Jaronwoj Blog Warszawa Polska


EuRoPol wygrał z GAZPROMEM $20 mln USD w Moskwie
Lipiec 3, 2009, 4:49 pm
Filed under: Gazprom, polityka | Tagi: , , ,

EuRoPol wygrał z GAZPROMEM $20 mln USD w Moskwie

W lutym zeszłego roku [2008] EuRoPol Gaz pozwał Gazprom Export do międzynarodowego arbitrażu, domagając się zapłaty zaległości. Pod koniec zeszłego roku moskiewski trybunał zobowiązał Gazprom, aby wyrównał rachunki wobec EuRoPol Gazu do wysokości taryf zatwierdzonych przez URE. Arbitraż oddalił większe roszczenia EuRoPol Gazu wyliczone zgodnie z polskim prawem.

Wczorajszy wyrok oddalający skargę Gazpromu nie jest prawomocny. Rosyjska spółka może się odwołać do kolejnej instancji w ciągu miesiąca od otrzymania wyroku na piśmie. Ale takim odwołaniem sąd nie zdążyłby się zająć przed 1 września, kiedy zaplanowano wizytę w Polsce premiera Rosji Władimira Putina. Przed tą wizytą rządy Polski i Rosji chcą uzgodnić nowe porozumienie gazowe, które ma rozwiązać spory o taryfy EuRoPol Gazu, a opóźnienia w negocjacjach tłumaczono oczekiwaniem na ogłoszony wczoraj wyrok. Jak teraz postąpi rosyjska strona?

Wyrok kwestionowany przez rosyjską spółkę zobowiązuje ją do zapłaty EuRoPol Gazowi ponad 20 mln dol. za transport gazu w 2006 r. Skąd to wyrównanie?

Rosjanie uważali, że taryfy EuRoPol Gazu, zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, są za wysokie.

WYBORCZA/PETROEXPRES

Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Moskwie

Biuro prasowe PGNiG nie chciało wczoraj komentować wyroku. Za pośrednictwem firmy Media Metropolis, która zajmuje się obsługą prasową Gazprom Eksportu, poprosiliśmy też o komentarz rosyjską spółkę. Podaje Gazeta Wyborcza.

W UE firmy gazociągowe bywają zwolnione z obowiązku zatwierdzania taryf zwykle po to, by zwiększyć rentowność ryzykownych inwestycji i stosować wyższe opłaty. Tymczasem Gazprom stara się obniżyć cenniki EuRoPol Gazu. Od 2006 r. rosyjscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu kwestionują taryfy spółki, zatwierdzane przez URE. Domagają się niższych opłat, obliczanych niezgodnie z polskimi przepisami. Na dodatek Gazprom nie płaci rachunków obliczonych według taryf zatwierdzanych przez Urząd, lecz według niższych stawek, proponowanych przez Rosjan. To uderza w finanse polskiej spółki PGNiG i Gazpromu.
 

CZY ZADECYDUJE WOLA POLITYCZNA W SPRAWIE GAZU Z ROSJI.

W 2008 roku spodziewany był finał ciągnącego się od ponad dwóch lat postępowania prawnego w sprawie opłat za transport gazu pobieranych przez EuRoPol Gaz – spółkę Gazpromu oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Sąd Najwyższy miał się zająć kasacją od wyroku uchylającego taryfę EuRoPol Gaz na 2006 r. Nieoczekiwania do rozprawy nie doszło. W przeddzień rozprawy sąd postanowił umorzyć postępowanie w sprawie tej kasacji – dowiedzieliśmy się wczoraj w biurze prasowym Sądu Najwyższego.

Podłoże historyczne sporu

„Ministerstwo Gospodarki nie było konsultowane w sprawie wycofania kasacji przez polskich członków zarządu EuRoPol Gaz” – poinformowało nas biuro prasowe resortu gospodarki. PGNiG i EuRoPol Gaz nabrały wody w usta. Po unieważnieniu taryfy za swoje usługi w 2006 r. EuRoPol Gaz zgodnie z prawem powinien pobierać opłaty według cennika z końca 2005 r. – wyższego niż zakwestionowane taryfy. PGNiG uiściło taką dopłatę, Gazprom nie chce tego zrobić. EuRoPol Gaz skierował więc pozew o ściągnięcie długów od swojego klienta do trybunału arbitrażowego w Moskwie. Chodzi o kwotę ponad 110 mln dolarów, siedem razy wyższą, niż musiałby zapłacić rosyjski koncern, gdyby jego nominaci w zarządzie EuRoPol Gazu nie kwestionowali taryf zatwierdzonych przez polski urząd.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: