Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rządowa oszczędność 1% energetycznej efektywności,biały certyfikaty
Maj 31, 2009, 5:36 am
Filed under: ekologia, emisja, emisja CO2, polityka | Tagi: ,

Rządowa oszczędność 1% energetycznej efektywności, biały certyfikat

Ministerstwo Gospodarki planuje aby  urzędy i instytucje zobowiązane zostaną do zaoszczędzenia w ciągu roku nie mniej niż 1 procenta średniego zużycia energii.

Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło lub paliwa gazowe będą miały obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE określonej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. Wielkość tego obowiązku zostanie określona w drodze rozporządzenia. Świadectwa efektywności energetycznej będzie można uzyskać tylko za przedsięwzięcia, które charakteryzują się najwyższą efektywnością ekonomiczną
***
Projekt ustawy o efektywności energetycznej implementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Stanowi także realizację, przyjętego przez Radę Europejską 9 marca 2007 r., celu określanego jako 20-procentowe obniżenie zużycia energii w UE do 2020 r. w stosunku do przewidywanego zużycia.
 
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
 
 
BIAŁE CERTYFIKATY – OSZCZĘDZANIE ENERGII
 
Objęcie białymi certyfikatami wszystkich końcowych użytkowników oszczędzających energię.  Ustawa będzie wdrożeniem postanowień dyrektywy 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Główne cele ustawy to osiągnięcie oszczędności zużycia energii na poziomie co najmniej 9% do końca 2016 r. oraz realizacja założonego na szczycie Unii Europejskiej w marcu 2007 r., 20 % celu obniżenia zużycia energii w UE do 2020 r.Według projektu ustawy mechanizm powstawania białych certyfikatów opierać się będzie na audycie i deklaracji inwestora poziomu oszczędności. Wyniki będą weryfikowane z deklaracją po realizacji projektu. Prawo do emisji białych certyfikatów uzyskuje się w wyniku rozstrzygnięcia przetargu na planowane inwestycje oszczędzające energię. Zdaniem autorów projektu ustawy, tylko bodziec w postaci zachęty finansowej do podjęcia działań jest skuteczny. Obecnie inwestorzy pomimo świadomości korzyści nie podejmują działań, gdyż zyski uzyskują w pewnej perspektywie, a nie natychmiast. Mechanizm ma działać następująco: inwestorzy przygotowują inwestycje i przystępują do przetargu, a po wygranej sprzedają certyfikaty firmom obrotu, które umarzają certyfikaty w URE. Towarowa Giełda Energetyczna prowadzi przetargi, rejestr i obrót giełdowy świadectw. Biuro Obsługi Systemu Białych Certyfikatów prowadzi benchmarking, monitoring i promocję systemu. Jeśli sprzedawcy zabraknie certyfikatów do umorzenia, to będzie musiał płacić tzw. opłatę zastępczą.
System ma być wdrożony  w 2009 r.  i do 2020 r. będzie kosztował ok. 20 mld zł. Te środki  mają trafić od odbiorców energii do firm, których projekty inwestycyjne uzyskają prawo do emisji certyfikatów.
* * *
Wartość jednostkowa białego certyfikatu została ustalona na poziomie 1 tony oleju ekwiwalentnego (1 toe to tona ropy naftowej o wartości opałowej równej 10.000 kcal/kg). Wg autorów projektu ustawy, wartość rynkowa białego certyfikatu może oscylować w granicach  800 – 2500 zł.
 

Rynek Instalacyjny

 
PRAWA I HANDEL – BIAŁYMI  CERTYFIKATAMI
 
Prawo do emisji białych certyfikatów uzyskuje się w wyniku rozstrzygnięcia przetargu na inwestycje oszczędzające energię, o którym mowa w Ustawie Prawo Energetyczne Art. 16a ust 8. WYGRANIE PRZETARGU OZNACZA AUTOMATYCZNĄ EMISJĘ UZYSKANYCH BIAŁYCH CERTYFIKATÓW.
 
 
Białe certyfikaty energetyczne, czyli oko Wielkiego Brata
 
Propozycją, która daje gwarancję osiągnięcia celu i niesie ze sobą korzyści dla całego rynku, jest wprowadzenie inteligentnego systemu pomiarowo-rozliczeniowego (smart metering), co przewiduje art. 13 dyrektywy. System ten jest już wdrażany w innych państwach, na przykład w Kanadzie. Inteligentne pomiary dają możliwość nawet 10-proc. oszczędności energii.

Inteligentne pomiary pozwalają dystrybutorom na zmniejszenie strat sieciowych, ale dają też korzyści odbiorcom końcowym. Zdalny odczyt oznacza odejście od cyklicznych odczytów liczników. Istniejące rozwiązanie oznacza de facto kredytowanie firm energetycznych i jest często kontestowanez powodu błędów w prognozach. Smart metering oznacza możliwość łatwiejszej i szybszej zmiany sprzedawcy, dostosowania taryf do indywidualnych potrzeb klienta, a co najważniejsze: wpływa na obniżenie cen dostaw energii i promuje energooszczędność.

 
Prezes URE  zwany dalej Wielkim Bratem
 
CIRE/OGRZEWNICTWO
 
FAKTY I POZYCJA POLSKI W UE
 
W rozliczeniu będzie kontrolowana zarówno energia końcowa, jak i pierwotna, prawdopodobnie trzeba będzie przy tych oszczędnościach wykazać osiągniętą redukcję emisji CO2. Tymczasem polska rzeczywistość jest niewesoła. Ilość emisji CO2 dla Polski w przeliczeniu na 1 tys. produktu krajowego brutto wynosi 1200 (kg/1000 euro PKB), gdy w UE 27 mniej niż 500 kg/1000 euro PKB, a UE 15- 300 kg/1000 euro PKB, czyli 4 razy mniej niż w Polsce! Takie dane wysłaliśmy jednak do Eurostatu, więc UE twierdzi, że mamy rezerwy. Zużycie energii pierwotnej na wytworzenie produktu krajowego brutto też mamy bardzo wysokie – nasza gospodarka charakteryzuje się przecież bardzo dużą intensywnością energetyczną. Bilans moglibyśmy poprawiać w sektorze budownictwa. Według najnowszych norm UE, nowo konstruowane budynki powinny zużywać 90-120 kW/h/1 m2, u nas zużywają 150, o ile w ogóle przestrzega się tych przepisów. Inne kraje o podobnym do naszego klimacie mówią 50 kW/h/ 1 m2! A więc trzy razy mniej!
KONKLUZJA
Istnieje ryzyko, że ustawa o efektywności energetycznej jest szykowana dla nieprzygotowanego intelektualnie społeczeństwa, które nie zrozumie jej celów i nie będzie potrafiło w praktyce zrealizować wielu zapisów tej ustawy – ocenia prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
 
ETYKIETY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ – GRAFIKA wg. UE
 

 

Link Edukacyjny KAPE http://www.senternovem.nl/mmfiles/2_AWeglarz_Zalozenia_Ustawy_o_EE_tcm24-274444.pdf
 
Założenia Ustawy o Efektywności Energetycznej
dr inż. Arkadiusz Węglarz Koordynator projektów w KAPE S.A.
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: