Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Jak pomóc bogatym szejkom w kryzysie obligacjami na rezerwy

Jak pomóc bogatym szejkom w kryzysie obligacjami na rezerwy

Budżet nie zapłaci za wykupienie zapasów od naftowych spółek. Cała nadzieja w obligacjach BGK. BGK miałby wyemitować obligacje, które posłużyłyby do wykupienia od Orlenu i Lotosu obowiązkowych zapasów, których „fizycznym” utrzymaniem – wedle planów rządu – miałaby zająć się instytucja publiczna. Projekt emitowania obligacji powstał w ministerstwie gospodarki. Jak pisze „Puls Biznesu” jego realizacja oznaczałaby zrzucenie z PKN Orlen balastu w wysokości 4,5 mld zł, a z Lotosu – 1,5 mld zł. To pozwoliłoby uwolnić gotówkę firm, która nie pracuje, i tym samym znacznie poprawić ich sytuację.

 

PULS BIZNESU
 
Zarząd BGK kierowany przez prezesa Wojciecha Kuryłka podał się do dymisji.
 
Obecnie BGK obsługuje 10 programów celowych i 9 programów rządowych. Tylko w ubiegłym roku rozpoczęliśmy obsługę trzech nowych funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Poręczeń Unijnych oraz Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych, który jest przeznaczony na finansowanie przygotowania projektów gmin i związków gmin, które zamierzają ubiegać się o finansowanie ze środków unijnych.
W myśl ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego z marca 2003 r. jest on instytucją finansową, której podstawową rolą jest wspieranie programów rządowych. Bank jest w pierwszej kolejności agentem Ministra Finansów, oczywiście również innych urzędów państwowych.
 
Jak wynika z ministerialnych założeń, skupiłaby ona z rynku, czyli głównie od Orlenu i Grupy Lotos, istniejące już zapasy ropy naftowej. Spółki mogłyby wtedy liczyć na jednorazowy, ale za to ogromny zastrzyk gotówki, ponieważ wartość zgromadzonych przez nie rezerw ropy naftowej szacowana jest na ponad 5 mld zł. 
 
Wzór finansowania rezerw z Niemiec i Węgier

W Niemczech obowiązek gromadzenia rezerw obowiązkowych spoczywa na organizacji Erdölbevorratungsverband (EBV). Utrzymuje się ona ze składek członkowskich, a przynależność do niej jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów działających na niemieckim rynku ropy i paliw. Dwuosobowy zarząd wybierany jest przez 9-osobową radę nadzorczą, w której zasiada dwóch przedstawicieli rządu, jeden Bundesratu (wyższej izby niemieckiego parlamentu) i sześciu reprezentantów branży paliwowej, wybranych przez zgromadzenie członków.

Na Węgrzech gromadzenie zapasów ropy naftowej to obowiązek branżowego stowarzyszenia MSZKSZ, które działa na zasadach non profit. Członkostwo w nim również jest dla firm paliwowych obowiązkowe. Strategiczne zapasy są własnością MSZKSZ, a surowiec i paliwa przechowywane są we własnych magazynach organizacji lub wynajętych w tym celu prywatnych zbiornikach.

 
PARKIET/WP
 
 
 MINISTER MSP ODCHODZI Z RESORTU ODPOWIEDZIALNEGO NA ROPĘ
 
W ostanich wypowiedziach ministra Żuka  ujawnia się krasomówstwo polityczne :
  • “resort liczy”, “że mu się uda”,
  • “w tym roku”, “problem może zostać rozwiązany”,
  • “znajdą się mechanizmy”,
  • ” ten rok powinien być na swój sposób przełomowym w kreowaniu tej polityki”.
  Czyli walka trwa o bużet czy o pomoc ?
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: