Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Wymierające stacje paliw – kryzys czy działanie monopolistów
Czerwiec 19, 2009, 9:08 am
Filed under: Paliwa

Wymierające stacje paliw – kryzys czy działanie monopolistów

Zamykane są stacje niedochodowe, niekorzystnie zlokalizowane, ale również te niespełniające wymogów ochrony środowiska ( 200 stacji)– czytamy w „GP”. Według dziennika w 2013 roku problemy ze spełnieniem wymogów ekologicznych będzie miało 25 proc. stacji. W Polsce działa 6753 stacji paliw.    Gazeta Prawna/WNP

Właścicieli nie stać na remont, bo z małymi obrotami balansują na granicy opłacalności. Gwoździem do trumny mogą być dla nich przepisy dotyczące wymogów technicznych, jakie do końca tego roku muszą wypełnić wszystkie stacje benzynowe w kraju. Chodzi o dwa rozporządzenia ministra gospodarki, które nakładają na właścicieli stacji obowiązek wyposażenia zbiorników w system alarmowy, który będzie sygnalizował ewentualny wyciek, oraz w urządzenie mierzące poziom cieczy. Żeby spełnić te wymogi i zamontować odpowiednie urządzenia, zbiornik na paliwo musi mieć dwie ścianki. Sęk w tym, że w przypadku liczących więcej niż 10-15 lat stacji, zbiorniki mają przeważnie tylko jedną ściankę.
ALL-BIZ/WNP

Banki nie chcą pożyczać

Do prywatnych przedsiębiorców wciąż należy niemal połowa tego rynku w Polsce. Do nich też należało prawie 50 proc. stacji zamkniętych w I kwartale 2009 r. A wkrótce liczba zamykanych stacji niezależnych jeszcze wzrośnie.

– Aby przetrwać na rynku, właściciele stacji powinni inwestować w modernizację placówek, jednak nie stać ich na takie wydatki, a pozyskanie kredytu jest praktycznie nierealne. Banki nie chcą finansować bowiem inwestycji w branży detalicznej sprzedaży paliw – przekonuje Marek Pietrzak.

– To trend, który zaobserwowaliśmy w zeszłym roku. Jednak ze zjawiskiem zamykania stacji na taką skalę jak obecnie mamy do czynienia po raz pierwszy – mówi Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Zamykane są stacje niedochodowe, niekorzystnie zlokalizowane, ale również te niespełniające wymogów ochrony środowiska.

Stacji ubywa

Z najnowszych danych POPiHN wynika, że przez 15 miesięcy sieć stacji w naszym kraju skurczyła się w sumie o 150 obiektów, zaś tylko w I kwartale 2009 r. zamknięto 116 stacji benzynowych. Jak podaje Andrzej Olechowski, pełnomocnik Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, ubyło także 80 stacji autogazu.

 
Stacje paliw w Polsce
 
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: