Jaronwoj Blog Warszawa Polska


b.min Wożniak bije w dzwony nt. bezpieczeństwa dostaw ropy
Czerwiec 11, 2009, 10:14 pm
Filed under: Paliwa

„Oczywiście nie ma wątpliwości, że dla każdej rafinerii najbardziej efektywny jest transport ropociągiem, ale w razie czego każda rafineria naszej grupy ma wyjście na morze” – powiedział w środę 09.06.2009 PAP rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz.

POWAZNE ZAGROŻENIE DOSTAW ROPY RUROCIĄGIEM PRZYJAŹŃ

BTS-2 będzie prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu „Przyjaźń”, do portu Ust-Ługa na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. Będzie się składał z dwóch nitek o łącznej przepustowości 50 mln ton surowca rocznie. Pierwsza – obliczona na 30 mln ton – ma być oddana do użytku w III kwartale 2012 roku. Uruchomienie drugiej nitki planowane jest na 2014 rok.

Transnieft nie wyklucza, że po zakończeniu rozbudowy BTS koncern zrezygnuje z wykorzystywania tej części rurociągu „Przyjaźń”, która biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec.

Zdaniem Woźniaka, może to oznaczać „marginalizację Polski jako kraju tranzytowego tego surowca”.

Woźniak pytany, czy wybudowanie obu nitek o przepustowości 50 mln ton rocznie może oznaczać definitywne zamknięcie „Przyjaźni”, odpowiedział: „to zależy od terminu oddania inwestycji oraz od wydolności przeładunkowej portu”.

„Jeśli zakończona będzie praca „Przyjaźni+”i nie zostanie uruchomiony przesył ropy rurociągiem Odessa-Brody w kierunku zachodnim do Płocka, to pozostanie nam sprowadzanie ropy do rafinerii w Płocku i Gdańsku przez morze” – ocenił Woźniak. Zdolność przeładunkowa Naftoportu w Gdańsku wynosi ok. 33 mln ton ropy rocznie.

PAP/PULS BIZNESU

Mimo kryzysu gospodarczego Rosja zamierza bowiem rozpocząć budowę wartego 4-5 mld dol. ropociągu BTS-2, który ominie Polskę. W tegorocznym budżecie Trensnieftu, operatora rurociągów naftowych w Rosji, na tę inwestycję przewidziano około 1,5 mld dol. – czytamy w „GP”.

Ten niebezpieczny z polskiego punktu widzenia projekt może spowodować, że Rosja będzie dostarczać swoją ropę do krajów zachodniej Europy z pominięciem Polski. Zamiast – jak dotychczas – tłoczyć surowiec rurociągiem Przyjaźń przez Polskę do Niemiec, będzie go wysyłać w świat tankowcami z własnych portów –

napisała „Gazeta Prawna”.WNP
 

KONKLUZJA

1. Brak stosunków z Rosją skończy sie z chwilą oddania nowego rurociągu i ORLEN po prostu padnie.

2. Mrżonka o rurociągu Odessa Brody  ” zloty mit” wyrazna kontra Ukrainy zwlaszcza w kolorze pomarańczowym.

3. Czy projekt gospodarki energetycznej Polski w wersji Kaczyńskiego lub Tuska był w stanie zabezpieczyć interes Polski. Sko dostawy ropy mają charakter „spotowy”

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: