Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rosyjska ekspansja gazowa w UE z problemami bezpieczeństwa i partnerstwa i utraty zysku

Problemy Gazpromu ze sprzedażą gazu w Europie

15 maja Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) opublikowała staty­stykę popytu na gaz w UE w I kwartale br. W porównaniu z nią kwar­talne wyniki sprzedaży Gazpromu ujawnione na przełomie kwietnia i maja są bardzo złe. Główną tego przyczyną jest zbyt mała elastycz­ność polityki cenowej monopolisty. W efekcie rosyjski gaz jest obec­nie najdroższy w Europie. Kryzys wprawdzie osłabił pozycje Gazpromu w UE, ale pozostaje on największym dostawcą gazu do UE.
Według IEA, spożycie gazu w Unii Europejskiej spadło w I kwartale o 2–3%, a import błękitnego paliwa – o ok. 12% w stosunku do wyników I kwarta­łu 2008 roku. W tym samym czasie dostawy Gazpromu do Europy spadły o 39% (w tym dla Niemiec i Włoch o 50%), zaś jego udział w imporcie gazu na rynek europejski (wraz z tureckim) zmniejszył się z ok. 30% do 18% (choć koncern zachował pierwsze miejsce wśród dostawców). Jedną z przy­czyn tak znacznego spadku sprzedaży są wysokie ceny surowca Gazpromu w Europie (obecnie 390– 400 USD/1000 m3). Jak podaje rosyjski dziennikWiedomosti, gaz NorskHydro kosztuje 360–370 USD, Shella – 333 USD (obydwie kompanie zmieniały ceny wraz ze spadkiem popytu, a ich sprzedaż albo rosła (StatoilHydro – o 5%), albo się nie zmieniała (Shell). Na znaczny spadek sprzedaży Gazpromu w I kwartale złożyły się: przeszło dwutygodnio­wa przerwa w dostawach gazu spowodowana rosyjsko-ukraińskim konfliktem w styczniu br. oraz możliwość okresowego ograniczania odbioru gazu nawet w ramach kontraktów z formułąbierz lub płać.Najtańszy jest w Europie gaz dostarczany przez BP: 196,4 USD (koncern brytyjski ma w większości dostawy spotowe, w których cena jest bardziej elastyczna niż w kontraktach długoterminowych). W związku z tym kontrahenci Gazpromu ograniczają za­kupy surowca w oczekiwaniu na większy spadek cen w drugiej połowie roku (ceny gazu zmieniają się wraz z cenami ropy z opóźnieniem 6–9 miesięcy). Mimo problemów ze sprzedażą koncern nie planuje zmiany sposobów działa­nia w Europie.
Źródło : Biuletyn Analityczny numer 19(94) , 20.05.2009 Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
 
Nord Stream ma problemy finansowe
 
15 maja w czasie spotkania premiera Włoch Silvia Berlusconiego z pre­mierem Rosji Władimirem Putinem w Soczi nie doszło do porozumienia w sprawie podwyższenia włoskich gwarancji kredytowych na realizację projektu gazociągu Nord Stream (NS). Włoska agencja eksportowo–kredytowa SACE w zamian za gwarancje rządowe dla NS domaga się dodatkowych zabezpieczeń w postaci wpływów eksportowych Gazpro­mu, na co koncern się nie godzi. Sytuacja ta dowodzi, że sprawa finan­sowania projektu NS wciąż nie jest rozwiązana.
Pierwotnie zakładano, że 30% środków na realizację projektu NS (2,2 mld euro) mają wnieść udziałowcy w sumach proporcjonalnych do ich udziałów; 35% (2,7 mld euro) miały stanowić kredyty zaciągnięte przez operatora bez gwarancji ze strony akcjonariuszy, a 35% – kredyty gwarantowane przez agencje ds. kredytowania eksportowego. Agencje włoska (Italian Export Credit Agency – SACE) i niemiecka (Hermes) już udzieliły gwarancji na 2 mld euro. Z gwarancji agencji niemieckiej na sumę 1 mld euro zrezygnował sam Gaz­prom w roku 2007; została ona zamrożona. Obecnie Gazprom zwrócił się do SACE o zwiększenie gwarancji z 1 do 1,7 mld euro na koszty podwodnej czę­ści NS i 440 mln euro na część lądową. Zwiększenie sumy kredytu jest zwią­zane ze wzrostem ryzyka (tym bardziej że SACE ma problemy z odzyskaniem sumy gwarancyjnej na gazociąg Blue Stream łączący Rosję z Turcją). O pro­blemach z finansowaniem projektu świadczy także brak oficjalnej informacji o innych porozumieniach kredytowych koncernu (w lutym br. konsorcjum NS skierowało wnioski kredytowe do trzydziestu banków). Problemy finansowe mogą być powodem opóźnienia budowy gazociągu Nord Stream.
Źródło : Biuletyn Analityczny numer 19(94) , 20.05.2009 Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
 
Czy są potrzebne nowe ramy prawne współpracy Rosja – UE
Strategiczny charakter partnerstwa Rosji z Unią Europejską nie wywołuje żadnych wątpliwości i pozwala na stawianie czoła najbardziej skomplikowanym zagrożeniom oraz na rozstrzyganie jak najbardziej poważnych problemów. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył to podczas końcowej konferencji prasowej w Chabarowsku, gdzie zakończyły się obrady szczytu Rosja – Unia Europejska.
Zdaniem Moskwy, porozumienia, obowiązujące obecnie, tych zagadnień nie rozstrzygają. Na przykład, Ukraina: jest ona sygnatariuszką zarówno Karty Energetycznej, jak też układu do Karty Energetycznej, lecz nie przeszkodziło to jej wcale w zimie w złamaniu powziętych zobowiązań. Europa, trzeba powiedzieć, nader zaniepokojona z powodu przyszłości dostaw energii, gotowa jest do rozpatrywania propozycji Moskwy i do udzielenia zgody na wypracowanej nowej Karty Energetycznej — oświadczył podczas konferencji prasowej przewodniczący Eurokomisji Jose Manuel Barroso.
Russia Voice
 
Straty Gazpromu
Gazprom ogłosił że zysk netto w czwartym kwartale 2008 r. spadł do 84 procent do poziomu  € 811 milionów, a jego dług został netto 30 mld € na koniec roku, co czyni GAZPROM  największym dłużnikiem Rosji. Spadek popytu i gwałtowny cen gazu,  spowodował Gazprom stracił około 1,5 miliardów € w pierwszych dwóch tygodni stycznia, kiedy to wstrzymano eksport gazu przez Ukrainę ze względu na ceny sporu.
Czy Polska zyska na spadku cen światowych a PGNiG ponownie zmieni taryfę dla odbiorców indywidualnych bez nacisku regulatora URE?
Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Hi would you mind stating which blog platform
you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking
for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

Komentarz - autor: easton hockey skates
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: