Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Narodowy Cel Wskaźnikowy – alkohol
Maj 25, 2009, 10:12 am
Filed under: biopaliwa, emisja CO2, Energia odnawialna, Paliwa | Tagi:

Narodowy Cel Wskaźnikowy – alkohol

W ramach Narodowych Celów Wskaźnikowych w zakresie biokomponentów w Polsce, Czechach i na Litwie kontraktowane przez koncern ilości bioetanolu będą większe niż w latach ubiegłych.

Szacowane potrzeby PKN na poszczególnych rynkach na okres październik 2009 – wrzesień 2010 wyniosą: w Polsce bioetanol nieskażony (około 170 mln litrów, do 280 mln litrów w przypadku wejścia w życie zmiany rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych pozwalającego na stosowanie zwiększonych ilości bioetanolu), w Czechach bioetanol skażony (około 25 mln litrów), na Litwie bioetanol skażony/nieskażony (około 24 mln litrów do 34 mln litrów w przypadku wejścia w życie normy E10 EN 228).

Biokomponent będzie przeznaczony do produkcji dodatku w postaci eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) oraz jako bezpośredni komponent do benzyn.

Bioetanol (BE) w postaci alkoholu etylowego bezwodnego, uzyskiwanego głównie w wyniku procesu fermentacji buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, żyta i pszenicy, lub w postaci syntetycznej, tj. ETBE (eter etylo-tert-butylowy, 47% EtOH), dodawany do benzyn funkcjonuje jako BE5, BE10, BE85, ETBE15.

HISTORIA ETANOLU JAKO PALIWA

W 1872 gdy Otto opracował pierwszy silnik spalinowy, nie znano jeszcze ropy naftowej i technologii jej rafinacji. Dlatego paliwem dla jego silnika był właśnie 90-95% spirytus. Silnik forda T przewidziany był do pracy na benzynie, spirytusie lub ich mieszance. Okazuje się, że alkohol jest bardzo dobrym paliwem do silników benzynowych a nawet silników diesla.

W dzisiejszych czasach zastosowanie alkoholu etylowego (etanolu) jako paliwa silnikowego jest bardzo mało popularne, głównie ze względu na relatywnie niskie ceny ropy naftowej i jej pochodnych. Wynikają one między innymi z tego, że do wytworzenia litra spirytusu konieczne jest zużycie od 8400 do 11200 kJ energii. Wartość opałowa czystego alkoholu etylowego to tylko 60% wartości opałowej benzyny. To kolejny powód, dla którego alkohol nie jest popularnym paliwem silnikowym.

KTO JEST NOWY GRACZEM NA RYNKU W POLSCE

Nowy gracz Bioagra (dawniej Biopaliwa) za kilka tygodni uruchomi produkcję bioetanolu w Goświnowicach, w rejonie Nysy. Bioagra będzie wytwarzała 140 mln litrów bioetanolu .

ULGI W PODATKACH DLA BIOPALIW

Z tytułu ulg w podatku akcyzowym za stosowanie biokomponentów, branża paliwowa otrzymała w 2008 roku 879,5 mln zł, to jest 3,6 razy więcej niż w 2007 roku. Według niej, pieniądze polskich podatników, zamiast wspierać polskich rolników, trafiały do wytwórców biokomponentów zagranicznych, od których koncerny paliwowe importowały biokomponenty.

„Oczekujemy, że ulgi, które otrzymują koncerny paliwowe z naszych podatków, będą wspierały rozwój biopaliw oparty przede wszystkim o surowce wyprodukowane przez polskie rolnictwo”

Ustawa z 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 99, poz. 666) przenosi niektóre stawki podatku akcyzowego na biopaliwa z rozporządzeń do ustawy akcyzowej. Zmienione w ten sposób przepisy ustawy o podatku akcyzowym będą stosowane dopiero od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej z tytułu stosowania obniżonych stawek i zwolnień od podatku akcyzowego dla biokomponentów i biopaliw ze wspólnym rynkiem.

Dotyczy to benzyn silnikowych objętych kodem CN 2710 11 45 lub 2710 11 49; olejów napędowych objętych kodem CN 2710 19 41; wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn silnikowych i olejów napędowych z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN.

Zmiana ta spowodowała, że Ministerstwo Finansów opracowało projekty dwóch rozporządzeń. Pierwszy uchyla z rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego przepisy dotyczące zwolnienia od akcyzy dla: benzyny silnikowej nieetylizowanej i oleju napędowego z udziałem biokomponentów, biokomponentów stanowiących samoistne paliwo.

Resort finansów podkreśla, że zmiana jest konieczna, bowiem stosowany dotychczas system zwolnień od akcyzy z tytułu dodawania biokomponentów do paliw silnikowych zostanie zastąpiony przez określony w ustawie o podatku akcyzowym system obniżenia stawek akcyzy o iloczyn kwoty obniżenia stawki i ilości litrów biokomponentów dodawanych do benzyn silnikowych i olejów napędowych.

Drugi projekt rozporządzenia zakłada usunięcie z załączników nr 1 i 2 do rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, przepisów dotyczących obniżonych stawek podatku akcyzowego dla benzyn silnikowych i olejów opałowych, również z zawartością biokomponentów.

Ministerstwo Finansów/Gazeta Prawna

OBOWIĄZKOWY BLENDING PALIW WEDŁUG UE

Punktem spornym był przede wszystkim próg obowiązkowego blendingu biopaliw, który Komisja Europejska zaproponowała na 10% od 2020 roku.

Parlament Europejski zasugerował jego zmniejszenie do 6%. Część krajów członkowskich uważała nawet taki pułap za zbyt wysoki. Kontrowersje budziły także limity oszczędności emisji gazów cieplarnianych. Początkowo miało to być 35%, w późniejszych wersjach zaś już 50%. Tak wysoki próg eliminowałby większość biopaliw produkowanych w UE z surowców spożywczych. Uzgodniona przez KE i zatwierdzona 17 grudnia 2008 roku przez Parlament Europejski wersja jest określana mianem 3×20, gdyż zakłada, że: 1) od 2020 roku 20% energii w UE ma pochodzić z odnawialnych źródeł; 2) emisja gazów cieplarnianych ma zostać zredukowana o 20% (w stosunku do poziomów z 1990 roku); 3) zużycie energii z odnawialnych źródeł ma wzrosnąć do 20% w 2020 roku.

W uzgodnionej propozycji pozostawiono 10% próg blendingu dla biopaliw od 2020 roku. Nie znalazły się nim jednak zapisy określające udział paliw drugiej generacji oraz energii elektrycznej. We wcześniejszym projekcie zużycie odnawialnej energii, generowanej przez elektryczne pociągi i samochody oraz pochodzącej z biopaliw z niespożywczych surowców, miało stanowić 4/10 zakładanego celu.
Rolnicy.com

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: