Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Wyprzedaż aktywów Orlenu na spłatę zadłużenia
Czerwiec 30, 2009, 4:16 pm
Filed under: Rafineria | Tagi: ,

Wyprzedaż aktywów Orlenu na spłatę zadłużenia

Jacek Krawiec potwierdził również, że spółka wybrała już doradcę do sprzedaży Anwilu. –
Zdaniem Sławomira Jędrzejczyka, wiceprezesa PKN Orlen ds. finansowych, oferty sprzedaży Anwilu mogą zostać wysłane na przełomie sierpnia i września.

Oficjalne zainteresowanie przejęciem od Orlenu ponad 84 proc. udziałów w Anwilu wyraża od dłuższego czasu Polskie Konsorcjum Chemiczne, spółka utworzona przez Ciech (50 proc. udziałów) oraz ZAK i Azoty Tarnów (po 25 proc. udziałów).

Jakiś czas temu Sławomir Jędrzejczyk mówił nam, że środki pozyskane ze sprzedaży udziałów w Anwilu i Polkomtelu grupa Orlen przeznaczy w pierwszej kolejności na zmniejszenie poziomu zadłużenia.

WNP

Orlen przekroczył uzgodniony z bankami wskaźnik zadłużenia do zysku EBITDA i musiał przesunąć ponad 9 mld zł zobowiązań długoterminowych do kategorii krótkoterminowych.

Na początku marca rząd Litwy sprzeda Orlenowi pozostałe 10 proc. akcji rafinerii w Możejkach – zapowiedział premier Litwy Andrius Kubilius. Zgodnie z umową z 2006 r. Wilno dostanie za nie od Orlenu 284 mln dol. Prezes Krawiec potwierdził to wczoraj, ale jednocześnie mówił, że transakcja może się przeciągnąć na drugą połowę roku.

GW

Wśród polskich spółek liderem pod względem zadłużenia został Orlen. Wyniosło ona niemal 30 miliardów zł – wynika z zestawienia sporządzonego przez Money.pl. W analizie uwzględniono dwa wskaźniki – wskaźnik poziomu zadłużenia i wskaźnik zadłużenia długoterminowego.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: