym właścicielem firm energetycznych i raczej nie przewiduje się znaczącego udziału prywatnego biznesu (tak jak to ma miejsce np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii), a brak jednoznaczności powoduje brak skuteczności w realizacji.

Brak jest także odniesienia do zewnętrznej polityki energetycznej. Poprzednio zapisano, że „Międzynarodowa współpraca w obszarze energii jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego państwa. Może zapewnić warunki konieczne do rozwoju handlu nośnikami energii i energią elektryczną, a także do przyciągnięcia do Polski zagranicznych inwestycji i realizacji polskich inwestycji za granicą”.

Obecnie w dokumencie nie ma odniesienia do projektów, priorytetów czy kierunków najbardziej efektywnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak ma się rozwijać współpraca z Unią Europejską, czy widzimy pole dla inicjatyw? Dokument cechuje brak nowoczesnej myśli przewodniej. Podstawowym błędem merytorycznym jest oparcie się o „miękkie” stwierdzenia, a nie o twardą, liczbowo-numeryczną rzeczywistość – o uzgodniony bilans energetyczny i surowcowy. Nie ma także odpowiedzi na pytania dotyczące globalnych decyzji inwestycyjnych i polityki państwa w stosunku do nowych inwestycji.
Według autora Andrzeja Sikory który jest  dyrektorem Instytutu Studiów Energetycznych (Nowe Życie Gospodarcze)
 

Dokument żródłowy werska 05.03.2009 pt. Polityka energetyczna Polski do 2030r.

http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/5474D2C2-2306-42B0-B15A-7D3E4E61D1D8/52297/PolitykaenergetycznaPolskido2030roku.pdf

Poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii, wprowadzenie energetyki jądrowej, zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych a także ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – to priorytety „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku”opracowanej przez Ministerstwo Gospodarki.

Ministerstwo Gospodaki marzec 2009

 

Czekamy ……………..

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: