Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Stara PRZYJAŻŃ nie rdzewieje jak rurociąg z ropą J&S

Stara PRZYJAŻŃ nie rdzewieje jak rurociąg z ropą J&S

ORLEN kupuje ropę od cypryjskiego J&S za prawie 40 mln zł

PKN Orlen poinformował, że podpisał z cypryjskim J&S, Service & Investment Ltd. umowę typu spot na dostawę ropy. Ropa REBCO ma zostać dostarczona w czerwcu rurociągiem „Przyjaźń” do PKN Orlen. Szacunkowa wartość umowy to 12.017.187 USD (czyli ok. 38,2 mln zł).
 

J&S, Service & Investment Ltd. należy do grupy Mercuria Energy Group Ltd. Łączna wartość umów zawartych pomiędzy PKN Orlen a J&S, Service & Investment Ltd. w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi ok. 402.002.775 USD (czyli ok. 1,37 mld zł).

Puls Biznesu

Ponadto PKN ORLEN S.A. w ciągu ostatnich 12 miesięcy podpisał z J&S Energy S.A., spółką należącą także do grupy Mercuria Energy Group Ltd., umowy na handel paliwami o łącznej wartości ok. 459 114 392 PLN.

PKN ORLEN

 

PRZYPOMNIENIE O J&S Z HISTORII KOMISJI ŚLEDCZEJ ds. PKN ORLEN

Antoni Macierewiczdodał, że komisja sejmowa w sprawie Orlenu wykazała, iż J&S – importer paliw z Rosji – za czasów rządów polityków lewicy: Oleksego, Cimoszewicza i Belki miał wyjątkowy status na polskim rynku

 

A WPROST  pisał

Oficjalna strona kontraktów, czyli J&S Service&Investment Ltd., płaci na Cyprze 10 proc. podatku (do niedawna było to 4,25 proc.). J&S Energy z Warszawy musi zaś płacić polskie podatki, czyli 19 proc.

Dowiedzieliśmy się też m.in., na czym polegała „dywersyfikacja” dostawców ropy w Petrochemii Płock (później PKN Orlen). Jak ustaliliśmy, na przykład w 1996 r. J&S dostarczył 76,75 proc. ropy zakupionej przez płocką rafinerię. Drugim co do wielkości dostawcą do Płocka była firma Globus (13,45 proc.). Identyczny układ istniał w 1997 r. (J&S – 70,3 proc., Globus – 16,6 proc.). Jak przyznali przed sejmową komisją śledczą Smołokowski i Jankilewicz, Globus był … spółką zależną J&S. Założono ją 26 maja 1996 r. w raju podatkowym na Wyspach Dziewiczych. Co ciekawe, firma United Petroleum, trzeci co do wielkości dostawca do Płocka w 1997 r., także powstała 26 maja, tyle że rok później i w Genewie. Do niej właściciele J&S się jednak nie przyznali. „Dywersyfikacja” a la Petrochemia Płock wyglądała zatem tak, że do interesu zaprzęgnięto spółki zależne J&S, by móc potem opowiadać bajki o licznych dostawcach, jakich rzekomo znalazła Petrochemia Płock, a całą ropę de facto i tak dostarczał J&S. Przy okazji, niskoopodatkowane zyski z handlu ropą płynęły nie tylko na Cypr, ale też na Wyspy Dziewicze. Tak działają w Polsce rafinerie, które należą do skarbu państwa (jak Grupa Lotos) albo nadal są przez niego kontrolowane (jak PKN Orlen)!

PRZYPOMNIENIE O J&S Z HISTORII KARY NAŁOŻONEJ PRZEZ ARM 462 mln

Mercuria Energy Group, do której należy spółka J&S Energy, wezwała do powołania sejmowej komisji śledczej, która wyjaśniłaby kulisy nałożenia na tę spółkę kary przez Agencję Rezerw Materiałowych, za niedopełnienie obowiązku gromadzenia zapasów obowiązkowych paliw.- Cała sprawa ma znamiona skandalu, polegającego na naciskach wywieranych przez część urzędników poprzedniego rządu na spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, by nie udostępniały nam dokumentów, które udowodniłyby Agencji Rezerw Materiałowych, że J&S Energy posiadała wymagane strategiczne rezerwy paliwa w Polsce – powiedział na konferencji prasowej David Ensor, wiceprezes Mercuria Energy Group ds. komunikacji.

Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy, wyjaśnia, że spółka przez cały rok 2006 i 2007 fizycznie posiadała w kraju zdecydowanie większe rezerwy ropy niż wynikało z obowiązku tworzenia zapasów, natomiast ze względu na obstrukcję państwowej spółki PERN i kontrolowanego przez państwo PKN Orlen nie była w stanie udowodnić tego przy pomocy odpowiednich dokumentów.
– Od kwietnia do połowy października 2007 roku mimo usilnych prób nie udało nam się uzyskać od Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych umowy na transport i magazynowanie ropy, a od PKN Orlen aneksu do umowy na magazynowanie i przerób ropy, podpisanej 2 kwietnia – mówi prezes Zambrzycki.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: