Jaronwoj Blog Warszawa Polska


ARKTYKA WALKA O ROPĘ I GAZ – POLITYKA USA i ROSJI
Czerwiec 2, 2009, 6:40 am
Filed under: ekologia, gaz, ropa | Tagi:

ARKTYKA WALKA O ROPĘ I GAZ – POLITYKA

Za arktycznym kręgiem polarnym znajduje się prawdopodobnie do 30 proc. gazu ziemnegospośród wszystkich nie odkrytych dotąd zasobów światowych i 13 proc. zasobów ropy – informują naukowcy w najnowszym „Science”.

Najnowsze badania przeprowadzili naukowcy z United States Geological Survey pod kierunkiem Donalda Gautiera. Przygotowany przez nich raport na temat zasobów naturalnych w obrębie północnego kręgu polarnego jest najbardziej szczegółowy z dotąd sporządzonych.

ZAGROŻENIE EKOLOGICZNE EKSPLORACJI ARKTYKI

Eksploatacja zasobów ropy i gazu może zachwiać delikatnym ekosystemem Arktyki, szczególnie jeżeli będzie ona podlegała poszczególnym państwom, a nie prawu międzynarodowemu. „Wydobywanie tych surowców w niektórych rejonach Arktyki może przyczynić się do zanieczyszczenia wód oceanicznych arsenem, rtęcią i innymi toksycznymi substancjami. Potrzebujemy wspólnych regulacji dotyczących złóż Arktyki, ta sprawa znacznie przekracza kompetencje jednego państwa”, powiedziała Lisa Speer, dyrektor Międzynarodowego Programu Oceanicznego w Radzie Obrony Złóż Naturalnych (Natural Resources Defense Council).

POLITYCZNE ASPEKTY ODRYĆ

W ciąż nieodkryte złoża Arktyki mogą stanowić nawet 4 procent światowych pozostałych do wydobycia złóż ropy.

„Nie oznacza to oczywiście jakiejkolwiek znaczącej zmiany w światowym bilansie naftowym, jednak jest to szczególnie ważne dla krajów będących właścicielami tych złóż”, powiedział Gautier. Odkrycia bezpośrednio dotyczą Kanadyjczyków, Duńczyków (Grenlandia), Norwegów, Rosjan i Amerykanów.

„Jeżeli znaczne ilości ropy zostałyby znalezione na północnym wybrzeżu Grenlandii, mogłoby to zachęcić Grenlandię do uzyskania niepodległości. Znaczące nowe złoża gazu mogą też wzmocnić pozycję Rosji jako kraju wydobywającego największego ilości gazu na świecie”, dodaje Gautier.

Konkurencja o złoża w Arktyce, gdzie status terytorialny jest słabo uregulowany, może prowadzić do napięć międzynarodowych, a nawet użycia siły, co podkreśla m.in. ostatniej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa.

CNN/Ziemia na rozdrożu
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/385/w-arktyce-moze-znajdowac-sie-dwa-razy-wiecej-ropy-niz-sadzilismy

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: