Jaronwoj Blog Warszawa Polska


ORLEN zagrożony wrogim przęjeciem – jak przejąc LOTOS
Czerwiec 8, 2009, 7:05 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, Paliwa, Polityka energetyczna | Tagi:

ORLEN zagrożony wrogim przęjeciem – jak przejąc LOTOS

W wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie pozostaje ponad 60 proc. akcji PKN Orlen. Teoretycznie więc spółka może być celem wrogiego przejęcia. Niska wycena papierów spowodowana światowym kryzysem sprawia, że może to być łakomy i stosunkowo tani kąsek. By skupić z rynku pakiet akcji dający kontrolę nad firmą, wystarczy nieco ponad 6,5 mld zł. Średnia cena akcji w tym roku to 24,7 zł. Uwzględniając średnią giełdową wycenę walorów PKN Orlen w 2008 roku, taki pakiet w tym roku byłby prawie 1,5 mld zł tańszy.

Przykład węgierskiego MOL pokazał, że trudno przeciwdziałać wrogiemu przejęciu. PKN Orlen jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale jeśli ktoś się wykaże dużą determinacją, może spróbować go przejąć.

 
Źródło: Rzeczpospolita

Przykład węgierskiego MOL pokazał, że trudno przeciwdziałać wrogiemu przejęciu. PKN Orlen jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale jeśli ktoś się wykaże dużą determinacją, może spróbować go przejąć.

Zródlo RZECZPOSPOLITA

WROGIE PRZEJĘCIE  MITEM SŁUŻB ?

W przypadku spółki PKN ORLEN , gdzie udziałowcem jest skarb państwa, ,,wrogie przejęcie” jest właściwie niemożliwe.

Potwierdzają to statystyki. W ponad 70 proc. przypadków przejęcia (i to nie tylko wrogie) się nie udają. W dodatku koszty nie tylko te finansowe są dużo większe niż w przypadku fuzji i rozwoju organicznego firm. Stąd informacje o Orlenie, który miałby być ofiarą wrogiego przejęcia, brzmią niczym ,,bajka o żelaznym wilku”.

TWORZENIE SYTUACJI DO PRZEJĘCIA PRZEZ ORLEN – LOTOSU

Budowanie zagrożenia ewentualnym wrogim przejęciem PKN Orlen jest jednym z filarów pojawienie się pomysłu połączenia pierwszego na rynku Orlenu z drugą firmą – Grupą Lotos.

Chociażby bazując na ostatnich wypowiedziach przedstawicieli rosyjskiego Łukoila, że jakby mogli, to by kupili Orlen, można powiedzieć, że hipotetycznie takie zagrożenie istniejeAnalitycy wskazują, że sam pomysł połączenia spółek ma biznesowy sens, ale szanse na jego rychłą realizację są obecnie bardzo małe.

Prezes Olechnowicz z LOTOS ma  ciągle zagrożenie stołka – AKCJA MEDIALNA UZASADNIONA

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: