Jaronwoj Blog Warszawa Polska


PKN Orlen giełda straty i co dalej
Maj 20, 2009, 8:39 pm
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, Paliwa, polityka, Ropa naftowa

PKN Orlen giełda straty i co dalej 

 Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła ocenę kredytową („rating”) PKN ORLEN z poziomu Baa3 do poziomu Ba1/”negative outlook”. Obniżenie ratingu jest wynikiem zakończenia przeglądu oceny kredytowej dla spółki, rozpoczętego przez Agencję 20 stycznia 2009 roku. Agencja uzasadnia zmianę ratingu dla Spółki pogorszeniem się wyników operacyjnych oraz przepływów pieniężnych Grupy PKN ORLEN w ciągu ostatnich 6 do 9 miesięcy, spowodowane osłabieniem czynników makroekonomicznych, co wpłynęło z kolei na pogorszenie się wskaźników zadłużenia Spółki. Agencja zauważyła korzystny wpływ z redukcji kapitału pracującego Spółki na operacyjne przepływy pieniężne w czwartym kwartale 2008 roku oraz w pierwszym kwartale 2009 roku.

WNP/PAP

Wypowiedź Orlenu Na początku maja Jędrzejczyk w wywiadzie opublikowanym w „Orlen Ekspresie”, wewnętrznej gazecie spółki, podkreślił, iż priorytety finansowe PKN Orlen na 2009 r. to m.in. zmniejszenie zadłużenia oraz poprawa zysków generowanych przez spółkę. Zaznaczył przy tym, iż jest to tzw. warunek współczynnika netto do generowanych zysków zapisany w umowach kredytowych płockiego koncernu w wysokości maksimum 3,5 który musi być dotrzymany na koniec tego roku. „W ramach porozumień z bankami, PKN Orlen zobowiązał się do nie przekraczania budżetowanego w roku 2009 poziomu wydatków inwestycyjnych oraz do nie rekomendowania akcjonariuszom spółki wypłaty dywidendy do czasu wykazania poziomu zadłużenia spółki dopuszczalnego przez umowy kredytowe. Działanie to jest zgodne z obowiązującą w spółce polityką dywidend” – podał wówczas płocki koncern. Jako wynagrodzenie dla banków za podpisane porozumienia, PKN Orlen zgodził się na poniesienie jednorazowej opłaty (waiver fee) oraz na podwyższenie marż kredytowych z dniem wejścia w życie porozumień, które nie przekraczają poziomu 3 proc. WNP/PAP

PKN Orlen ma zakontraktowane wydatki inwestycyjne w tym roku na 1,7 mld zł. W całym 2009 roku wydatki inwestycyjne będą mniejsze niż 3 mld zł – poinformował Dariusz Grębosz, dyrektor biura relacji inwestorskich spółki.

 CYTAT z blogu Andrzeja Szcześniaka wygłoszony przez b.szefa PKN Orlen

Źródłem obecnej klęski strategicznej Orlenu było m.inn. dokonanie zakupu tej rafinerii na Litwie za cenę zawyżona o ca 1 mld USD jak i również szkodliwe gospodarczo i prawnie dla spółki PKN podpisanie z rządem Litwy i amerykańska grupa Jukos International BV źle skonstruowanych umów inwestycyjnych , bez wprowadzenia powszechnie stosowanego mechanizmu ” price adjustements ” Proszę wiec nie mieć oporów dokonania również analizy tez mojego materiału, obecnego dotychczas na stronach internetu. Pozdrawiam serdecznie

Jacek Strzelecki b. CFO PKN Orlen SA za lata 2002-2004

Reklamy

3 Komentarze so far
Dodaj komentarz

Ciekawe że w Orlenie nie dostrzegli wyraźnych sygnałów z Rosji, że rafinerii na Litwie nie powinni kupować.

Komentarz - autor: bibliofil

Decyzja o zakupie rafinerii w Możejkach była elementen strategii koncernu środkowo europejskiego. W przetargu na litewskie aktywa Jukosu (w ich skład wchodził także terminal naftowy w Butyndze i kilkadziesiąt stacji benzynowych) wzięło udział kilku paliwowych potentatów. Wśród nich znalazł się Orlen. Prezes firmy Igor Chalupec zainteresowanie Możejkami uzasadniał potrzebą zwiększenia regionalnego znaczenia i dobrymi perspektywami dla tamtejszego rynku paliwowego.
OCHRONA ATYDUMPINGWA POLSKIEGO RYNKU PALIW
Przed sfinalizowaniem transakcji pojawiły się informacje, że kupno Możejek uchroni polski rynek przed zalewem tanich, sprzedawanych po dumpingowej cenie przez Rosjan paliw z Litwy, co doprowadziłoby do osłabienia pozycji grupy Lotos i PKN Orlen i spowodowałoby spadek wartości akcji obu firm i przejęcie ich przez rosyjskie koncerny. Jednak wysoką cenę zapłaconą za Możejki surowo ocenia wielu specjalistów.
To właśnie chęć zablokowania Rosjan wywindowała cenę. Jak przyznaje prezes Chalupec, wejście któregoś z rosyjskich koncernów byłoby bardzo poważnym zagrożeniem dla PKN.

Komentarz - autor: jaronwoj

Michałki japońskie…

Założę się o małe piwo, że każdy pościk FYMa da się zredukować do 4 zdanek bez najmniejszego uszczerbku dla głębi myśli przewodniej:

Robi się wszystko, by tego konkurenta zniszczyć
Amerykańskie media mają fioła na punkcie wiarygodności
słynne zdjęcie …

Trackback - autor: Wychodźstwo
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: